Haluaisin opiskella itsenäisesti pitkän matematiikan oppimäärän. Tiedättekö, lukion kirjosarjojen lisäksi, hyviä kirjoja, jotka käsittelisivät lukion pitkän matematiikan aiheita. Englanti sujuu minulta varsin hyvin, eli englanninkielinen kirjallisuus ei ole este. Kiitos! :)
Pitkän matematiikan itsenäinen opiskelu
kirjoja_kaipaava
42413
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Kilpailumatikka perustuu lukiotietoihin, mutta siinä on haastavampia tehtäviä. Katso vaikka http://matematiikkakilpailut.fi/aiheet/ alkuun. Yliopistossa sitten oppii, miten lukiomatematiikan tulokset todistetaan aksiomista lähtien. Muutama lukiomatikan kirja on osoitteessa http://avoimetoppimateriaalit.fi/vapaa-matikka/
Kiitti vastauksesta!
Ovatko mainitsemasi yliopiston kurssit perus- ja aineopintoja? Näin tiedän, mihin erityisesti perehtyä. :)
Aikalailla lukioasiat käydään perusopinnoissa. Varmaan todennäköisyyslaskennan aksiomaattinen käsittely vaatii mittateoriaa ja reaalianalyysiä, eli se on kai syventäviä opintoja.
Hyvä idea on ensin opiskella (eikä siis vain haluta opiskella) lukion pitkän matematiikan oppimäärä käyttäen rinnakkain kahta uutta kirjasarjaa ja ainakin yhtä todella vanhaa kirjasarjaa. Jos on hiukankin lahjoja ja todellista kiinnostusta, tuohon ei montaa kuukautta mene. Samalla voi opetella hiukan niitä englanninkielisiäkin termejä. Tutuilla sanoilla on yllättäviä merkityksiä. Sitten kun perusteet on hanskassa, on helppo löytää kirjoja ja internet-sivuja mistä vain kiinnostavista aiheista. Materiaalia on rajattomasti.