media hypettää irmaa

edrfghjklöä

se on jo heikentynyt luokkaan 2.
se ei ollut mitenkään historiallinen.
media häpäisi itsensä tyhjällä hypetyksellään.

22

336

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Petterinvalheet

      Irma on heikentynyt 1 luokkaan. Aivan kuten sanoin jo viime viikolla, hurrikaaneissa ei ole enää voimaa kuten ennen. Johtunee viilenneistä vesistä.

    • Ennen varoiteltu paljon muusta kuin ajelehtivasta merimiinasta Hangon edustalla. Internetin keksimisen jälkeen kaikki on kiihtynyt kiihtyvällä vauhdilla.

    • RummukaisenAna

      Key Westistä ei pääse nyt Karibian risteilyille! Näinkin SE jo näkyy!!

    • 3678543467785

      Eikös se ollutvoimakkain Amerikan mantereelle historiasssa iskenyt hurrikaani. Sään ääri-ilmiöt hälyttävässä kasvussa.

      • Ei.ollut

        Ei ollut. Ei vaikka yle niin valehteleekin.


    • Trollatirallaa_hei

      Satelliittimittausten historian aikana pisimpään viitosluokassa koskaan pysynyt myrsky ei ollut historiallinen? Viimeksi yhtä pitkäaikaisesti viitosluokassa myrsky tapahtui vuonna 1932 (Cuba 1932). Myrsky, jolla pisin tunnettu aika yli 185 mph tuulennopeutta missään maapallolla?

      Olette trollaamassa eli teille lienee turha vastailla.

      • trolleri

        Ilmeisesti se CO2 oli silloin 1932 jotenkin tehokkaampaa, kuin nykyään? Nythän CO2 pitoisuus on noussut sen verran, että pitäisi jo olla seiskan ja kasin kategorian myrskyjä, mutta ei. Viimeisestä mantereelle iskeneestä vitosestakin on kohta 30 vuotta aikaa. Irmahan oli nelonen tai kolmonen rantautuessaan mantereelle.

        Niin se CO2 muuttuu tehottomammaksi kun ei jaksa vitos kategorian myrskyjä saada aikaiseksi.


    • Greenman_

      Vuoden 1932 Cuba hirmumyrsky ei ole vuoden 2017 Irma hurrikaanin veroinen. Cuba hirmumyrskyssä keskituulet olivat 175 mph (282 km/t), kun taas Irma hurrikaanissa keskituulet olivat 185 mph (298 km/t) huimat 37 tuntia yhtkyytiä. Irma hurrikaani on mitatun historian voimakkain hirmumyrsky.

      • KVG_

        Höpön, höpö, kuten yleensä nuo reenmannin jutut.
        Lyhyesti: KVG!


    • Kova myrsky se oli. Paloi denialistin perskarvat!

    • voiirmairma

      Kauheasti ilmastonmuutos on näköjään vaikuttanut hurrikaaneihin jos katselee tilaistoista.
      2011-2017 välisenä aikana on sattunut vähemmän hurrikaaneja kuin missään muussa vuosikymmenessä 1850-vuodesta lähtien.

    • Greenman_

      Ilmastonmuutos ei synnytä hurrikaaneja, mutta se voimistaa niitä. Hurrikaanit saavat voimansa lämpimästä merestä, ja Karibian meret ovat lämmenneet asteen verran, joka voimistaa jokaista myrskyä.

    • HuuhaaPseudoTiede

      Muistan kun Katrina hurrikaani iski New Orleansiin yli kymmenen vuotta sitten niin punavihreä media toitotti miten hurrikaanit alkavat yleistymään ja niihin pitää tottua. Sitten meni kokonainen vuosikymmen ettei niitä ollut ja Media unohti koko jutun.

      Onneksi tuli Tämä kategorian 2 Irma Floridaan että pääsi taas punavihreä sivistyneistö pätemään.

    • Greenman_

      Irma oli esimakua tulevasta. Tulevaisuudessa hirmumyrskyt tulevat kovenemaan, kun ilmasto jatkaa lämpenemistä. Karibian saaret ja Floridasta tulee elinkelvottomia, kun kovenevat hirmumyrskyt ja vedenpinnan nousu tekee jälleenrakentamisesta liian kallista. Köyhät joutuvat luopumaan ensimmäisenä ja rikkaat myöhemmin. Floridalaiset väistivät tällä kertaa luodin.

      • IlmastostaSäähänOnMatkaa

        Floridan ja Karibian mahdollinen muuttuminen asumisen kannalta epäsuotuisaksi alueeksi tapahtuisi kuitenkin hitaasti eli näkyisi nykyiseen verrattuna vasta useiden kymmenien vuosien päässä tulevaisuudessa. Niitä ikävimpiä hurrikaaneja alkaisi lämpenemisen vuoksi hiljakseen esiintyä aiempaa tiheämmin. Nytkin voi kulua kymmenen vuotta seuraavaan tai se saattaa tapahtua vielä tämän kauden kuluessa uudelleen.

        Olosuhteiden hitaasti muuttuessa muuttuu myös paikallinen infrastruktuuri. Köyhät alueet tosiaan tuhoutuvat aiemmin kun rakennukset eivät ole uusien säännösten mukaisesti toteutettuja. Parempi rakennustekniikka pitää alueen vielä pitkään käyttökelpoisena varakkaampien kannalta katsottuna.



