A-studiossa oli ajan kuvaa: sanomalehden jakajan palkkaa pudotetaan 60% ja ammattiliitto levittää käsiään! Liitossa voivotellaan: emme voi mitään jos työnantaja rikkoo TESsiä tai tekee nollasopimuksen. Tessillä voi pyyhkiä perseensä näinä päivinä. Kukaan ei aja työntekijän etua. Mistä työntekijä maksaa?
Munattomat ammattiliitot
näinmyösmeillä
27378
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 27
Vanhimmat
Se vaan ihmetytti että vanhan jakajan palkka olisi jatkossa 900€ ja uuden jakajan alkupalkka on 1300€ ?! Joku ei nyt stemmaa..
Vanha jakaja on sairaslomalla, hoitovapaalla, vuorotteluvapaalla ja Pekkasilla.
Nuori vaan jaksaa innostua enemmän. Tehdystä työstä maksetaan, ei loikoilusta.
onko tämä uutinen, kun näin lauri ihalaisen luonnossa tiesin tämän välittömästi, liian kiltti tallaamaan edes voikukkaa, ammattiliitot on työnantajien keksimä kulissi jolla saadaan työrauha työpaikoille ettei siellä pidetä turpakäräjiä raaka arska johdolla, nythän enemmistö valitsee aina kilteimmän ismon ,kaikkien kaverin puolustamaan , ja työnantaja pitää näitä luottamusmiehiä kuin prinsessaaa pumpulissa niin kauan kuin hän tekee mitä annetaan ymmärtää. lisäksi toi jäsenmaksukin valuu niihin vuokrakämppiin mm. jolla liitot vedättää pienipalkkasia, ja ihan naurettavilla lakoilla poltetaan loput juuri silloin kun siinä ei ole mitään järkeä ( eli kun muutenkin hommat loppuu , taantuman alkaessa ja vielä pelotellaan että jos ette anna 12 e kuussa lisää ei tulla hommiin) voi jestas palkanmaksajat katkee nauruun toimistoissaan.
Voin lämpimästi suositella eroamista TEAM liitosta. Täysin rahastusta koko pulju. Voin vannoa ja alleviivata, kun ongelmia tulee, TEAM liitosta on täysin turha apuja kysellä. Pelkkää käsien levittelyä ja vetoavat aina johonkin verukkeisiin ja pesevät kätensä keissistä kuin keissistä. Jäsenmaksut kyllä kelpaavat.
MIKÄ TAHANSA liitto on NOLLA. Sama kaava kaikilla muurahainen lypsää kirvaa...
Poostinjakaja oli tehnyt 4 tuntista työvuoroa ja palkkaa 2400 € kuussa. Ei se ole ollut oikein niiden kannalta, jotka tekevät täysiä 8tuntisia yövuoroja ja ansaitsevat korkeintaan saman.
Mites sujuu hommat?
Näitä ääriesimerkkejä löytyy. Kertooko kukaan kun työnantaja on rikkonut TESä ja työtuomioistuimessa on määrätty maksamamaan korvauksia?
Siitä ei varmaan kukaan suutaan aukaise sillä se on niin jokapäiväistä.
Ammattiliittojen toiminnassa on kehitettävää niinkuin meidän kaikkien toiminnassa. Sitä ei kukaan kiistä.
Pääsääntöisesti kuitenkin homma pelaa ja edunvalvonta toimii. Jos meillä ei olisi ammattiliittoja ei menisi kauaakaan kun olisimme palkkauksessa Euroopan häntäpäässä sillä niin kovaa peliä työnantajat pelaa.
Jos töitä ei ole, miten voi palkkaa vaatia? Postilaiset samalle viivalle muitten työpaikkojen kanssa, taitaa vaihtakaa alaa..
Pitäskö nostaa jäsenmaksuja ? Auttaskohan se ? Rahan voimalla ammattiliittojen herrat Levillä saisivat enemmän aikaan ?
Postinjakajat tekevät vaativaa työtään tuulessa tuiskussa, siitä huolimatta posti kolahtaa aina ajallaan luukusta. Kyllä pitää muistuttaa postinsaajia vanhasta hyvästä tavasta, postinjakajalle kuuluu antaa konvehtirasia joulun alla.
En usko että ne ihan konvehteilla suostuu jakamaan, ei edes vaikka ne olisi likööritäytteisiä.
Kyllä postimies on ainakin tonnin kuussa ansainnut, vaikka Corollan ikkunasta postin nykyään jakavatkin. Tarvitaankaan siihen sentään autokoulu, ainakin A-luokka.
Jäsenistön taisteluhalusta kaikki on kiinni. Kyllä liitot järjestää taisteluja (lakkojakin), jos jäsenistö niin haluaa. Äänestämällä kepua sekä sinisiä sippiläisiä ja pyörittämällä nyrkkiä taskussa ei tule valmista. Pitää olla valmis tappelemaan.
Missä se on se halu ajaa asioita? Kysyn vaan.
Pääsääntöisesti ei homma pelaa!! Se on omakohtainen kokemus!!
Miten ois ammattiliiton miehelle vastaava vähennys kuin postimiehelle, jolla 30 prosentin lisästä siirryttiin vajaan 7 prosentin lisään?
Eihän sitä voi perusteettomasti tehdä. Ay-liike kyllä valvoo etujasi.
