Gravitaatioaalto ja samasta teleskooppihavainto

ExB_ExB

Viime viikolla havaittu gravitaatioaalto saattaa liittyä kahden neutronitähden sulautumiseen toisiinsa galaksissa NGC 4993 noin 130 miljoonan valovuoden päässä Maapallosta.

http://www.nature.com/news/rumours-swell-over-new-kind-of-gravitational-wave-sighting-1.22482

Mikä tällä kertaa oli uutta on se, että sama tapahtuma on saatettu havaita myös optisella teleskoopilla. Tähän mennessä gravitaatioaallot ovat olleet irrallisia tapahtumia joita ei ole voitu sitoa mihinkään muulla tavoin havaittuun kohteeseen.

Viesti tulee muulla kuin rekisteröidyllä tunnuksellani koska en halua ilmoitusta jokaisesta mahdollisesta vastausviestistä.

ExB

9

177

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Nature - linkin lopussa kerrotaan viimeisimmät tiedot asiasta.

    • ItkuPotkuNauru

      Hah hah... nyt tähtihöhlät ovat todistaneet vihdoinkin gravitaation olemassa olon. Se on tapahtunut oikein teleskoopilla....., pitäisikö itkeä vai nauraa?

      • Linnunradan_laidalta

        >Hah hah... nyt tähtihöhlät ovat todistaneet vihdoinkin gravitaation olemassa olon. Se on tapahtunut oikein teleskoopilla....., pitäisikö itkeä vai nauraa?

        Sen perusteella, mitä sanoit, en ole ihan varma ymmärsitkö asian oikein. Mitä muuta, mitä jo sanoit, tuo uutinen mielestäsi voisi tarkoittaa?

        Vastaus kysymykseesi: Mielestäni tuo on oikein positiivinen uutinen, joten sille kannattaa ehkä mieluummin nauraa kuin itkeä, ellei ne ole ilon kyyneliä.


      • ääliötärsyttää

        Ihan kummin vaan,voit itkeä ja nauraa yhtäaikaa samalla kun etsit tukevaa puunoksaa..


      • VoiLapsiParka

        Et siis ymmärtänyt lainkaan, mistä on kysymys. En suuremmin sitäkään ihmettele.
        Kyse ei ole gravitaation olemassaolosta, eikä siitä, että gravitaatio olisi todennettu teleskoopilla. Harvoin noin lyhyeen kommenttiin kukaan on saanut ympätyksi yhtä paljon virheitä.


    • tarkkasilmäinen

      Teleskoopilla voi mainiosti todistaa painovoiman olemassaolon.
      Sehän näkyy tuolla 130 000 000 valovuoden päässä aivan selvästi.

    • Horror_of_Mandrake

      "Mikä tällä kertaa oli uutta on se, että sama tapahtuma on saatettu havaita myös optisella teleskoopilla. "

      Huomaa sanamuoto "on saatettu havaita" eli ei ole mitään todisteita siitä että se mahdollinen signaali millään tavalla liittyisi tuohon kahden neutronitähden sulautumiseen.

      "Tähän mennessä gravitaatioaallot ovat olleet irrallisia tapahtumia joita ei ole voitu sitoa mihinkään muulla tavoin havaittuun kohteeseen."

      Niinpä niin. Mikä tahansa "sopiva" mittauslaitteiden tallentama sopiva signaali voidaan tulkita gravitaatioaalloksi.

      Einsteinin yleisestä suhteellisuusteoriasta voidaan johtaa gravitaatioaaltojen teoreettinen mahdollisuus mutta yleinen suhteellisuusteoria on puhtaasti matemaattinen teoria ja matematiikka on lähinnä vain eksakti kuvailukieli jolla joistain perusoletuksista voidaan johtaa seurauksia mutta siitä ei seuraa että ne kaikki loogiset seuraukset olisivat välttämättä fysikaalisesti olemassa.

      Myös mustat aukot ovat yleisesta suhteellisuusteoriasta johdettuja entiteettejä. Stephen Hawking jo tuli järkiinsä ja totesi että mustia aukkoja ei ole olemassa ja aikoinaan 1939 jopa Einstein esitti että yleisen suhteellisuusteorian perusteella ei voi olla olemassa mitään gravitaation aiheuttamia singulariteetteja.

      Matematiikkaa voidaan varsin hyvin verrata luonnollisen kieleen (esim. Suomen kieleen) jossa voi kaunokirjallisesti ja silti johdonmukaisen loogisesti kuvata sekä fysikaalisesti olemassaolevia että myös täysin mielikuvitukseen liittyviä asioita (kuten sadut ja tarinat).

