Oivariini pilattu, vain 0.9% suolaa

p2fuhhttuhff

Suolapitoisuus muutettu 1.2% oli hyvä vähärasvaisessa ja nyt Valio uudistanut, että sisältää vain 0.9% ja tuote muutettu veteläksi. Em. asia saa ihmiset käyttämään yhä enemmän ko tuotetta koska kylläisyyttä ei tule. Laatu heikkeni margariinimaiseksi.
Aion itse ostaa vähäsuolaista voita täyden maun takia tai sitten ehkä voita1.4 % suolaa joka on kyllä liian paljon makuuni. Elintarvikkeet kuten voi,juusto ja leipä paras suolamäärä on 1-1.2% suolaa.
Rasvaisen juuston suolamäärä voi olla 0.7% koska juuston maku on täyteläinen. Jo 1.3 suolamäärä juustossa on itselleni liikaa.
Miksi lähes kaikki maitotuotteet ovat pilattu HYLA muutoksilla. Jugurtit,rasvat,juustotkin. Hyla tuotteet maistuvat pahalta. On tarpeetonta väkeä palkattu keksimään ällöttävää tuotteita kuten raparperi ja muut hedelmä sotkut.Kevyt tuottet ja rasvattomat. Sokeri on ongelma ei rasva terveydellisesti.
Yhä enemmän huomaan että valmistetaan huonoja tuotteita,mainostetaan,markkinoidaan. Maksetaan palkkaa ihmisille turhasta kun yhdistetään koko ajan temppuilla tuotteilla.
Täytyy ihmetellä miten kotiin kannetaan litroittain rasvatonta ns maitoa siis eihän se ole aitoa maitoa. Toinen ihmetyksen aihe on margariinin ja kevyttuotteiden syöjät jotka sitten virheellisen ruuan seurauksena ahmivat karkkelä,jäätelöä,pitsaa yms mössöä.

0

227

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Laitetaas nyt kirjaimet tänne

        kuka kaipaa ja ketä ?
        Ikävä
        176
        11185
      2. Pieni häivähdys sinusta

        Olet niin totinen
        Ikävä
        54
        5328
      3. Taas ryssittiin oikein kunnolla

        r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html
        NATO
        46
        2555
      4. Missä olet ollut tänään kaivattuni?

        Ikävä sai yliotteen ❤️ En nähnyt sua tänään söpö mies
        Ikävä
        37
        2256
      5. Vanha Suola janottaa Iivarilla

        Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia
        Kemijärvi
        13
        1771
      6. Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin

        Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,
        Nurmes
        43
        1675
      7. Tiedän kuka sinä noista olet

        Lucky for you, olen rakastunut sinuun joten en reagoi negatiivisesti. Voit kertoa kavereillesi että kyl vaan, rakkautta
        Ikävä
        31
        1310
      8. Känniläiset veneessä?

        Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v
        Nurmes
        36
        1265
      9. Tulemmeko hyvin

        Toimeen ja juttuun keskenämme? Luulen, että sopisit hyvin siihen ☀️ympäristöön, paljon kaikkea erilaista.♥️mietin tätä s
        Ikävä
        6
        1076
      10. Daniel Nummelan linjapuhe 2025

        Kansanlähetyksen toiminnanjohtajan Daniel Nummelan linjapuhe tänään. Rehellistä analyysiä mm. evlut kirkosta ja piispo
        Luterilaisuus
        105
        1001
      Aihe