Yle esitetään valheellistä tv-sarja. Sarjassa "illustrated history" kerrotaan siis lapsille, että Galileo Galilei keksi kaukoputken, että Galileo Galilei keksi maapallon olevan pyöreä ja että Galileo Galilei keksi planeetojen kiertävän raurinkoa. Seuraavaksi kerronkin miksi sarjan esittämät väitteet ovat valheellisen vääriä:
Ensiksi jo ennen Galileo Galileita oltiin käytetty pitkään kaukoputken kaltaisia laitteita, näillä muumuassa seurattiin esiintyjiä teatterissa ja tähyiltiin horisonttia. Yleisesti pidetään kaukoputken keksijöinä Hans Lippersheyta, Jacob Metiusta ja Zacharias Jansenia 1500-lupulla, mutta ensimmäisten kaukoputkien arvellaan keksityn jo antiikin kreikassa tai mui aisessa kiinassa.
Toiseksi maapallo tiedettiin pyöreäksi jo ennen Galileo Galileita. Idean esitti jo ensikerran Aristoteles 300 -luvulla, tämä perusteli havaintoaa kuuhun lankeavan varjon perusteella. Pyöreän Maan teoria vakiintui Euroopassa faktaksi jo 500–800-lukujen aikana. Vasta 1800-luvun alussa keksittiin myytti että keskiajalla ihmiset uskoivat maapallon olevan litteä.
Kolmanneksi, Galileo Galilei ei missään nimessä keksinyt aurinkokeskeistä eli heliosentristä maailmankuvaa. Galileon tutkimusten lähtökohta oli vuosisata aiemmin eläneen Nikolaus Kopernikuksen esitelmä. Kopernikus taas oli ottanut idean Aristarkhokselta johon viittaa teoksissaan. Sen esittivät pythagoralaiset 300-luvulla eaa. Kirkko hyväksyi Nikolaus Kopernikuksen esityksen ja se sai paavin siunauksen, mutta Galileo Galilein provosoivan käytöksen takia kirkko julisti aurinkokeskeisen maailmankuvan pannaan vuosisadoiksi.
Yle levittää valheitä Galileo Galileista
14
365
Vastaukset
- Huhhuhtamokartsa
- ainariittää
Lättämaauskovaisten paskavideo.Täyttä skeidaa!
- TotuudenSanaaTotuudesta
En edes katsonut linkkiä, mutta kiitos tiedosta ettei kannata edes katsoakkaan.
- HistorianOpe
Galileon suurin saavutus oli että osasi laskea aika tarkalleen Auringon hiilivarastot ja päätteli melkoisella varmuudella sen paloajan.
- khjkkjhkjhk
Taisi mennä Galileo ja Lordi Kelvin sekaisin.
Alderbarn kirjoitti:
Älä viitsi jauhaa paskkaa aikuisille, koulutetulle ihmisille.
Lisäys:kommentini oli tark. Feikki
Historian Ope,lle.
- feikkiheikki
Totuus ottaa koville. Avaruus on feikkiä
- kyllästynytuutisiin
Ei mitään uutta tuolle firmalle.Ovat ennenkin levittäneet puutaheinää. kuten
-Kosovon sota josta syyllistivät NATOn
-presidentti Ahtisaaren tarkoituksellinen mustamaalaus ns lakerikenkä.jutussa
-usan sukkulaohjelman vääristely Columbiakatastrofin jälkeen
jne jne.Itse etsin uutiseni muualta. - apukoulunopesi
Etsi itsellesi ensin äidinkielen opettaja ja opettele tampio edes artikuloimaan.
- TTcx
Valheita vai muunneltua totuutta?
Ehkäpä kulloiseenkin poliittiseen ilmapiiriin sopivaa sellaista?- kjhsckjhx
Ylehän esitti itse teettämänsä tutkimuksen mukaan että 99% suomalaisista luottaa ylen uutisointiin... Tässähän jää kohta Kim Jong toiseksi näissä "gallupeissa"...
- tähtitiätäjäiänikuinen
Kauanko Auringon ja Maan sisäiset hiilivarastot palavat?
Muuttuuko Maan pinta kovin kylmäksi kun sisus jäähtyy? - Ressu1
No niin tosta vidolinkistä voi päätellä kyllä siinä puhuvan miehen mt tilanteen ei muuta
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
S-kauppa nosti hintoja, K-kauppa laski
Elintarvikkeiden arvonlisävero laski vuodenvaihteessa 13,5 prosenttiin. S-kauppa siirsi alennuksen suoraan katteisiin pi455513Vilma Nissinen pyytää anteeksi rasistisia lausuntojaan
Nöyrtyi kuten persut yleensäkin. On kyllä noloa tuollainen vätystely, kun ei ole miestä seisoa omien lausuntojensa takan2985332Hiihtäjä Vilma Nissisen kommentit aiheutti paniikkia
ja hernettä vedettiin nenään. Nissinen kertoi torstaina haastattelussa, kun häneltä kysyttiin, että tykkääkö hän hiihtä724577Riikka Purra: "Kokoomus haluaa leikata pienituloisten etuuksista - Se ei meille käy"
Näin vakuutti persujen Purra edellisten eduskunta vaalien alla,. https://www.ku.fi/artikkeli/4910942-kun-uudessa-videos692465Sandels tölkin hinta nousi 1,29 eurosta 1,32 euroon
Mitähän järkeä valtiolla on verottaa tuotakin elintarviketta niin kovasti, että on järkevämpää käydä hakemassa ulkomailt481900Nyt ottaa persua pattiin: sähköauto joulukuun myydyin
🤣 prööt prööt pakoputkellaan pörisevää persua ottaa nyt saamaristi pattiin, kun paristoilla kulkeva sähköauto on noussu311858Ovatko Perussuomalaiset kommunisteja?
Toiset sanovat että ovat, toiset sanovat että eivät. Ainakin heillä on paljon sen aatteen piirteitä, koska haluavat kont261800Ikävä uutinen uudesta Unelmia Italiassa kaudesta - Iso pettymys tv-katsojille!
Unelmia Italiassa -sarja kertoo Ellen Jokikunnaksen perheen elämästä Suomessa ja Italiassa. Nyt Ellen on kertonut tuleva161792Lindtmanin pääministeriys lähenee päivä päivältä
Suomen kansan kissanpäivät alkavat siitä hetkestä, kun presidentti Stubb on tehnyt nimityksen. Ainoastaan ylin tulodesi811735Huuto yltyy persujen piirissä Venezuelan johdosta.
Kohta kakofonia yltyy kun persut tajuavat mitä Venezuelassa tapahtui. Von den Leydenki jo kipuilee kuten persut EU:ssa y11648