Gravitaatioaalto ja samasta teleskooppihavainto

ExB_ExB

Viime viikolla havaittu gravitaatioaalto saattaa liittyä kahden neutronitähden sulautumiseen toisiinsa galaksissa NGC 4993 noin 130 miljoonan valovuoden päässä Maapallosta.

http://www.nature.com/news/rumours-swell-over-new-kind-of-gravitational-wave-sighting-1.22482

Mikä tällä kertaa oli uutta on se, että sama tapahtuma on saatettu havaita myös optisella teleskoopilla. Tähän mennessä gravitaatioaallot ovat olleet irrallisia tapahtumia joita ei ole voitu sitoa mihinkään muulla tavoin havaittuun kohteeseen.

Viesti tulee muulla kuin rekisteröidyllä tunnuksellani koska en halua ilmoitusta jokaisesta mahdollisesta vastausviestistä.

ExB

9

190

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Nature - linkin lopussa kerrotaan viimeisimmät tiedot asiasta.

    • ItkuPotkuNauru

      Hah hah... nyt tähtihöhlät ovat todistaneet vihdoinkin gravitaation olemassa olon. Se on tapahtunut oikein teleskoopilla....., pitäisikö itkeä vai nauraa?

      • Linnunradan_laidalta

        >Hah hah... nyt tähtihöhlät ovat todistaneet vihdoinkin gravitaation olemassa olon. Se on tapahtunut oikein teleskoopilla....., pitäisikö itkeä vai nauraa?

        Sen perusteella, mitä sanoit, en ole ihan varma ymmärsitkö asian oikein. Mitä muuta, mitä jo sanoit, tuo uutinen mielestäsi voisi tarkoittaa?

        Vastaus kysymykseesi: Mielestäni tuo on oikein positiivinen uutinen, joten sille kannattaa ehkä mieluummin nauraa kuin itkeä, ellei ne ole ilon kyyneliä.


      • ääliötärsyttää

        Ihan kummin vaan,voit itkeä ja nauraa yhtäaikaa samalla kun etsit tukevaa puunoksaa..


      • VoiLapsiParka

        Et siis ymmärtänyt lainkaan, mistä on kysymys. En suuremmin sitäkään ihmettele.
        Kyse ei ole gravitaation olemassaolosta, eikä siitä, että gravitaatio olisi todennettu teleskoopilla. Harvoin noin lyhyeen kommenttiin kukaan on saanut ympätyksi yhtä paljon virheitä.


    • tarkkasilmäinen

      Teleskoopilla voi mainiosti todistaa painovoiman olemassaolon.
      Sehän näkyy tuolla 130 000 000 valovuoden päässä aivan selvästi.

    • Horror_of_Mandrake

      "Mikä tällä kertaa oli uutta on se, että sama tapahtuma on saatettu havaita myös optisella teleskoopilla. "

      Huomaa sanamuoto "on saatettu havaita" eli ei ole mitään todisteita siitä että se mahdollinen signaali millään tavalla liittyisi tuohon kahden neutronitähden sulautumiseen.

      "Tähän mennessä gravitaatioaallot ovat olleet irrallisia tapahtumia joita ei ole voitu sitoa mihinkään muulla tavoin havaittuun kohteeseen."

      Niinpä niin. Mikä tahansa "sopiva" mittauslaitteiden tallentama sopiva signaali voidaan tulkita gravitaatioaalloksi.

      Einsteinin yleisestä suhteellisuusteoriasta voidaan johtaa gravitaatioaaltojen teoreettinen mahdollisuus mutta yleinen suhteellisuusteoria on puhtaasti matemaattinen teoria ja matematiikka on lähinnä vain eksakti kuvailukieli jolla joistain perusoletuksista voidaan johtaa seurauksia mutta siitä ei seuraa että ne kaikki loogiset seuraukset olisivat välttämättä fysikaalisesti olemassa.

      Myös mustat aukot ovat yleisesta suhteellisuusteoriasta johdettuja entiteettejä. Stephen Hawking jo tuli järkiinsä ja totesi että mustia aukkoja ei ole olemassa ja aikoinaan 1939 jopa Einstein esitti että yleisen suhteellisuusteorian perusteella ei voi olla olemassa mitään gravitaation aiheuttamia singulariteetteja.

