Mistä saisi oikeita durum-vehnäjauhoja pizzataikinaan? En saa omaa taikinaa "venymään " sillä tavalla käsissä, siis taikinan repeämättä. Millaisia jauhoja PIZZERIAT käyttää? Itse kun vaan kaulimalla sitten teen, ja jos yritän ettei tartu pöytään kauliessa, niin sitten jauhojen lisäys tekee vuorostaan liian kovan taikinan. Ei hyvä.
Vastaukset 5
- LaiskaEmäntä
Jauhot mitkä jauhot, anna taikinan alustamisen jälkeen tekeytyä pitkään, kohota pari kolme tuntia tai vaikka viileässä yli yön. Siinä taikinan sitko pääsee kehittymään, ja pohjasta tulee miellyttävän pehmeä ja kuohkea.
Sen kohoamisen ajaksi löytyy varmasti muuta puuhaa.- Joppejuu
Taikinan sitko muodostuu vain ja ainoastaan sekoittamalla (vaivaamalla) taikinaa, 8 minuuttia sähkövispilällä riittää että sitkoa on muodostunut taikinaan riittävästi.
Pitkä lepoaika ei myöskään takaa pehmeää ja kuohkeaa pizzapohjaa.
- NäilläOnnistuu
00 jauhoja löytyy hyvistä kaupoista. Itse käytän tusinatuotetta joka löytyy monesta kaupasta.
https://www.foodie.fi/entry/divella-1kg-hieno-vehnajauho-00/8005121004175 - pizze
Komppaan edellistä: 00-jauhoja esim.
https://www.lejos.fi/tuotteet/hungry-chef/hungry-chef-00-vehnajauho
Tuokin löytyy Prismasta.
Kunnon vaivaus esim. yleiskoneella yli 10 minuuttia. - venyilevää
Ok, kiitos hyvistä neuvoista! Ja tosiaan jauhojen lisäksi varmasti tuo vaivaamisen määrä vaikuttaa sitten, ja se että antaa kauan "muhia" ennen valmistusta. Olen kerran seurannut miten pizzantekijä virutti ja venytti sitä taikinaa käsissään, niin oli se kyllä lahjakasta, näki että osasi mitä teki.
Täytyy nyt tehdä sitten eri lailla kuin ennen, tack!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Olivia Oras kuollut
Taidepariskunta Reijo Oraksen ja Johanna Oraksen ihana päivänsade. Liian nuorena lähti. Osanotto läheisille 🥲 IS682063Kajaanissa on kadoksissa 27vuotias nainen.
Poliisin tiedoteessa on ,että 1.9.2026 katosi kajaanissa 27vuotias nainen. Kuva löytyy ja tiedot pituudesta ,iästä yms.14861Mies sun käytös satutti...
Mahdatko sitä ymmärtää...😔 Olisipa kaikki mennyt hyvin. Vaikea tästä on enää mitään ihanaa rakentaa.52766Onko ankeampaa kyläpahasta kuin Haapavesi?
Koiria kidutetaan, mustalaiset vie invaparkit, makkarakastike on finedining, kylät kuolee pois, nuoret häipyy pois ja ke43692- 43661
- 47624
- 80606
Tönölän hukkaputki
Tönölään rakennettiin kunnon hukkaputki verorahoilla. Ihmettelin tätä mökki sekamelskaa jo alunperin, Eikö tuollainen le35574Ei mitään käytöstä
Ei Jumalauta. Videoidaan kun jollain hengenvaarallinen tilanne. Ja laitetaan nettiin. VITTU HÄPEÄ. Olisko kiva jos su29546- 48541