Pidän vuosisadan tähtitapahtumana tätä NASAn poikien löydöstä.
Kivaa oli vielä että se heti tunnistettiin Marsista pudonneeksi.
Kivaa oli vielä että se heti tunnistettiin Marsista pudonneeksi.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 10
Vanhimmat
Kyllä. Ja nimeomaan se yksi kivi sattui sopivasti silmiin ja osoittauti mars-kiveksi. Noiden miljardien kivien joukosta sattumalta osui käteen van ei toista eikä kolmatta.
Pahasti mieletään häiriintyneiltä tai muuten jälkeenjääneiltä kuola valuu useinkin. Sopii hyvin muuhun taudionkuvaasi.
Uskoakseni tuo Marsista pudonnut kivi tuli vain vapaapudotuksen vauhtia ja pomppasi tietysti jäästä ilmaan joten se oli helppo huomata.
Muistammehan suomeen pudonneen meteorin joka lävisti vesikaton ja löytyi tuvan lattialta.
Meteorit siis putoavat eivätkä syöksy.
Onko niillä laskuvarjot?
Nähdäkseni ilmakehä jarruttaa niin paljon että kivet tulevat sitten vapaapudotusnopeudella.
Muistattehan kun Felix Baumgartner hyppäsi 39 kilometristä ja saavutti äänen nopeuden? Ei siinä vauhdissa voi varjoa avata. Ukkeli odotteli sitten että vauhti hiljeni tuohon vapaapudotusnopeuteen ja avasi vasta sitten varjonsa.
Juuri näin.
Ihmisillä on väärä kuva kai osin sen takia, että todella isot murikat ovat tehneet suuriakin kraatereja. Kannattaa huomioida, että liike-energia on suoraan verrannollinen massaan, joka kasvaa kolmannessa potenssissa kappaleen mittojen kasvaessa. Jarruttava vaikutus on taas suhteessa kappaleen pinta-alaan (jos muotokertoimet ja muut hienoudet jätetään pois). Kappaleen koon kasvaessa sen liike-energia kasvaa siis kolmanteen potenssiin ja jarruttava pinta vain toiseen potenssiin. Siksi riittävän iso murikka ei ehdi ilmakehässä hidastua vapaan pudotuksen nopeuteen, kuten pieni meteoroidi hidastuu.
Jotain perin omituista tuossa Baumgartnerin hypyssä oli. Filmi ei ollut katkeamaton ja se herättää epäilyksiä. Mies näytti jossain vaiheessa myös olevan aikamoisessa holtittomassa pyörimisliikkeessä josta stabiilin saaminen on sanoisinko vaikeaa tuossa vauhdissa.
Yhtäkaikki, tässä pätkä. Mielenkiintoisena pitäisin horisontin suoruutta kohdassa 0,45 alkaen:
https://www.youtube.com/watch?v=FHtvDA0W34I
Kohdassa 33 eteenpäin horisontti oli selvästi kaareva ja varsinkin viidenkymmenen sekan kohdalla ja sen jälkeenkin. Sinun osoittamassasi kohdassa näkökenttä oli kapselin oviaukosta ja varsin rajoittunut. Siinäkin oli silti kaarevuutta havaittavissa. Eli taas täyttä jaskaa.
Linkittämäsi tuubivideo ei ollut katkeamaton, mutta 20 sekkaa viivästetty "suora lähetys" oli.
Minä pohdiskelen tuota Baumgartnerin hyppyä.
Hän saavutti siis 1,25 kertaisen äänennopeuden eli 1357 km/h.
On täysin epäuskottavaa että ihminen siitä vauhdista pelkästään raajojensa asentomuutoksilla pystyisi jarruttamaan vauhtinsa lähelle 200 km/h milloin varjon voi avata.
Tästä on siis meille valehdeltu.
Kuka sellaista on edes "valehdellut"? Kysehän on siitä, ettei sellaista nopeutta voi saavuttaa kuin Maan ilmakehän ylemmissä osissa, joissa kaasun tiheys on erittäin harva. Ilmakehän tihentyessä nopeus putoaa itsestään muuttelee raajojen asentoa tai ei.