      • PierreReview_

        Kuten tuossa principia-linkissä ja täällä http://www.iltalehti.fi/ulkomaat/201709122200388861_ul.shtml
        mainitaan, jäivät tuhot Floridassa paljon pelättyä vähäisemmiksi. Kuolonuhrejakin tuli vain kaksi.

        Agw-uskovaisten mielenmaiseman tuntien täytyy moisen mymmähdyksen olla kova pettymys. Ovathan nämä farisealaiset ennenkin tanssineet ja iloinneet syklonien uhrien ruumiskasojen äärellä, vaikka eivät sitä itse myönnäkään.


      • 5675675689675867
        PierreReview_ kirjoitti:

        Kuten tuossa principia-linkissä ja täällä http://www.iltalehti.fi/ulkomaat/201709122200388861_ul.shtml
        mainitaan, jäivät tuhot Floridassa paljon pelättyä vähäisemmiksi. Kuolonuhrejakin tuli vain kaksi.

        Agw-uskovaisten mielenmaiseman tuntien täytyy moisen mymmähdyksen olla kova pettymys. Ovathan nämä farisealaiset ennenkin tanssineet ja iloinneet syklonien uhrien ruumiskasojen äärellä, vaikka eivät sitä itse myönnäkään.

        Ilmaston muuttumista ei mitata kuolleiden lukumäärällä tai tuhoutuneen omaisuuden määrällä. Jos olet eri mieltä asiasta niin laita toki linkkiä siihen viralliseen sivustoon, jossa kerrotaan ilmastonmuutoksen havaitsemisen kriteeriksi nuo mainitut. Seurauksena ne voidaan mainita myrskyjen voimistuessa mutta kriteerinä ei.


      • mi8888

        Mutta onko ikävää, kun myrskyt on vähentyneet ja heikentyneet ?


      • 5675675689675867
        mi8888 kirjoitti:

        Mutta onko ikävää, kun myrskyt on vähentyneet ja heikentyneet ?

        Lukumääristä olen kanssasi samaa mieltä eli tilastojen mukaan myrskyjä on ollut vähemmän kuin aiemmin. Voimakkuudesta on sitten vaikeampi sanoa mitään, kun havaintotarkkuuden paranemisen ja havaintoasemien suremman määrän vuoksi näemme nykyään tuulennopeuden maksimit paljon aiempaa paremmin.

        Myrskyjen osalta olen nähnyt molempiin suuntiin tehtyjä ennusteita eli joku malli väittää että meriveden lämpeneminen aiheuttaisi myrskyjen lukumäärän lisääntymistä ja toinen taas määrän vähenemistä mutta voimakkuuksien kasvua. Tarvitaan siis havaintoja.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persujen kannatusromahduksen syynä bensan ja kaljan hinnan nostot

      Marinin aikaan bensalitra 1,3e ja laatikon Sandelsia sai Lidlistaä 22 eurolla. Nyt hinnat ovat nousseet noin 50 prosent
      Maailman menoa
      208
      3266
    2. Juhana Vartiainen(ex-sd): Köyhien pitää tehdä jotain elämälleen säilyttääkseen tukensa

      Juhana Vartiainen ehdottaa Suomeen ”Tanskan mallia”, jossa sosiaaliturvaa saadakseen pitäisi hakea ensisijaisesti etuuks
      Maailman menoa
      247
      3063
    3. Miksi tunnustukselliset muslimit saapuvat länteen?

      Onko koskaan kysytty, että miksi islamilaisesta maailmasta tuleva tunnustuksellinen muslimi tarvitsisi turvapaikkaa väär
      Maailman menoa
      208
      2268
    4. Kuka tekee näitä aloituksia

      jotka aina ovat tällaisia.... Nämä on jonkun saman ihmisen käsialaa, joka paukuttaa tänne loputtomasti ketjuja, joissa
      Ikävä
      35
      1922
    5. En ymmärrä näitä SDP:n ja muun vasemmiston kannattajia

      Eivätkö ihmiset tiedä, että Suomen ongelmat johtuvat vasemmistolaisesta yhteiskuntamallista? Suomessa on ollut vasemmis
      Maailman menoa
      121
      1645
    6. Mikä on mielestäsi paras miestyyppi?

      Esimerkit kärjistettyinä: a) perustavallinen/tasainen b) himourheilija c) varakas, turvallinen elättäjä d) puolikrimina
      Ikävä
      215
      1406
    7. Rippituoli

      Kerro joku synkkä tai outo salaisuus, joka liittyy ikävääsi kaivattuasi kohtaan. Tee tunnustus anonyyminä. Se helpottaa
      Ikävä
      87
      1131
    8. viikonloppu lähestyy

      ja tiiän sen jo valmiiks et en pysty olee selvinpäin. oisitpa kieltämässä ja rauhoittamassa minua. en tiedä olisiko sinu
      Ikävä
      13
      999
    9. Rydmanin nousu sote-ministeriksi on kauttaaltaan irvokas

      Mutta samalla se oli ainut todennäköinen lopputulema. Se myös alleviivaa sitä, mistä tällä hallituksella ja aivan erityi
      Maailman menoa
      190
      983
    10. Harmi, etten koskaan saa tietää

      Olinko vai olenko sun kaivattusi, Jii…
      Ikävä
      115
      962
    Aihe