Puolimaapallo

k_pylkerö

Mitähän tapahtuisi jos joku onnistuisi sahaamaan maapallon kahtia? Pitäisikö jokin voima puolikkaat kuitenkin yhdessä. Ja olisiko sillä merkitystä sahattaisiinko päiväntasaajaa pitkin, vaiko pystysuunnassa. Ainakin päiväntasaajalla tulisi enempi hiki :) Miten vesien kävisi jos puolikkaat saataisiin kammettua erllleen, valuisivatko meret sahauspinnalle ja muodostuisivat vesipuolipalloksi siihen? Jos puolikkaat ajautuisvat erilleen kiertämään aurinkoa, mites kuu käyttäytyisi. Nämä vain tuli mieleen näin aluksi.

4

97

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Maapallon sisäosissa aine on niin kuumaa, että sillä ei ole juurikaan leikkauslujuutta. Kerrosten halkaiseminen ei siis aiheuttaisi mitään äkillistä nitkahdusta mihinkään suuntaan kun ne kerrokset ovat jo asettuneet vapaasti kelluvaan tasapainotilaan ja ovat tasapainossa ympäristönsä kanssa. Jo nykyisellään vuorovesivoimat saavat Maapallon pinnan kiviaineksen nousemaan ja laskemaan vuoroveden kanssa samassa tahdissa.

      Sisäosiltaan lähes nestemäisen pallon jakaminen kahtia ja osien vieminen kauas toisistaan ei tuottaisi kahta puolipalloa vaan kaksi sulan kiviaineksen muodostamaa pienempää palloa. Pallon tilavuus on verrannollinen sen säteen kolmanteen potenssiin eli uusien pallojen säteet olisivat Maan säde per kakkosen kuutiojuuri eli noin 0.79 alkuperäisestä.

      Gravitaation uudelleenjärjestäessä ainetta sen lämpötila nousisi ja se muuttuisi entistä kuumemmaksi. Meret höyrystyisivät erittäin nopeasti osaksi pallojen kaasukehiä ja pysyisivät kaasuna siihen asti, että pallojen pintalämpötilat putoaisivat takaisin nestemäisen veden mahdollistaviin lukemiin. Tähän kuluisi aikaa parikymmentä miljoonaa vuotta, kuten tapahtui aikoinaan Kuun muodostumisen aiheuttaneen törmäyksen yhteydessä.

      Maapallon puolikkaat eivät vapaaehtoisesti ajelehtisi yhtään mihinkään. Niitä pitäisi toisissaan kiinni gravitaatio. Ne olisi pakotettava irti toisistaan äärimmäisen suurella voimalla ja työllä. Niiden muodon muuttuminen puolipalloista pinnaltaan täysin hehkuviksi palloiksi tapahtuisi tämän saman prosessin kuluessa. Mitä Kuulle tapahtuisi riippuisi vahvasti siitä, miten puolikkaat toisistaan erotettaisiin. Kuunjäristyksiä ainakin aiheutuisi, kun Maa-Kuu - systeemin voimien suunnat muuttuisivat nykyisestä.

      Kun kerrot mikä fysikaalisesti mahdollinen mekanismi Maapallon jakaa kahtia ja vie puolikkaat toisistaan erilleen niin sitten on mahdollista miettiä siitä aiheutuvia seurauksia Kuulle.

      • k_pylkerö

        Halkaisukanjonin louhinta pitäisi tehdä pikkuhiljaa vedenalaisena työnä, että sula kiviaines jäähtyisi ja jähmettyisi ympäriltä työn edetessä. Sitten vaan maapallon keskipisteessä viimeinen napa murrettaisiin ja vivuttaisiin puolikkaat erilleen :) Mielenkiintoista olisi nähdä miten merien vesi käyttäytyisi... valuisiko yli reunojen avaruuteen... vai?


      • JuuEiTyhjiäPoissa
        k_pylkerö kirjoitti:

        Halkaisukanjonin louhinta pitäisi tehdä pikkuhiljaa vedenalaisena työnä, että sula kiviaines jäähtyisi ja jähmettyisi ympäriltä työn edetessä. Sitten vaan maapallon keskipisteessä viimeinen napa murrettaisiin ja vivuttaisiin puolikkaat erilleen :) Mielenkiintoista olisi nähdä miten merien vesi käyttäytyisi... valuisiko yli reunojen avaruuteen... vai?

