Vituttaako ketään muuta musta tuntuu -asenne?

AlanVoittekinArvata

Siis jos asia on selkeästi esitetty vaikka englanninkielisellä Wikipedia-sivulla ja kyseisetä asiaa yrittää selittää esimiehelle, niin tämä ei ota kuulevin korvin vain koska olen ns. "alempiarvoinen" vaan hölisee jatkuvasti musta tuntuu -asenteella ilman, että itse ottaa asiasta ollenkaan selvää vaikka tietoa on saatavilla.

8

585

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kertausopintojenjne

      Etkö sinä raukka vieläkään osaa työelämän perussääntöjä?
      a: Esimies on aina oikeassa
      b: Esimies voi olla väärässä, mutta silloin sinäkin olet väärässä
      c: Sinä olet oikeassa vasta, kun esimies niin sanoo

    • asioiden_myyntitaito

      Kannattaa opetella asioiden myyntitaito. Mitä paremmin osaat asioita/tarinoita myydä sitä paremmin oma urakin myös etenee. Esimiestä on turha opettaa ja neuvoa. Sille linjalle ei kannata ikinä lähteä. Se ei johda mihinkään muuhun kuin umpikujaan ja tiiliseinään.

      • Fhbb

        Toi on ihan totta. Surullista, mutta voi olla ihan fiksu, kuten minä, mutta kun ulosanti on ns. höseltämistä ja sisältää liikaa "öö-öö", niin jää se asian ydin helposti varjoon. Sitten joku muu murahtaa uskottavammin. Tätä asiaa voi tietoisesti treenata, mutta onhan se ikävää, millaisista ennakkoluuloista uskottava asiantuntijuus syntyy taikka murenee. Liika uskottavuuteen pyrkiminen voi tällaisella ihmisellä helposti johtaa liialliseen itsesensuuriin, ja sitten ihmetellään, miksei se puhu juuri mitään. Avainsana on juurikin "oppia myymään".


    • wqaretsd

      Se, että lukee Wikipediaa englanniksi ei kyllä tee mitään asiantuntijaa sinusta. Yhtälailla voisit aloittaa selityksesi sanomalla "Kerran yks Jape kerto mulle, että..."

      • wikipedialaadukas

        Perinteisen uunon, joka ei osaa lähdekritiikkiä käyttää, vastaus. Tuskin osaat edes englantia lukea.


      • unreliable.source

        Wikipedia ei ole ehdottoman luotettava tietolähde koska kuka tahansa uuno voi muokata niitä tekstejä.


    • wikipediahöpötystä

      Käsittääkseni olet töissä Suomessa ja työyhteisösi keskustelukielenne on suomi. Olenko väärässä?
      Opettele kertomaan työhösi liittyvät asiat ja ongelmanratkaisut selvällä suomenkielellä esimiehellesi.

      Wikipedia ei ole maailman luotettavin tietolähde. Lue alasi kirjallisuutta ja etsi tietoa ammattilehdistä ja julkaisuista. Ja ota oppia vanhemmista alan ammattilaisista, heillä on ns. hiljaista tietoa asioista.

    • Wikipaska

      Minua taas vituttaa se, että ollaan olevinaan niin tietäjää sen jälkeen, kun on luettu yksi artikkeli Wikipediasta! Koko Wikipedia pitäisi tuhota atomiaseella. Ennen vanhaan ennen internettiä asiat olivat paremmin ja tieto luotettavaa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sannan kirja USA:n bestseller!

      "Congratulations to Sanna Marin's HOPE IN ACTION, officially a USA TODAY bestseller!" Kertoo Scribner. Mitäs persut tä
      Maailman menoa
      151
      11416
    2. Oikeistolainen luki Med mod att leda : en biografi

      ...ei tykänny Sanna Marinista
      Maailman menoa
      28
      8102
    3. Metsäalan rikolliset

      Jokohan alkaa vähitellen kaatua kulissit näillä ihmiskauppaa harjoittavilla firmoilla.
      Sotkamo
      56
      5894
    4. Ruotsalaistoimittaja: "Sanna Marinin saunominen saa minut häpeämään"

      Sanna Marinin kirja saa täyslaidallisen ruotsalaislehti Expressenissä perjantaina julkaistussa kolumnissa.....voi itku..
      Maailman menoa
      162
      4809
    5. Hyvää syntymäpäivää Sanna 40 vee!!!!

      ᕼᗩᑭᑭY ᗷIᖇTᕼᗞᗩY Sister ❣️🥰 🎉🎂✨🍰🥳 🥳🎂🥂 🎉🎊🎁🎈🎂
      Maailman menoa
      15
      4681
    6. Suomen kaksikielisyys - täyttä huuhaata

      Eivätkö muuten yksilöt pysty arvioimaan mitä kieliä he tarvitsevat? Ulkomaalaiselle osaajalle riittää Suomessa kielitai
      Maailman menoa
      32
      4331
    7. Työeläkeloisinta 27,5 mrd. per vuosi

      Tuo kaikki on pois palkansaajien ostovoimasta. Ja sitten puupäät ihmettelee miksei Suomen talous kasva. No eihän se kas
      Maailman menoa
      84
      4203
    8. Missä vaiheessa

      Päätit luovuttaa suhteeni?
      Ikävä
      84
      3487
    9. Juuri muiston ne

      Rakastuneet katseesi. Huh
      Ikävä
      80
      3250
    10. Miten paljon

      Olet halunnut mun kanssa?
      Ikävä
      48
      1741
    Aihe