Gravitaatioaalto ja samasta teleskooppihavainto

ExB_ExB

Viime viikolla havaittu gravitaatioaalto saattaa liittyä kahden neutronitähden sulautumiseen toisiinsa galaksissa NGC 4993 noin 130 miljoonan valovuoden päässä Maapallosta.

http://www.nature.com/news/rumours-swell-over-new-kind-of-gravitational-wave-sighting-1.22482

Mikä tällä kertaa oli uutta on se, että sama tapahtuma on saatettu havaita myös optisella teleskoopilla. Tähän mennessä gravitaatioaallot ovat olleet irrallisia tapahtumia joita ei ole voitu sitoa mihinkään muulla tavoin havaittuun kohteeseen.

Viesti tulee muulla kuin rekisteröidyllä tunnuksellani koska en halua ilmoitusta jokaisesta mahdollisesta vastausviestistä.

ExB

9

140

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Nature - linkin lopussa kerrotaan viimeisimmät tiedot asiasta.

    • ItkuPotkuNauru

      Hah hah... nyt tähtihöhlät ovat todistaneet vihdoinkin gravitaation olemassa olon. Se on tapahtunut oikein teleskoopilla....., pitäisikö itkeä vai nauraa?

      • Linnunradan_laidalta

        >Hah hah... nyt tähtihöhlät ovat todistaneet vihdoinkin gravitaation olemassa olon. Se on tapahtunut oikein teleskoopilla....., pitäisikö itkeä vai nauraa?

        Sen perusteella, mitä sanoit, en ole ihan varma ymmärsitkö asian oikein. Mitä muuta, mitä jo sanoit, tuo uutinen mielestäsi voisi tarkoittaa?

        Vastaus kysymykseesi: Mielestäni tuo on oikein positiivinen uutinen, joten sille kannattaa ehkä mieluummin nauraa kuin itkeä, ellei ne ole ilon kyyneliä.


      • ääliötärsyttää

        Ihan kummin vaan,voit itkeä ja nauraa yhtäaikaa samalla kun etsit tukevaa puunoksaa..


      • VoiLapsiParka

        Et siis ymmärtänyt lainkaan, mistä on kysymys. En suuremmin sitäkään ihmettele.
        Kyse ei ole gravitaation olemassaolosta, eikä siitä, että gravitaatio olisi todennettu teleskoopilla. Harvoin noin lyhyeen kommenttiin kukaan on saanut ympätyksi yhtä paljon virheitä.


    • tarkkasilmäinen

      Teleskoopilla voi mainiosti todistaa painovoiman olemassaolon.
      Sehän näkyy tuolla 130 000 000 valovuoden päässä aivan selvästi.

    • Horror_of_Mandrake

      "Mikä tällä kertaa oli uutta on se, että sama tapahtuma on saatettu havaita myös optisella teleskoopilla. "

      Huomaa sanamuoto "on saatettu havaita" eli ei ole mitään todisteita siitä että se mahdollinen signaali millään tavalla liittyisi tuohon kahden neutronitähden sulautumiseen.

      "Tähän mennessä gravitaatioaallot ovat olleet irrallisia tapahtumia joita ei ole voitu sitoa mihinkään muulla tavoin havaittuun kohteeseen."

      Niinpä niin. Mikä tahansa "sopiva" mittauslaitteiden tallentama sopiva signaali voidaan tulkita gravitaatioaalloksi.

      Einsteinin yleisestä suhteellisuusteoriasta voidaan johtaa gravitaatioaaltojen teoreettinen mahdollisuus mutta yleinen suhteellisuusteoria on puhtaasti matemaattinen teoria ja matematiikka on lähinnä vain eksakti kuvailukieli jolla joistain perusoletuksista voidaan johtaa seurauksia mutta siitä ei seuraa että ne kaikki loogiset seuraukset olisivat välttämättä fysikaalisesti olemassa.

      Myös mustat aukot ovat yleisesta suhteellisuusteoriasta johdettuja entiteettejä. Stephen Hawking jo tuli järkiinsä ja totesi että mustia aukkoja ei ole olemassa ja aikoinaan 1939 jopa Einstein esitti että yleisen suhteellisuusteorian perusteella ei voi olla olemassa mitään gravitaation aiheuttamia singulariteetteja.