        Mapallon sisällä tuhannen kilometrin syvyydessä sulan kiviaineksen paine on luokkaa 500000 ilmakehää tai 50000000000Pa eli viisikymmentätuhatta miljoonaa Newtonia per neliömetri (50 GPa). Se tekee 50000 Newtonia per neliömillimetri eli jokaisen neliömillimetrin pitäisi pystyä kantamaan sama voima minkä gravitaatio kohdistaa Maan pinnalla 5000 kilogramman massaan.

        Juu, ei tule onnistumaan. Jo parinsadan kilometrin syvyydessä on sellainen paine, että mikään kivimateriaali ei kestäisi sitä rikkoutumatta edes jäädytettynä. Sula materiaali purskahtaisi läpi ja täyttäisi kaivannon.


    • kjhgkjhkjhgjkh

      "Maapallon sisäosissa aine on niin kuumaa, että sillä ei ole juurikaan leikkauslujuutta. Kerrosten halkaiseminen ei siis aiheuttaisi mitään äkillistä nitkahdusta mihinkään suuntaan kun ne kerrokset ovat jo asettuneet vapaasti kelluvaan tasapainotilaan ja ovat tasapainossa ympäristönsä kanssa."

      Kun vedän uistinta lähes pohjaa pitkin, leikkaan järveä kahtia, mutta useista leikkauksista huolimatta järvi ei ole muuttunut miksikään.

      Ei vaan. Selityksesi oli hyvä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Rasismia kaikkialla näkevät ovat Suomen tyhmimpiä ihmisiä

      ja monillahan kuluu myös mielialalääkkeitä, eli päässä on ongelmia. Mutta he eivät tajua kuinka paljon ja ihan todellis
      Maailman menoa
      340
      6840
    2. Ei kahta sanaa etteikö Petteri Orpo hyväksy rasismia

      Koska jatkaa hallituksessa rasistisen perussuomalaisiksi itseään kutsuvan puolueen kanssa. Se on Petteri Orpon arvomaai
      Maailman menoa
      67
      5938
    3. Mitkäs nuorisoporukat ovat toisia nuoria ryöstelleet (selvää rassismia)

      No poliisi kertoo, että maahanmuuttajataustaisia ovat, ja isot porukat sillä yhden suomalaisen uhrin kimpussa on ollut j
      Maailman menoa
      194
      5416
    4. Pitkän linjan yritysjohtaja: Suomen tapahtumat eivät ole Aasian kärkiuutinen

      Viimeaikaista kohua on käytetty sisäpoliittisena lyömäaseena, Thomas Zilliacus sanoo. – Koska asiaa kuitenkin kommentoi
      Maailman menoa
      76
      4196
    5. Demarit ovat oikeasti törppöjä eli heikkoälyisiä

      ja todistavat sitä päivittäin täällä lapsellisilla jutuillaan. Kauheasti on hehkuttaneet kuinka demarien kannatus vaan
      Maailman menoa
      48
      3418
    6. Perussuomalaiset eivät harrasta maalittamista kuten vasemmisto

      Huomaa tässä keinotekoisessa "rasismi"-kohussakin kuinka vasemmistolaiset maalittavat Perussuomalaisia. Me emme vastaava
      Maailman menoa
      6
      3383
    7. HS 12/25 kysely: persut romahti, demarit raketoi

      Kyyti on kylmää persuleirissä, saattaa vetää siellä silmätkin viirulleen. Sen sijaan SDP:n puoluetoimistolla voidaan pok
      Maailman menoa
      55
      3293
    8. Töppö-persut ovat todella tyhmiä

      sen kertoo tämäkin avaus: "Persujen suosio vain laskee" Töppö-persu vaan unohtaa, että ennen tätä galluppia persujen kan
      Maailman menoa
      35
      3059
    9. Maataloustuet voi poistaa, naudan tuottajahinta pompsahtanut 25 %

      Enää ei tarvitse veronmaksajien tukea, koska maajussi saa lihasta nyt hyvää hintaa. https://yle.fi/a/74-20198739
      Maailman menoa
      12
      2287
    10. Mitäpä ostaisin ja lähettäisin Metsa Manille joulupäkitsiä?

      Vähän vaikea miettiä ja keksiä eikä pelkkää rahalahjaa oikein kehtoo. Kertokaapa te?
      Tuusniemi
      41
      1165
    Aihe