Vituttaako ketään muuta musta tuntuu -asenne?

AlanVoittekinArvata

Siis jos asia on selkeästi esitetty vaikka englanninkielisellä Wikipedia-sivulla ja kyseisetä asiaa yrittää selittää esimiehelle, niin tämä ei ota kuulevin korvin vain koska olen ns. "alempiarvoinen" vaan hölisee jatkuvasti musta tuntuu -asenteella ilman, että itse ottaa asiasta ollenkaan selvää vaikka tietoa on saatavilla.

8

579

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kertausopintojenjne

      Etkö sinä raukka vieläkään osaa työelämän perussääntöjä?
      a: Esimies on aina oikeassa
      b: Esimies voi olla väärässä, mutta silloin sinäkin olet väärässä
      c: Sinä olet oikeassa vasta, kun esimies niin sanoo

    • asioiden_myyntitaito

      Kannattaa opetella asioiden myyntitaito. Mitä paremmin osaat asioita/tarinoita myydä sitä paremmin oma urakin myös etenee. Esimiestä on turha opettaa ja neuvoa. Sille linjalle ei kannata ikinä lähteä. Se ei johda mihinkään muuhun kuin umpikujaan ja tiiliseinään.

      • Fhbb

        Toi on ihan totta. Surullista, mutta voi olla ihan fiksu, kuten minä, mutta kun ulosanti on ns. höseltämistä ja sisältää liikaa "öö-öö", niin jää se asian ydin helposti varjoon. Sitten joku muu murahtaa uskottavammin. Tätä asiaa voi tietoisesti treenata, mutta onhan se ikävää, millaisista ennakkoluuloista uskottava asiantuntijuus syntyy taikka murenee. Liika uskottavuuteen pyrkiminen voi tällaisella ihmisellä helposti johtaa liialliseen itsesensuuriin, ja sitten ihmetellään, miksei se puhu juuri mitään. Avainsana on juurikin "oppia myymään".


    • wqaretsd

      Se, että lukee Wikipediaa englanniksi ei kyllä tee mitään asiantuntijaa sinusta. Yhtälailla voisit aloittaa selityksesi sanomalla "Kerran yks Jape kerto mulle, että..."

      • wikipedialaadukas

        Perinteisen uunon, joka ei osaa lähdekritiikkiä käyttää, vastaus. Tuskin osaat edes englantia lukea.


      • unreliable.source

        Wikipedia ei ole ehdottoman luotettava tietolähde koska kuka tahansa uuno voi muokata niitä tekstejä.


    • wikipediahöpötystä

      Käsittääkseni olet töissä Suomessa ja työyhteisösi keskustelukielenne on suomi. Olenko väärässä?
      Opettele kertomaan työhösi liittyvät asiat ja ongelmanratkaisut selvällä suomenkielellä esimiehellesi.

      Wikipedia ei ole maailman luotettavin tietolähde. Lue alasi kirjallisuutta ja etsi tietoa ammattilehdistä ja julkaisuista. Ja ota oppia vanhemmista alan ammattilaisista, heillä on ns. hiljaista tietoa asioista.

    • Wikipaska

      Minua taas vituttaa se, että ollaan olevinaan niin tietäjää sen jälkeen, kun on luettu yksi artikkeli Wikipediasta! Koko Wikipedia pitäisi tuhota atomiaseella. Ennen vanhaan ennen internettiä asiat olivat paremmin ja tieto luotettavaa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. MIksi suurin osa persuista on alkoholisteja?

      Tätä jäin pohdiskelemaan....
      Maailman menoa
      41
      3426
    2. 35
      2938
    3. Kehutaan vaihteeksi Perussuomalaisia

      Perussuomalaiset ovat olleet melkoisen lokakampanjoinnin kohteena, vaikka ovat saaneet paljon hyvää aikaiseksi. Nyt on
      Maailman menoa
      141
      2799
    4. SDP ylivoimainen ykkönen

      En ole koskaan viitsinyt käydä äänestämässä, mutta nyt SDP:n etumatka on niin kutkuttava, että pakkohan se on vaivautua.
      Maailman menoa
      68
      2286
    5. Roiskeläpät takaisin niin alkaa lasit kestämään

      "Tuulilaseja hajottava talvi-ilmiö on ehkä ratkennut" Tämän päivän autoissa kun on esimerkiksi vanhempaa autokalustoa s
      Yleistä autoilusta
      41
      1772
    6. Polttomoottoriauto on köyhän merkki

      Kun ei ole varaa ostaa sähköautoa, niin joutuu köyhän autoa käyttämään.
      Maailman menoa
      83
      1458
    7. Mitä tarkalleen tunnet

      Minkälaisia tunteita sisälläsi liikkuu, kun tiedät, että ajattelen sinua lämmöllä ja jotain syttyy myös sinussa? Haluai
      Ikävä
      65
      1036
    8. Nainen, koska nähtiin viimeksi

      Mikä päivä? Tarkemminkin voit kohtaamistamme kuvailla. 🤗
      Ikävä
      51
      1006
    9. Kaivattusi ominaistuoksu?

      Itse vastaan juustonaksu 😅
      Ikävä
      72
      926
    10. Syyskuussa 2025 ensirekisteröidyistä henkilöautoista 43 % oli täyssähköautoja.

      Niitä rekisteröitiin 2 592 eli 41 % enemmän kuin vuotta aiemmin. Syyskuussa 2025 rekisteröidyistä uusista henkilöautois
      Hybridi- ja sähköautot
      3
      827
    Aihe