"Miten ois ammattiliiton miehelle vastaava vähennys kuin postimiehelle, jolla 30 prosentin lisästä siirryttiin vajaan 7 prosentin lisään?"
Hukkaan on menneet jäsenmaksut minunkin mielestäni. Etua ei ole valvottu, samaa mieltä aloittajan kanssa.
Täytyy kuitenkin muistaa että sopimassa on kaksi osapuolta. Toisellapuolella on työnantajan edustus ja toisella puolella työntekijän edustus.
Ei ammattiliitto voi sanella palkkoja tai työehtoja. Ne sovitaan ja tulos on aina jonkinasteinen kompromissi.
Mutta jos ammattiliittoja ei olisi, ja työehdoista ja palkoista sovittaisiin pahimmillaan niin että sopijoina olisi yksittäinen työntekijä ja työnantajan edustaja niin siinä kävisi todella huonosti.
Juuri sen takia työnantajat haluavat paikallista sopimista ja ammattiliittojen vaikutusvallan pienentämistä.
Työnantajat ovat kovasti mielissään siitä, että saavat työntekijöiden rivit mahdollisimman sekaisin ja jopa osan työntekijöistä eroamaan liitoista jolloin niiden vaikutusmahdollisuudet vähenee ja työnantajat pääsevät sanelupolitiikalla vaikuttamaan työehtoihin ja palkkoihin. Ja sen voin kyllä kertoa että silloin ei hyvä heilu työntekijöille.
Tää on demareiden voivottelua. Paikallinen sopiminen tulee. Yrittäjä ja työntekijä sopivat palkoista ym. Son ihan ok.
Oletpa sinä melkoisen pahasti höynäytetty. Niin kauan kun ammattiliitot sopivat meidän työehtosopimukset ja palkat, voi odottaa saavansakin jotain.
Sitten kun joutuu yksin niistä sopimaan, voi olla varma että mitään ei saa.
Korotuksia ei saa muuten kuin työpaikkaa vaihtamalla ja silloinkin vain jos on joku todella erikoismies tai nainen.
Tätäkö sinä todella haluat vai oletko oikeasti työnantaja ja haluat vain kusettaa työntekijöitäsi?
Nyt puhut asiaa. Työnantajat eivät halua sopia mistään asioista niin, että siitä syntyisi kustannuksia varsinkin jos työntekijä siitä hyötyy.
Tämä on ollut nähtävissä jo pitemmän aikaa. Kikysopimuksen yhteydessä piti paikallisesti sopia miten tämä työajan pidennys toteutetaan. Työnantajalle esitettiin lukuisia erilaisia malleja mutta vain sopimuksessa ollut perälautamalli kelpasi työnantajalle. Tämäkin esimerkki kuvastaa työnantajan todellista halua ja kykyä sopia paikallisesti asioista.
On täysin naivia kuvitella että työntekijä saisi paremmat korotukset tai paremman työehtosopimuksen jos sopii asioista ilman ammattiliittoja. Tämä näin yleisellä tasolla sillä varmaan yksittäisiä perseennuolijoita ja selkäänpuukottajia löytyy joka työpaikalta.
Miten oli liitot muuten tässä talouskura-asiassa aktiiviset?
Ei varmaan mitenkään. Oli vain pakko valita huonoista vaihtoehdoista se paras.
Nyt on talous nousussa ja sen on tehnyt Sipilän hallitus järkevällä talouspolitiikallaan, näin he ainakin itse mainostavat.
Nyt kun kerran talous on heidän ilmoituksensa mukaan kovassa nousussa, on palkankorotusten aika.
Siitä liitot pitävät kiinni vai kuinka?
paikallinen neuvotteluhan kesti vuosia. kyllä tehy on näissä korotuksissa takana. muitten liittojen asioita ei aja kukaan. hallinto-osaston palkat nostettiin ratsastamalla tehyläisellä palkkakuopalla ja näin saatiin isojen pomojen huulille ennen näkemätön hymy. siivoojat tekee edelleen matalapalkkatyötä ja opettajat valkokaulusköyhälistöä tosipitkällä koulutuksella ja siihen nähden matalalla palkalla. niitten asioita ei ajeta tässä kaupungissa se on nähty.
Kiky-sopimuksen hyväksyivät työmarkkinajärjestöt eikä maan hallitus. Demarit olivat etu-
kenossa tällä leikkaamassa lomarahoja sun muuta. Maan hallitus olisi halunnut korvata leik-
kaukset pidentämällä vähän työaikaa, ei käynyt vasemmistolle. Näin meillä hoidetaan ay-
politiikkaa.
Nimenomaan ay-liitot nostavat vain rahaa asiakkailtaan mutta mitään ei saada aikaan. Enempi ovat työnantajien juoksutettavina.
Kiky-sopimus on määräaikainen ja huononnukset loppuu sopimuksen päättyessä. Jos kiky-sopimusta ei olisi tehty, olisi hallitus tehnyt uusia lakeja joilla olisi huononnettu työehtoja ja palkkoja paljon enemmän. Siksi tähän kiky-sopikseen suostuttiin pitkin hampain. Valittiin kahdesta pahasta se pienempi.
Toivottavasti ihmiset ovat nyt heränneet eivätkä enää äänestä kepua ja kokkareita valtaan. Jos niin käy, huonevat palkat ja työehdot jatkossakin.