K-supermarket kasleria

Ajattelinpa tehdä saslikia ja etsin edullista kasleria. K-supermarketin mainoksessa olikin 3,99. MUTTA MITÄ VITTUA! hinta oli oikein pienellä /rasia. Mikä helvetin yksikkö on rasia? Taas vituttaa tää k-kauppojen pikkuhujailu niin etten mene moneen kuukauteen. Heillä taas herkkuPAISTI on kasleria - kyllä paistit on tähän asti ollu eläimen perseestä, eikä niskasta!
5702
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Kyllä mainitsemasi Herkkupaisti esimerkiksi on ollut kassusta valmistettua jo -90 luvun puolivälistä asti ja muitakin vastaavia tuotteita löytyy.. 80 -luvulla oli jo porsaan paisti ala atria kassusta.
Tuohon mainitsemaasi 3.99 kampanjaan en ota kantaa.. Mainoksessa kyllä luki 800g pala ja kilohinta alla? Ainakin meillä täällä Aurajoenrantamilla olevissa mainoksissa. Ja halpahan tuo hinta on lihasta ilman mausteita ja suolausta.
Tsemppiä vaan virheiden löytämiseen ja suurien epäkohtien esilletuomiseen:)

Äänestä
  • Meille tuli kanssa K-kaupan mainoslehti, jossa luki isolla 3,99e / 800g ja sitten selväsi kilohinta samassa yhteydessä. Ilmeisesti nyt on menossa joulukinkkujen teurastuskausi, koska myös kilpailija Lidl myy kassleria tarjouksessa. Heillä hinta 800 gramman palalle on 4,29e, ja kilohinnaksi ilmoittavat 5,36e.

    Äänestä

Mikähän tässä nyt taas oli aloittajan ongelma? Tasapainopakkaukset myydään aina rasiahinnalla. Tervetuloa todellisuuteen.

Kassleria taas on myyty vuosikymmeniä myös paisti -nimikkeellä. Ei mikään K-ryhmän erikoisuus.

Äänestä

Porsaan+ruhon+tärkeimmät+osatPorsaan+läpileikkausPorsaan+läpileikkausSianliha+Ruoanlaitossa+usein+nimenä+myös+porsaanliha,+vaikka+tarkoitetaankin+täysikasvuisen+sian+lihaa,+niin+myös+tässä.+Suomen+yleisimmät+sikarodut+ovat+yorkshire+ja+maatiaissika,+muita+duroc+ja+hampshire.+Lihasiat+ovat+yleensä+risteytyksiä.+Siat+teurastetaan+nykyisin+5+-+6+kuukautta+vanhoina+ja+60+-+70+kg:n+painoisina.Ruhon+paloittelutapa+vaihtelee+eri+maissa.+Mureimmat+osat+ovat+kyljysselkä+(kyljykset,+kyljysrivi+eli+karree,+selkäpaisti,+fileet)+ja+kinkku,+josta+saadaan+paistit+(sisä-,+ulko-,+kulma-+ja+paahtopaisti).+Vähemmän+mureita+osia+ovat+taka-+ja+etupotka,+lapa+(kokonaisena+myös+nimenä+piknikpaisti),+etuselkä+(luuttomana+kasleri,+luullisena+mm.+talouskyljys),+kylki+(mm.+luullinen+tai+luuton+paahto-+eli+grillikylki+ja+pekoni)+sekä+kuve+ja+kaula,+joita+käytetään+keittoihin,+muhennoksiin,+karjalanpaistiin,+kääresylttyyn+ym.+Jauhelihaksi+sopivat+kaikki+yllä+mainitut+ruhon+osat.-piirros,+jossa+siansorkat,+potka+ja+pää.+Sianliha+sopii+myös+suolattavaksi+ja+savustettavaksi.Sianliha+sisältää+muita+lihoja+enemmän+tiamiinia,+riboflaviinia+ja+niasiinia,+runsaasti+sinkkiä,+kaliumia+ja+fosforia+sekä+nykyisin+30+-+50+%+vähemmän+rasvaa+kuin+30+vuotta+sitten.+Fileessä+on+rasvaa+vain+4+1/2+%,+kaslerissa+11+%.Polina+ja+Sami+tekevät+Kuka+kutsui+Kokanderin+-sarjan+toisessa+osassa+herkullisia+grillivartaita.+Pietarista+Suomeen+muuttaneen+Polinan+saslikissa+olennaista+on+huolellinen+lihan+marinointi+ja+tietysti+maustaminen.+Ohjelman+toinen+osa,+jossa+saslikkia+valmistetaan,+nähdään+TV1:ssä+lauantaina+22.11.+klo+18.15."Šašlikin+resepti+on+hyvin+suurpiirteinen,+en+noudata+tarkkoja+määriä,+vain+toimin+jotenkin+vaistoni+mukaan.+Mutta+tässä+se+on:Ainekset:Liha:Kasslerin+pala+(neljälle-kuudelle+aikuisille+on+hyvää+varata+n.+1.5+kiloa)+taisaman+verran+halal-kaupasta+tai+kauppahallista+ostettua+lammasta.Marinointiin:Sipulia+-+paljon,+pieniksi+silputettuna+(voi+silputta+myös+blenderissä),+sillä+sen+mehu+on+osa+marinadia.Etikkaa+tai+happammahkoa+viiniä+-+etikkaa+kuuluu+1-3+ruokalusikkaa+lihan+määrästä+ja+mausta+riippuen,+viiniä+voi+laittaa+1,5+desiä.Mustapippuria+myllystä+maun+mukaan,+mieluummin+runsaasti.Rosepippuria+murskattuna+maun+mukaan.Hieman+oliiviöljyä.+eri+mausteversiot+makutottumuksin

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Rehtipeli kirjoitti:

Ajattelinpa tehdä saslikia ja etsin edullista kasleria. K-supermarketin mainoksessa olikin 3,99. MUTTA MITÄ VITTUA! hinta oli oikein pienellä /rasia. Mikä helvetin yksikkö on rasia? Taas vituttaa tää k-kauppojen pikkuhujailu niin etten mene moneen kuukauteen. Heillä taas herkkuPAISTI on kasleria - kyllä paistit on tähän asti ollu eläimen perseestä, eikä niskasta!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu