Miten herkistää hevonen

ridaaja22

Eli tykkään enemmän näistä vauhtihirmuista, mutta kun niitä laiskempia ja ei reaktiivisiakin ratsastan aika paljon niin tarttisin vähän apua. Eli älkää tulko pliis kertomaan sitä mitä tiedän ja teen jo eli ''Hellitä pohkeella heti kun hevonen vastaa siihen!'' joka kylläkin monilla hevosilla toimii. Ongelma onkin, ettei se vastaa, ja hevonen on oikeasti luonteeltaan rento. Kyseisellä hepalla on siis todella rento luonne. Eli kun jalkani on irti, ja jos heppa alkaa hidastamaan, ja laitan jalan kiinni, mitään ei tapahdu, tai yleensä se alkaa vaan hidastamaan. Kun sitä näppäsee raipalla se pukittaa. Se kyllä lähtee liikkeelle joskus, mutta tekee sen heti uudestaan jos paine tulee takaisin kun alkaa hidastamaan. Eli eteenpäin vieviin apuihini ei tule reaktiota, ja tämä on suurin ongelma. Tiedän, että vika on vain ja ainoastaan minussa, koska olen nähnyt sen kulkevan hienosti ihan lähi päivinä muilla, esim omistajalla. Siis hevoselta en vain saa reaktiota. Voisiko joku kertoa mahdollisimman pian, että miten tulisi käyttää pohjetta, ja muitakin apuja oikeaoppisesti, esim istuntaa jota en osaa oikeen nähtävästi käyttää ainakaan noh..lähes mihinkään:D

3

172

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • z--

      Oletko käynyt hevosen kanssa tunnilla tai pyytänyt vaikka omistajaa katsomaan kun ratsastat?

      Ekana tulee mieleen että sun istunta on pielessä. Herkkä hevonen voi reagoida esim. siihen, että nojaat liikaa eteen tai taakse tai jännität kättä.
      Esim. käynnissä käden tulee myödätä käynnin tahdissa, koska luonnostaan käynnissä hevosen pää liikkuu vähän.

      Pohkeen tulee olla koko ajan rennosti hevosen lähellä, jalanhan ei kuuluisi missänä vaiheessa olla irti hevosesta. Kun jalkaa ei käytetä, se on rentona ja kun pohjetta annetaan, puristetaan kevyesti pohkeella ja sitten päästetään.

    • hevosiavuodesta2005

      Näkemättä paha mennä sanomaan, mikä mättää, mutta tosiaan kannattaa käydä jonkun tietäväisemmän ihmisen silmien alla.

      Itselle tulee mieleen, että puristat polvella ja reidellä, ehkä jopa huomaamattasi. Nämä ovat pieniä asioita, jotka tarkoittavat hevoselle pidätettä. Samoin, jos tuntuma ei ole tasainen ja joustava, eli jos et myötää hevosen pään luontaisen liikkeen tahdissa tai jännität turhan paljon yhtäkään lihasta nyrkin, käsivarren ja ranteen alueelta, viestivät nämä hevoselle pidätteestä. Tällöin hevonen herkästi hyytyy.

      Mitä tulee phkeen käyttöön, tulisi laiskan tai pohkeelle hitaan hevosen kanssa käyttää napakoita ja "teräviä" pohjeapuja. Kuten sanottua, pohkeen tulisi olla kokoajan vähän kiinni kyljessä "tukemassa" hevosta, tämä tarkoittaa että pohje ei purista vaan kevyesti syleilee kulkeä. Lonkan, reiden ja polven tulee kuitenkin olla rentona, muuten pohje ei voi pysyä kiinni ja pohjetuki menetetään. Avun tulisi olla selkeä ja se ei saisi jäädä päälle, eli sinänsä on väärin sanoa, että pohje tulee helittää heti, kun hevonen vastaa. Todellisuudessa apu tulee käyttää, pohje irrottaa ja sen jälkeen odottaa, että hevonen vastaa pohkeeseen. Eli käytät pohkeen kevyesti puristaen ja palautat välittömästi paineen. Odotat sekunnin verran ja katsot miten hevonen reagoi ja jos se ei reagoi lainkaan tai halutussa määrin, käytetään pohje uudelleen vähän napakammin ja samalla voi näpäyttää raipalla.

      Jos hevonen pukittaa raipalla napauttaessa, pitäisi raipalla napauttaa välittömästi uudelleen, varsinkin, jos hevonen ei reagoinut apuun muulla tavoi kuin pukilla. Moni lopettaa pukin jälkeen ratsastuksen/avun käytön ja tällöin hevoselle kerrotaan vain, että sen ei tarvitse tehdä pyydettyä asiaa, jos se vähän niskuroi vastaan. Pukista huolimatta pitäisi siis uskaltaa pyytää uudelleen, kunnes hevonen reagoi toivotulla tavalla. Ja raipan käytöllä en nyt tarkoita mitään silmitöntä voiman käyttöä, jo pienen napautuksen pitäisi riittää.

    • Okei kiitos vastauksista, yritetään! P.s. Hevosen omistaja on samalla pitämässä minulle tunteja:)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ruotsalaisuuden Päivän virallinen liputuspäivä poistettava VÄLITTÖMÄSTI!

      Suomen valtion ja suomalaisuuden kannalta ei ole minkäänlaisia perusteita liputtaa virallisesti ruotsalaisuuden päivää,
      Maailman menoa
      105
      5731
    2. Mikaela Nylander: Jos pakkoruotsi poistetaan, niin ruotsin kielen asema romahtaa

      (Nylander on vanha RKP:nen) Mutta niin heikossa vedossa muumiruotsi siis on Suomessa, että vain tekohengityksellä se pys
      Maailman menoa
      65
      2572
    3. Nainen aion pilata elämäsi täysin, opetus sulle, että pelasit väärän ihmisen sydämellä.

      Empatiani sua kohtaan katosi siinä kohtaan, kun teit tietoisen valinnan leikkiä mun sydämellä. Luulet olevas joku älykäs
      Ikävä
      241
      1585
    4. Kaivattusi nimi vol.3

      Kaipaajankin nimi olisi kiva. 🥰
      Ikävä
      94
      1380
    5. Alkanut tuntua siltä

      Että taisi olla kusetusta koko homma alusta saakka.
      Ikävä
      124
      1097
    6. 6 vkoa kulunut ilman sua

      …ihme että olen vielä hengissä. 😔 Kyynelillä pessyt lattioita. Rakastan ja odotan sua ikuisesti❤️Projekti jäi kesken jo
      Ikävä
      8
      901
    7. Viestisi kaipaamallesi ihmiselle

      Mitä ajattelet tilanteestanne tänään?
      Ikävä
      65
      882
    8. Nii, mites ne

      Hampaat??
      Ikävä
      66
      857
    9. Joululahja/Jouluntoivotus

      Millainen kaivatulle
      Ikävä
      75
      798
    10. Salailu jatkuu, poliisi tutkii

      Nykyään Pienimäki toimii Ylitornion kaupunginjohtajana. HS tavoitti hänet puhelimitse. Pienimäki korosti, ettei ole enää
      Ähtäri
      17
      741
    Aihe