Sen päälle voisi laittaa aivan tavalliseen sähköuuniin pizzn paistumaan? Tai esim paistaa jotain itämaista ohutta leipää ehkä? Olen nähnyt dokkareissa miten paistavat minkä hyvänsä kivennäköisen päällä niitä pitaleipiään, nuotiolla. Miksei Suomessa kukaan koskaan?
Mistä voisi ostaa sellaisen jonkun "pizza"-kiven?
4
1543
Vastaukset
- ValitseItsex
Miksi ei Suomessa - tottahan toki myös Suomessa.
Liki kaikki kokkikaupat myyvät pizzakiviä. Voin sanoa, toimii erittäin hyvin.
Älä osta halvinta ohutta, ei varaa tarpeeksi lämpöä.
Itse käytän kiveä myös grillissä - leipää, pizzaa, tonnikalaa jne. Kaikki "kivet" eivät kestä avotulta tai grilliä. Osa on tarkoitettu vain uunniin.
Vastaavia löytyy monesa kaupasta monen eri valmistajan tekemänä,
https://www.verkkokauppa.com/fi/product/42699/crbqk/Weber-pyorea-pizzakivi-36-cm
Yksinkertainen ohje.
https://www.k-rauta.fi/inspiraatio-ja-ohjeet/grillikauppa/pizza-kiven-kaytto/
Monta eri tuotetta samaan asiaan.
https://www.prisma.fi/fi/prisma/hukka-gourmet-pizzakivi-285-cm-vuolukivea
https://www.tokmanni.fi/grillaustarvikkeet/pizzakivi-37cm/6438114910368/dp
Vanha testi.
https://yle.fi/aihe/artikkeli/2008/10/16/pitsakivi-paistaa-pohjan-rapeaksi
Eli valinnan varaa on vaikka ja kuinka paljon. - budjettikivi
Käy jostain rautakaupasta sellainen sentin paksu 30x30cm vuolukivilaatta. Ajaa saman asian.
- piiizza
Tuossahan tulikin mojovasti tietoa, kiitos ! Toimisiko tuollainen "kuuma kivi" myös kenties nuotiotulella, tarpeeksi suuri valkea että ehtisi kuumeta? Noh, uunissa ainakin sitten tasaisesti paistuu. Kaikenlaista on mukava kehitellä ja funtsia kuitenkin.
Meiltä jäi yksi hyvä suuri ritilä yhdelle kodalle, missä vietettiin syntymäpäiviä, pitäisi iljetä hakea omansa pois. Siellä oli kyllä hyvä katos ja kaikki, ja polttopuut, lampeja, männikkökangasta, joku vaan sanoi ettei ole mitään minkä päälle laittaa makkarat sun muut kaffeepannut, ja lettupannutkin oli hyvät sen tukevan verkon päällä. Poika löysi sen jostain metsätienojasta joskus, painava kuin mikä raahata siellä matkalla laavulle se. Eikä sitä keritty edes pestä, muistin vasta illalla kotona. Lontolla se vähän on, mutta kuulemma saa sen kyllä oikaistua. - pitsaapullollaan
Mulla oli parikin pizzakiveä jotka ikävä kyllä halkesi syystä tai toisesta. Hankin teräksisen Mypizza paistoteräksen. Kestää ja toimii.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Säästäminen on typerää, muistakaa äänestää demareita
Säästäminen on typerää, koska aiheuttaa vain talouden taantumista ja lopulta tappaa potilaan. Demareiden tapa on satsat1328426Olli Rehn: Eläkkeistä pitää leikata. Nyt tuli Lindtmanille kauhun paikka
jos johtaa seuraavaa hallitusta. Purra: eläkkeisiin ei kosketa. Eikä tällä hallituskaudella varmasti kosketa, mutta seur5047687SDP:n budjetin peruskivi: "Rahaa nimittäin on!"
Demarien talouspolitiikan ydin on usein tiivistetty klassiseen meemiin: rahaa on, kunhan se on jonkun muun rahaa. Vuoden2245733Kun täällä kysytään aina vaan naisilta
Niin nyt kysytään miehiltä. Mies, voisitko ottaa kumppaniksesi naisen joka nostaa enemmän penkistä kuin sinä? Tienaa en1024850Poliisien suosikkipuolueet ylivoimaisesti: Kokoomus ja persut
samoin on armeijan henkilöstön kanssa. Sen sijaan sekä vihreät, vasliitto ja SDP ovat hyljeksittyjä puolueita poliisien1474684Suomi käyttää sosiaalietuuksiin suhteessa eniten rahaa koko maailmassa
Suomi käyttää sosiaaliturvaetuuksiin enemmän rahaa suhteessa bruttokansantuotteeseen kuin mikään muu maa maailmassa. Su1784574Sdp, Vihreät ja vasemmistoliitto muuttumassa naisten puolueiksi?
Sdp 64 % naisia, vihreät 70 % naisia ja vasemmistoliitto 60 % naisia. Ilmankos ne puolueet ajaa autoilevien kantasuomal1114508Valtion alijäämä = yritystukien määrä = 10 mrd. euroa
Mutta persut eivät vaan suostu tasapainottamaan valtion budjettia, vaikka yritystuet on tiedetty haitallisiksi. Miksi p254385Hatunnosto! Mari Hynynen (os. Perankoski) ja Jouni Hynynen auttavat vähäosaisia upealla tavalla!
Hatunnosto! Mari ja Jouni Hynynen ovat Vailla vakinaista asuntoa ry:n uudet kummit. Hynysiä motivoi halu lisätä ymmärr144246Tiesitkö? Tämä suomalainen keksi Elämäni biisi -sarjan - Viinin lipittely mainittu!
Tiesitkö? Elämäni biisi on suomalainen formaatti ja sen takana on Petja Peltomaa. Hänen kynästä ovat lähtöisin myös mm.03860