APUA! Pilttipurkit säilönnässä

Saara

Apua, tein juuri ison satsin appelsiinimarmeladia, ja purkitin pilttipurkkeihin, mutta niiden kannet ovat ihan outoja. Kannet menee vinoon eikä niissä ole kunnon jengoja. Tietääkö kukaan tuleeko tästä yhtään mitään? Auttaako kun hillo jäähtyy? Jos en saa purkkeja kiinni, niin täytyy jakaa marmelaatit kavereille, että saa syötyä nopeasti.

Tein kerran aiemmin hieman raparperihilloa, ja käytin silloinkin lastenruokapurkkeja. Erä oli pieni, joten en steriloinut purkkeja, eikä ollut isoja ongelmia. Nyt käytin kiehuvassa vedessä pari minuuttia sekä purkin ja kannen, vedessä oli vielä pari teelusikallista Atamonia.

5

5942

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Liian kuuma vesi on varmaan sulattanut kannen tiivisteen. Olen myös säilönyt pilttipurkkeihin hilloja sun muita, keittänyt hillon hillosokeriin ja pelkästään huuhdellut pestyt purkit Atamonilla. Hyvin on säilynyt. Tuskin siitä jenkojen puuttesta mitään ongelmaa säilyvyyden kannalta on, jos kansi suurinpiirtein menee paikalleen. Joku on muistaakseni laittanut tuorekelmun palan kannen ja purkin väliin "varmuuden vuoksi".

      • Saara

        Jeps, saattaa olla että käsittelin purkkeja liian kuumalla. Ei niitä saanut jäähtyneenäkään kiinni. Marmelaati oli onneksi niin hyvää että ei tehnyt tiukkaakaan syödä se nopeasti pois, nyt viimoinen purkki menossa.

        Ajattelin pelata jatkossa varman päälle ja hankin jo semmoiset kunnon säilöntäpurkit kumitiivisteellä ja sulkumekanismilla.


    • Liisi

      Eiohän pilttipurkeissa ole jenkoja vaan kansi painetaan kiinni niin että hiukan napsahtaa.

      • ....

        millasia pilttipurkkeja oot ostanut?kyllä noi ainakin kierretään auki ja kiinni..

        hyvä vinkki säilöjille:laittakaa säilöttävä aine pilttipurkkiin mahd kuumana ja kansi muutaman minuutin päästä kiinni..kun hillo tms jäähtyy kannesta napsahtaa kiinni se kannen kohouma.purkista tulee samanlainen kuin lastenruokaa ostettaessa.


    • Anonyymi

      Tein itse marmeladia viemisiksi joulunaikaan. Keitin purkit ja kannet ja ilmeisesti tämä oli virhe. Kannet ei mene kiinni. Testasin niin keittämätön kansi kyllä menee kiinni. Seuraavaksi testaan kaivamalla kannen muoviosat pois ja vaikka voipaperia väliin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Onko kaivattusi ulkonäkö

      tarpeeksi miellyttävä? 🥕
      Ikävä
      87
      1504
    2. Toivotko koskaan mies...

      Että nähtäis ja aloitettais alusta, puhtaalta pöydältä tutustuminen. Olit oikeassa ei me kunnolla tunnettu. Olin hölmö.
      Ikävä
      114
      1400
    3. Satuolennoista tarinointi ei kuulu peruskoulun tehtäviin

      Opetustunteja on muutenkin käytössä vain rajallinen määrä. Eli nämä satuhommat koulun ulkopuolelle vapaaehtoisiin harras
      Maailman menoa
      53
      1211
    4. Svty paska työpaikka

      Elekää kukaan hakeku sinne töihin.
      Suomussalmi
      28
      1114
    5. Kyllä näin 45 vuotiaana miehenä pitää sanoo, että 40-50v naiset näyttää vanhoilta

      Niin väsynyttä, silmäryppyä, harmaata hiusta jne jne
      Ikävä
      118
      952
    6. Olisin valmis salaisiin tapaamisiin

      Juuri sinun kanssasi mies. Olet saanut minun pääni pyörälle ja ajatukseni pyörimään ympärilläsi. Hittoon velvollisuudet
      Intohimo
      46
      908
    7. Onko viisikko aktivoitunut

      Taas ruumis !! Viisikko ryskää kukaan ei pärjää
      Seinäjoki
      19
      872
    8. Olisit voinut olla...

      ....ihan tavallinen ihminen, terve mieleltään ja kropaltaan, hyvä seuraihminen ja luotettava kumppani. Mutta ei, olit n
      Ikävä
      65
      797
    9. Olet ihana mies

      Mun söpöliini 🙊😘
      Ikävä
      46
      723
    10. YT skoda Transtech

      Noin 200 saa potkut. Saksikäsipetturi ajoi suomen konkkaan ja tarkkikselle. Totaalinen Petosjytky..
      Kajaani
      76
      715
    Aihe