      Kosmologian parissa touhuavat tutkijat keskittyvät vain matematiikkaan ja suurin osa heistä ei ole varmaan koskaan edes katsonut kaukoputkesta eikä tehnyt kokeita laboratoriossa. Ei ole olemassa mitään perusteltavissa olevaa syytä miksi puhtaan matematiikan pohjalta voitaisiin pätevästi tehdä kosmologiaa. Kosmologia ei ole tiede vaan matematisoitua ja usein hyvin huonoa metafysiikkaa/filosofiaa sekä villiä spekulaatioita.

      Nykyisessä kosmologian surkeudessa päädytään vain epätoivoisesti etsimään puhtaasti teoreettisille matemaattisille spekulaatioille ja kuvitelmille jotain sopivaa empiiristä ilmiötä joka muka vahvistaisi niiden arvailujen todenmukaisuuden. LIGO-projekti ja koko Cern LHC touhu on tällaista miljardiluokan busynesstä jossa ei ole enää pienintäkään järkeä mukana. Koko touhu muistuttaa maakeskistä episykliteoriaa.

      Kyllähän nämä Higgsit ja gravitaatioaallot tietysti myyvät ja ovat tuottoisaa busynesstä monille.

      • VoiKiitoksia

        WOW!
        Järkevin puheenvuoro mitä olen tällä palstalla lukenut koskaan.
        Tämä saa kyllä tähtihöhlät raivoihinsa... D


      • puutaheinääväität

        Miksi pitäisi raivostua?Teksti on täyttä skeidaa jolla ei ole mitään painoarvoa.Tuuli heiluttelee kitarisoja.Täysin ala-arvoista höpinää.
        Jos tuo teksti oli mielestäsi järkevintä tällä palstalla niin mikä olikaan älykkyysosamääräsi?


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Perintovero 100 prosenttiin, työeläkkeet ja maataloustuet pois

      Noilla eväillä lähden tasapainottamaan valtiontaloutta ja korjaamaan työntekijöiden palkkakuoppaa nostamatta työnantajie
      Maailman menoa
      262
      5897
    2. Riikka runnoo: polttoöljyn hinta nousi maaliskuussa 40 prosenttia

      Onko irvistelijällä sakset hävinneet, vai miksei osaa leikata polttoaineiden hintaa kansalaisten kukkarolle sopivalle ta
      Maailman menoa
      45
      3862
    3. Purra ryöväsi Marinin Itä.-Suomelle neuvottelemat EU-rahat

      Perust vihaavat suomalaisia, mutta eritoten itäsuomalaisia. "Osa kaksikäyttörahoista on alun perin Itä- ja Pohjois-Suom
      Maailman menoa
      35
      3244
    4. Miksi persut hyökkäävät jatkuvasti henkilöitä päin?

      Miksei persut yritä lainkaan korjata asioita, vaan koko ajan haukkuvat henkilöitä? Ei tuollaisilla turvanpieksäjillä ole
      Maailman menoa
      60
      3129
    5. Demariskandaali! Eveliina Heinäluoma (sdp) kahmii kaikki Hitas asunnot itselleen!

      Heinäluoma on ostanut useita yhteiskunnan tukemia, hintasäännösteltyjä asuntoja itselleen! Ei ihme, että Hitas on ollut
      Maailman menoa
      169
      2982
    6. Seida Sohrabi: Suomi ei ole rasistinen maa

      Seidalta taas täyttä asiaa. Miksi punavihreät naiset eivät pysty samaan - no se ideologia estää. "Meillä on valitettava
      Maailman menoa
      44
      2798
    7. Mökkejä ostellaan nyt ihan hulluna!

      Tyypilliset lainamäärät on yli 500 000€ mökkejä ostellessa eli erityisesti tuollaiset miljoonamökit on nyt suomalaisten
      Maailman menoa
      93
      2767
    8. Demarien sanoin kuvaamaton ahneus - Eveliina Heinäluoma vain yksi esimerkki

      Mutta näin se on demari-eliitissä aina ollut, käytännössä siis nämä eliittiin kuuluvat ovat puhtaasti porvareita - Marin
      Maailman menoa
      79
      2460
    9. Ranskan vasemmistojohtaja tunnustaa, että väestö on vaihtumassa

      ja se on vaan hyvä asia hänen mielestään. Kyseessä siis Ranskan vasemmistojohtaja Jean-Luc Mélenchon jonka puheet järkyt
      Maailman menoa
      77
      2068
    10. Abdullah iski Citycenterin vessassa

      Miksi näitä juttuja pitää lukea lähes päivittäin? https://www.hs.fi/helsinki/art-2000011913632.html
      Maailman menoa
      196
      2067
    Aihe