Poutun lasagne on tehty Puolassa

kumma-nykyaika

Luulin Poutun olevan suomalainen yritys, mutta sen omistaakin virolainen AS Maag Grupp. Toinen ihmetys on Poutun lasagnen valmistusmaa, joka on Puola. Italian olisi vielä jollain tavalla ymmärtänyt, koska lasagne on italialainen ruokalaji.

Aika moni kuluttaja luulee varmaan Pouttua edelleen kotimaiseksi. Sehän on ollut alunperin suomalainen lihatalo. Vähän meni maku merkkiin tuon Puolan vuoksi.

6

1749

1Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Erkki888

      No mitä vittua sitten?

    • kannattaa-ajatella

      Joo, Puolassahan on ihmisten elinikä paljon lyhyempi.

      Käsittääkseni Pouttu tuotteet kaikki on ulkomaalaisia, lihakin ehkä brasiliasta asti.

      Aikoinaan tutkin myös Järvi-Suomen tuotteita ja tulin käsitykseen, että kaikki on ulkomaalaista, vaikka on niin hieno nimi.

      En syö Puolalaisia Omenoita.
      Kaverini teki niistä omenahilloa, ovat ne halpoja hilloksi, kaveri kuoli 48v, oli pari eri syöpää, tietojeni mukaan.

      • wrusti

        Ainakin Poutun Kaiserwursti paketissa on joutsenlippu. Uskoisin sen olevan tehdyn suomalaisesta lihasta, koska joutsenlipun säännöt on muistaakseni lihan suhteen aika tarkat.


    • jjseäw
      • wrusti

        Hups, olet oikeassa :-D Tarkoitin siis "Hyvää Suomesta" merkkiä. Joutsenen kuva on näköjään siinäkin, mutta kyseessä ei ole Joutsenmerkki.


    • inssikokki

      Mitäs jos vaikka tekisit itse? Tiedät ainakin, missä ja mistä on valmistettu. Bechamel juustolla on helppo ja nopee, eikä bologneeseekaan mene pitkää tovia. Sit vain kamat kerroksittain vuokaan ja uuniin. Moni turhaan pelkää lassen tekoa.

      Ja maun saat säädettyy taatusti eineksiä paremmaksi.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kysymys muille miehille

      Onko teille varattu nainen ongelma? Mikään muu naisessa ei töki kun se että hän on varattu. Kamppailen houkutuksen kanss
      Ikävä
      131
      7182
    2. Kaipaisin nyt kosketusta

      jota ei koskaan ole ollut. Saisinpa tuntea kätesi niskallani ja silittelemässä päätäni. Sulaisin varmasti siihen.
      Ikävä
      14
      2559
    3. Imaami kysyy, miksi pojat uivat ilman valvontaa

      Kalajoen särkät ovat usean kilometrin pituiset. Siellä on kylttejä, joissa varoitetaan rannan vaaroista. Siellä ei ole
      Maailman menoa
      264
      1230
    4. Sokea "ystävälle"

      Oletko oikeasti noin sokea?
      Ikävä
      100
      1019
    5. Mansikkatiloilla hyväksikäytetään ukrainalaisia

      Työolot ovat surkeita ja palkka kelvoton. https://yle.fi/a/74-20172942
      Maailman menoa
      161
      947
    6. En ymmärrä käytöstäsi

      Se on ollut eräänlaista hyväksikäyttöä. Että seura kyllä kelpaa palstan välityksellä silloin kun ei ole parempaakaan tek
      Ikävä
      137
      900
    7. Kerrostaloihin ilmalämpöpumput

      Ulkomailla näkee paljon ilmalämpöpumppuja kerrostalojen ulkoseinissä. Mikä estää taloyhtiötä hankkimasta niitä asuntoih
      Sinkut
      71
      897
    8. Kiitoksia kaikille epäasiallisesta sisällöstä liputtaneille

      Se ylimielisyys ja epäasiallisen julkaisun jakaminen ei sitten kantanut.
      Tuusniemi
      79
      774
    9. Kirkonkylän puliveivarit

      Hieman pistää silmään nuo puliukot ja akat kirkonkylän penkeillä ja S-marketin kulmilla. Tarttis varmaan tehdä asialle j
      Karstula
      13
      733
    10. Persaukinen puolankalainen kävi kerjäämässä paitaa

      Ja lippistä. Nauratti suuresti kun katsoin. Kukahan mahtanee olla? Voipi katsoa täältä jutun. https://www.youtube.com
      Puolanka
      18
      711
    Aihe