      Matematiikkaa voidaan varsin hyvin verrata luonnollisen kieleen (esim. Suomen kieleen) jossa voi kaunokirjallisesti ja silti johdonmukaisen loogisesti kuvata sekä fysikaalisesti olemassaolevia että myös täysin mielikuvitukseen liittyviä asioita (kuten sadut ja tarinat).

      Kosmologian parissa touhuavat tutkijat keskittyvät vain matematiikkaan ja suurin osa heistä ei ole varmaan koskaan edes katsonut kaukoputkesta eikä tehnyt kokeita laboratoriossa. Ei ole olemassa mitään perusteltavissa olevaa syytä miksi puhtaan matematiikan pohjalta voitaisiin pätevästi tehdä kosmologiaa. Kosmologia ei ole tiede vaan matematisoitua ja usein hyvin huonoa metafysiikkaa/filosofiaa sekä villiä spekulaatioita.

      Nykyisessä kosmologian surkeudessa päädytään vain epätoivoisesti etsimään puhtaasti teoreettisille matemaattisille spekulaatioille ja kuvitelmille jotain sopivaa empiiristä ilmiötä joka muka vahvistaisi niiden arvailujen todenmukaisuuden. LIGO-projekti ja koko Cern LHC touhu on tällaista miljardiluokan busynesstä jossa ei ole enää pienintäkään järkeä mukana. Koko touhu muistuttaa maakeskistä episykliteoriaa.

      Kyllähän nämä Higgsit ja gravitaatioaallot tietysti myyvät ja ovat tuottoisaa busynesstä monille.

      • VoiKiitoksia

        WOW!
        Järkevin puheenvuoro mitä olen tällä palstalla lukenut koskaan.
        Tämä saa kyllä tähtihöhlät raivoihinsa... D


      • puutaheinääväität

        Miksi pitäisi raivostua?Teksti on täyttä skeidaa jolla ei ole mitään painoarvoa.Tuuli heiluttelee kitarisoja.Täysin ala-arvoista höpinää.
        Jos tuo teksti oli mielestäsi järkevintä tällä palstalla niin mikä olikaan älykkyysosamääräsi?


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Työeläkeloisinta Suomen suurin talousongelma

      Työeläkeloisinta maksaa vuodessa lähes 40 miljardia euroa, josta reilut 28 miljardia on pois palkansaajien ostovoimasta.
      Maailman menoa
      304
      3011
    2. Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala

      Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka
      Maailman menoa
      61
      2343
    3. Israel euroviisujen 2.

      Israel sai taas eniten yleisöääniä. Suomesta täydet 12 pistettä, poliittinen ”ammattiraati” antoi 0 pistettä. Hyvä Is
      Uskonnot ja uskomukset
      348
      2027
    4. Persujen puoluekokous 2026

      Missä ja Milloin pidetään ?
      Maailman menoa
      118
      1794
    5. Euroviisut ei enää niin musiikkikilpailu?

      Kappaleiden taso ei enää ole mikä sijoituksen ratkaisee.Eikö kukaan ihmettele että Israel pärjää lähes joka vuosi kisois
      Maailman menoa
      126
      1719
    6. Mun mielestäni on tosi loukkaavaa

      Nainen, että luulet palatan typeriä, sekavia ja ilkeitä viestejä mun kirjoittamiksi. Mä en ole katkera, epätoivoinen, ra
      Ikävä
      212
      1385
    7. Mikä kaivatussasi

      Viehättää ulkoisesti ja mikä sisäisesti?
      Ikävä
      65
      1347
    8. Tiedän satavarmasti ettet tule koskaan

      Uskaltamaan mitään. Ei me tulla edes näkemään koskaan.
      Ikävä
      66
      1337
    9. Mikä se viehättävin

      Asia on kaivatussasi?
      Ikävä
      68
      1263
    10. Rakas nainen ymmärsin

      Että minun pitää pitää kiinni sinusta. Haluan, että sä olet onnellinen. Olet mulle se oikea ja mä sulle. Rakastan Sua yl
      Ikävä
      78
      1223
    Aihe