      Matematiikkaa voidaan varsin hyvin verrata luonnollisen kieleen (esim. Suomen kieleen) jossa voi kaunokirjallisesti ja silti johdonmukaisen loogisesti kuvata sekä fysikaalisesti olemassaolevia että myös täysin mielikuvitukseen liittyviä asioita (kuten sadut ja tarinat).

      Kosmologian parissa touhuavat tutkijat keskittyvät vain matematiikkaan ja suurin osa heistä ei ole varmaan koskaan edes katsonut kaukoputkesta eikä tehnyt kokeita laboratoriossa. Ei ole olemassa mitään perusteltavissa olevaa syytä miksi puhtaan matematiikan pohjalta voitaisiin pätevästi tehdä kosmologiaa. Kosmologia ei ole tiede vaan matematisoitua ja usein hyvin huonoa metafysiikkaa/filosofiaa sekä villiä spekulaatioita.

      Nykyisessä kosmologian surkeudessa päädytään vain epätoivoisesti etsimään puhtaasti teoreettisille matemaattisille spekulaatioille ja kuvitelmille jotain sopivaa empiiristä ilmiötä joka muka vahvistaisi niiden arvailujen todenmukaisuuden. LIGO-projekti ja koko Cern LHC touhu on tällaista miljardiluokan busynesstä jossa ei ole enää pienintäkään järkeä mukana. Koko touhu muistuttaa maakeskistä episykliteoriaa.

      Kyllähän nämä Higgsit ja gravitaatioaallot tietysti myyvät ja ovat tuottoisaa busynesstä monille.

      • VoiKiitoksia

        WOW!
        Järkevin puheenvuoro mitä olen tällä palstalla lukenut koskaan.
        Tämä saa kyllä tähtihöhlät raivoihinsa... D


      • puutaheinääväität

        Miksi pitäisi raivostua?Teksti on täyttä skeidaa jolla ei ole mitään painoarvoa.Tuuli heiluttelee kitarisoja.Täysin ala-arvoista höpinää.
        Jos tuo teksti oli mielestäsi järkevintä tällä palstalla niin mikä olikaan älykkyysosamääräsi?


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ruumis ojassa

      Kukahan lie ollu, mistä lie löydetty. No ikävä tataus.
      Oulainen
      19
      2595
    2. Mitä piirteitä rakastat

      Eniten kaivatussasi?
      Ikävä
      44
      1281
    3. Piilorikollisuutta Puolangan päätöksentekoelimissä? Kyllä! Julkisesti todistettu!

      Kyösti (kesk) rehenteli julkisissa tiedotusvälineissä tehneen jo ennen vaaleja sopimuksen kokoomuksen ehdokkaiden kanssa
      Puolanka
      70
      937
    4. Miten suomalaiset miehet

      On usein niin aikaansaamattomia? Odottavat prinsessapalvelua. Odottavat, että nainen tekee aloitteen, että nainen pyytää
      Ikävä
      138
      915
    5. Anna mulle vielä tilaisuus

      näyttää kuinka susta tykkään.
      Ikävä
      45
      861
    6. Mitkä asiat tekevät

      kaivatustasi vetovoimaisen?
      Ikävä
      59
      827
    7. Muistatko vielä

      Missä nähtiin ensimmäisen kerran? Miehelle.
      Ikävä
      42
      806
    8. Eräs läheinen sanoi

      Että mies kyllä ottaa aina itse yhteyttä, jos on kiinnostunut. Oli tilanne mikä hyvänsä. Kuulemma kuvittelin koko jutun.
      Ikävä
      44
      785
    9. Eduskunnassa valmistaudutaan jo persujen täydelliseen romahdukseen - Koko paska kaatuu hetkessä

      – On mahdollista, että käy kuin Assadin Syyrialle tai Ceaușescun Romanialle: koko paska kaatuu aivan hetkessä, kun tarpe
      Perussuomalaiset
      164
      762
    10. Iloista ja aurinkoista pääsiäistä kaikki palstan kivat sinkut :)

      Täällä on näköjään vähän huono meininki tarttunut kuin tuolta muualta mutta pidetään edelleen tämä puoli suht positiivis
      Sinkut
      134
      725
    Aihe