Vituttaako ketään muuta musta tuntuu -asenne?

AlanVoittekinArvata

Siis jos asia on selkeästi esitetty vaikka englanninkielisellä Wikipedia-sivulla ja kyseisetä asiaa yrittää selittää esimiehelle, niin tämä ei ota kuulevin korvin vain koska olen ns. "alempiarvoinen" vaan hölisee jatkuvasti musta tuntuu -asenteella ilman, että itse ottaa asiasta ollenkaan selvää vaikka tietoa on saatavilla.

8

576

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kertausopintojenjne

      Etkö sinä raukka vieläkään osaa työelämän perussääntöjä?
      a: Esimies on aina oikeassa
      b: Esimies voi olla väärässä, mutta silloin sinäkin olet väärässä
      c: Sinä olet oikeassa vasta, kun esimies niin sanoo

    • asioiden_myyntitaito

      Kannattaa opetella asioiden myyntitaito. Mitä paremmin osaat asioita/tarinoita myydä sitä paremmin oma urakin myös etenee. Esimiestä on turha opettaa ja neuvoa. Sille linjalle ei kannata ikinä lähteä. Se ei johda mihinkään muuhun kuin umpikujaan ja tiiliseinään.

      • Fhbb

        Toi on ihan totta. Surullista, mutta voi olla ihan fiksu, kuten minä, mutta kun ulosanti on ns. höseltämistä ja sisältää liikaa "öö-öö", niin jää se asian ydin helposti varjoon. Sitten joku muu murahtaa uskottavammin. Tätä asiaa voi tietoisesti treenata, mutta onhan se ikävää, millaisista ennakkoluuloista uskottava asiantuntijuus syntyy taikka murenee. Liika uskottavuuteen pyrkiminen voi tällaisella ihmisellä helposti johtaa liialliseen itsesensuuriin, ja sitten ihmetellään, miksei se puhu juuri mitään. Avainsana on juurikin "oppia myymään".


    • wqaretsd

      Se, että lukee Wikipediaa englanniksi ei kyllä tee mitään asiantuntijaa sinusta. Yhtälailla voisit aloittaa selityksesi sanomalla "Kerran yks Jape kerto mulle, että..."

      • wikipedialaadukas

        Perinteisen uunon, joka ei osaa lähdekritiikkiä käyttää, vastaus. Tuskin osaat edes englantia lukea.


      • unreliable.source

        Wikipedia ei ole ehdottoman luotettava tietolähde koska kuka tahansa uuno voi muokata niitä tekstejä.


    • wikipediahöpötystä

      Käsittääkseni olet töissä Suomessa ja työyhteisösi keskustelukielenne on suomi. Olenko väärässä?
      Opettele kertomaan työhösi liittyvät asiat ja ongelmanratkaisut selvällä suomenkielellä esimiehellesi.

      Wikipedia ei ole maailman luotettavin tietolähde. Lue alasi kirjallisuutta ja etsi tietoa ammattilehdistä ja julkaisuista. Ja ota oppia vanhemmista alan ammattilaisista, heillä on ns. hiljaista tietoa asioista.

    • Wikipaska

      Minua taas vituttaa se, että ollaan olevinaan niin tietäjää sen jälkeen, kun on luettu yksi artikkeli Wikipediasta! Koko Wikipedia pitäisi tuhota atomiaseella. Ennen vanhaan ennen internettiä asiat olivat paremmin ja tieto luotettavaa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka Purra haluaa muuttaa

      maahanmuuttopolitiikkaa. Me suomalaiset halutaan, että Riikka Purra muuttaa pois suomesta eikä tuu ikinä takas....
      Maailman menoa
      237
      10250
    2. Onnea Riikka! Työttömyys aste on nyt täysi kymppi!

      🎯 💪 Kiitoksia Riikalle ansiokkaasta työstä Suomen kansantalouden tuhoamisessa. V.Putin suljetun rajan tuolla puolen
      Maailman menoa
      66
      4793
    3. Hyvällä tuurilla Suomen väkiluku nousee 7 miljoonaan

      Vuoteen 2050 mennessä, mikäli onnistumme maahanmuuttopolitiikassa hyvin. Näin analysoi väestötieteen tohori Hiilamo. ht
      Maailman menoa
      152
      4221
    4. Riikka jytkytti työttömyyden uuteen ennätykseen!

      Erinomaista työtä jälleen kerran irvistelevältä saksiniekalta. ”Yhtä korkeaa työttömyysastetta ei löydy työvoimatutkimu
      Maailman menoa
      154
      4158
    5. Kaivattusi nimi

      Kaivattusi nimi on
      Ikävä
      226
      4132
    6. Päivän Riikka: Valmet Automotive aloittaa jättimäiset muutosneuvottelut

      😭😭😭😭😭😭😭 Tämäkin vielä, Brutukseni. Että ei olisi Suomen historian pahimmat työttömyysluvut riittäneet, niin Riik
      Maailman menoa
      78
      3345
    7. Sebu Tynkkynen vaatii Ulkopoliittisen instituutin rahoituksen leikkaamista

      kun UPI:n tutkija kritisoi Tynkkystä, Mikä Trump tuo Tynkkynen oikein luulee olevansa? https://www.iltalehti.fi/politi
      Maailman menoa
      12
      2746
    8. Aamun Riikka: sakset tiputtavat 31 000 lasta köyhyysrajan alle

      ✂️ STM:n tuoreen arvion mukaan Riikan leikkaukset pudottavat peräti 31 000 lasta köyhyysrajan alle, kun aikaisempi THL
      Maailman menoa
      40
      2479
    9. Keskisarja kiihotti persuja kansanryhmää vastaan

      Rikoksen vakavuutta lisää se, että Keskisarja toimii eduskuntapuolueen puheenjohtajana, jonka puheilla on enemmän painoa
      Maailman menoa
      30
      2479
    10. Kolmepäiväinen työviikko on kulman takana

      Zoomin toimitusjohtajan mukaan tekoäly alkaa olla monissa työtehtävissä niin tehokas, että ihmiset voivat pudottaa työpä
      Maailman menoa
      1
      2425
    Aihe