Suomessa on ihmetelty viileitä säitä, mutta niin on ihmetellyt suomalainen Karibiankin viileneviä ilmoja. Hesarissa oli juttua 27 vuotta Karibialla asuneesta suomalaismiehestä.
http://www.hs.fi/ulkomaat/art-2000005356941.html
"Talviaikana lämpötila ei yleensä riitä hurrikaanien muodostumiseen.
Viime talvi oli poikkeuksellisen viileä, ja lämpötila laski parin kuukauden ajan öisin 17 asteeseen. Sitä ennen Ahlfors ei ollut kokenut saarella alle 20 asteen lämpötiloja.
Myös kesälämpötilat ovat laskeneet. Ennen kesä–heinäkuussa saattoi olla 40 astetta lämmintä, mutta nykyisin on yleensä noin 30 astetta.
”Ilmastonmuutos on ihan selvä asia”, Ahlfors toteaa."
http://www.hs.fi/ulkomaat/art-2000005356941.html
"Talviaikana lämpötila ei yleensä riitä hurrikaanien muodostumiseen.
Viime talvi oli poikkeuksellisen viileä, ja lämpötila laski parin kuukauden ajan öisin 17 asteeseen. Sitä ennen Ahlfors ei ollut kokenut saarella alle 20 asteen lämpötiloja.
Myös kesälämpötilat ovat laskeneet. Ennen kesä–heinäkuussa saattoi olla 40 astetta lämmintä, mutta nykyisin on yleensä noin 30 astetta.
”Ilmastonmuutos on ihan selvä asia”, Ahlfors toteaa."
Vastaukset 14
Vanhimmat
Höpö höpö
Keksi oma nimimerkki
Olet vain halpa kopio.
Jospa laitettaisiin asiatietoa tähänkin aiheeseen, eli Berkeley Earth dataa.
Totuushan on, että Antigualla ja Barbudalla on ilmasto lämmennyt ihan niin kuin maailmanlaajuisestikin. Ja onpa lämmennyt Antigualla ja Barbudalla vieläpä kiihtyvällä vauhdilla.
Ihan kaikki lämpötilat ovat nousseet. Niin keskilämpötilat, maksimilämpötilat kuin minimilämpötilatkin.
http://berkeleyearth.lbl.gov/auto/Regional/TAVG/Figures/antigua-and-barbuda-TAVG-Trend.pdf
http://berkeleyearth.lbl.gov/auto/Regional/TMAX/Figures/antigua-and-barbuda-TMAX-Trend.pdf
http://berkeleyearth.lbl.gov/auto/Regional/TMIN/Figures/antigua-and-barbuda-TMIN-Trend.pdf
Eli kylläpä vain sielläkin lämpenee.
Syytät siis Alforsia valehtelijaksi?
Voisiko nuo paikalliset jäähtymiset johtua esimerkiksi muutoksista merivirroissa? Jos vaikka kylmää sulanutta napajäävettä virtaisi väliaikaisesti aikaisempaa enemmän?
Sitä en tiedä, mihin hän sanomisensa perustaa, mutta Antiguan ja Barbudan pitkän ajan lämpötilakehitystä se ei kuvaa.
Sinäkö siellä olet elänyt ja itse todennut muutoksen, kuten Ahlfors?
Väitän, että Alforsin sanomiset eivät pidä paikkaansa. Alfors sanoo Antiguassa olleen kesällä 40 astetta lämmintä, vaikka Antiguan ja Barbudan virallinen lämpöennätys on 34,9 astetta vuodelta 1995.
https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_weather_records#North_America_.5Bnotes_7.5D
Joten pidän hyvin outona sitä, että puhutaan 40 asteesta, kun kertaakaan ei ole virallisesti rikottu edes 35 asteen rajaa.
Lisäksi 30 astetta on aivan normaali kesälämpötila Antigualla ja Barbudalla, itse asiassa jopa siellä normaalin haarukan yläpäässä.
https://en.wikipedia.org/wiki/Antigua_and_Barbuda#Climate
"Temperatures average 27 °C (80.6 °F), with a range from 23 °C (73.4 °F) to 29 °C (84.2 °F) in the winter to from 25 °C (77.0 °F) to 30 °C (86.0 °F) in the summer and autumn."
Montakos vuotta olet eelis siellä elänyt?
Ja eihän nuo keskiarvot merkitse mielestäsi mitään, vain ne top-lämpötilat.
Hellepäivä jollain pakkakunnalla tarkoittaa hellettä koko valtakunnassa.
Ja taas eelistä kölin alta...
Tutkimusten mukaan "miesmuisti" tarkoittaa kolmen vuoden ajanjaksoa.
Ja mihinköhän tuo möläys mahtaa liittyä?
Siihen, että Jönssseli on käynyt tutkituttamassa muistinsa.. Tuloskaan ei ole yllättävä.
Jos ja kun Skandinavian talvi on leuto niin se saattaa olla erittäin kylmä jossain osissa pohjoista pallonpuoliskoa ja olen itse kokenut sen kuinka Suomen lämmin kesä tarkoittaa kylmää kesää keski-Euroopassa.
Yllensäkin alle yhden asteen globaali lämmönnousu menee vielä normaalin vaihtelun piikkiin.
Maapallo on hitaasti toipumassa pienestä jääkaudesta.
lumi vähenee poijaat, napajäätiköt on lämmönlähteitä , oho on vai , nehän on vissiin miinus 20-50 asteisia valtavia kasoja ,mutta kun avaruuden kylmiössä on mitä lie - 100- 200 c niin noi kasat on lämpövarastoja, ei siis ihme että viilenee , ihminen väittää olevansa viisas ja tietävänsä mitä miljardivuotta sitten tapahtui , mutta sama ihminen ei tiedä edes 2 seuraavan päivän säätä kovin tarkkaan , eikä mahda mitään hirmumyrskylle, eikä tiedä missä maa järisee milloinkin etukäteen, taitaa olla pelkkä pellenumero koko ihminen, luulee liikaa ,tietää liian vähän. itsellä kädessä vanha lehti vuodelta 1932 jossa manattiin Helsingin muuttuneita talvia ,että pitää alkaa totuttelemaan loskaan talvella , puhuivat entisistä talvista.....vissiin 1800 luvun lopulta...