Työntyminen palstalle

Väite laajenevasta avaruudesta on sikäli erikoinen ettei mikään mielikuvitus riitä siihen että voisi kuvailla avaruuden muuttumista visuaalisesti.

Kun kaikki muutos perustuu AINA siihen että muuttuva systeemi liikkuu avaruudessa suhteessa muihin avaruudessa liikkuviin ja muuttuviin systeemeihin, niin että avaruudessa liikkuvan muuttuvan systeemin ERILLISET RAKENTEET LIIKKUVAT AVARUUDESSA SUHTEESSA TOISIINSA silloin kun se muuttuva systeemi muuttuu, voi jokainen vähänkään asiaa syvällisemmin pohtiva ymmärtää ettei avaruus itse voi muuttua.

Paitsi tietysti silloin jos se itse on jotakin samanlaista kuin avaruudessa muuttuva aine on.

Ja jos se olisi samanlaista kuin avaruudessa muuttuva aine on, niin eihän se silloin olisi sitä tilaa / avaruutta jossa muuttuvat systeemit liikkuvat

Se olisi silloin itse muuttuva systeemi jossakin tilassa / avaruudessa ja silloin sitä ei edes pidä kutsua avaruudeksi.

MrNewTime
779
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

hmmm ... onnistuiskohan tehdä sellai "laajeneva avaruus" simulaattori, et hommaat jostain uretaanilitkua (=se avaruus) ja latat sen sekaan herneitä (=tähdet ja planeetat) ja pruuttaat sen jollain pursottimella (=jumala) veden alle esmes ammeessa laajenemaan (saadaan tasasempi paine joka puolelle) ni eks tää havainnolistais sitä aika hyvin? Ainaki siihen asti ku se laajeneminen loppuu.

PS: älä sit enää syö niitä herneitä. Saattaa olla ettei o kovinkaan terveellistä.

Äänestä

Syöt kattilallisen hernekeittoa tuoreen ruisleivän ja kirnupiimän kera ja tunnet kuinka paine alkaa työntyä ulospäin laajenevasti ja se on OSPteoria..

Äänestä

Ennustan että mustien aukkojen on vaikea yhdistyä.

Ennustukseni liittyy ajatukseeni, jonka mukaan mustat aukot ovat ikäänkuin jättimäisiä atomeja, joilla ei ole elektronia tai jos on, niin se ilmeisesti on niissä havaittu kertymäkiekko.

Näin meillä olisi astetta pienemmän ja astetta isomman aineen kokoluokan ainetta energiaa asiaa, joilla olisi tihentyvästi eri aika. Tuon laajenevasti tihentyvän eri ajan takia mustien aukkojen kertymäkiekkoja pitäisi havainnoida sen mahdollisuuden puitteissa, että se olisi jättimäisen atomin elektroni.

Magneetissa atomit ovat järjestäytyneet jonoon, jolloin niiden elektronit, vastapalloon pyörivät tuulimyllyt pistävät tilan eli energian virtaamaan magneetin toisesta päästä ulos, jossa se törmää vähemmän tiheämpään tilaan laajentuvasti, jolloin magneetin sisältä ulos tuleva haaleasti vähemmän tiheä, eli laajentuvasti tihenevä tila eli energia iloisesti kaartaa magneetin toiseen päähän, jossa on vähemmän laajentuvasti tihenevää tiheää tilaa. Tuosta toisesta päästä muuten virtaa sitä muutakin ainetta energiaa asiaa ympäröivääntilaa sisään.

Näin kahden mustan aukon voi olla vaikea kokonaan yhdistyä samasta syystä kuin kahden magneetin on vaikea yhdistyä hylkivistä päistä.
Elektronihan on pieni fotoni, eli siinä on vähemmän kuumasti laajentuvaa tiheää tilaa.

Fotoni voi jäädä tihentymän vangiksi mustan aukon tapahtumahorisonttiin. Myös elektroni jää panttivangiksi atomin tihenevästi laajentuvaan tapahtumahorisonttiin.

Mitä kuumempi ja tiheämpi atomin ytimen tila eli energia on, sitä paksumpi haaleasti vähän tihentyvästi kierrättyvä tapahtumahorisontti atomilla on ja näin sille alueelle ei voi jäädä vangiksi kuin yksi elektroni, koska kaksi kuumasti tiheää laajenevaa elektronia saa atomin ulkokehän ulkopuolella olevan viileästi laajentuvasti tiheämmin lämpölaajenemaan, niin että toinen pääsee karkuun.

Jos nyt kuitenkin mentäisiin näin, eli mitä kuumempi ja tiheämpi laajenevan atomin ydin, sitä enemmän tilaa energiaa asiaa siellä laajentuvasti on ja sitä haaleampaa ja vähemmän tiheästi laajentuvaa asiaa sen atomin ulkokehällä on ja ennenkaikkea sitä nopeammin se suhteellisesti vastapäivään muuttuu kylmästi tihentyväksi laajentumaksi, jolloin energisempi atomi pystyy vangitsemaan enemmän tai vähemmän elektroneja ulkokehänsä vastapalloon kiertyvään tapahtumahorisonttiin.

MrNewTime

Äänestä

Entäpä, jos avaruus olisikin jotain, eikä vaan tyhjä tila, joka ON EI MITÄÄN.

Esimerkiksi avaruuden kaareutuminen. Eihän sellainen voi kaareutua, jos se olisi ei mitään!? Entäpä jos avaruus olisikin eräänlaista kvanttipuuroa tai kvanttihiivaa, niin silloinhan avaruus olisi muuta kuin ei mitään.

Eli eräänlaisesta "kvanttihiivasta" muodostunut avaruus voisi sekä laajentua että kaareutua. Ehkä minun pitää sittenkin tehdä pieniä muutoksia OSP-ajatukseeni. Pää kyllä menee jo sekaisin siitä ajatuksesta, että ON sellaista, mikä EI OLE yhtään mitään.

MrNewTime

Äänestä

On minun teoriassani toinenkin asia, mitä pitää vielä miettiä ja ehkä muuttaa?

Olenhan selittänyt, että maailmankaikkeuden rakenteet liikkuvat ja laajentuvat/ kasvavat kiihtyvästi nykyisin jo ylivalonnopeudella ( = gravitaatioefekti) avaruudessa, joka ON EI YHTÄÄN MITÄÄN.

Mutta mistä tulee ne mahtavat määrät laajentuvia tihentymiä = rakennusaineet, jotka mahdollistavat avaruudessa = ei yhtään mitään, kiihtyvän avaruuden rakenteiden laajenemisen/ turpoamisen.

Tuota kohtaa teoriassani on vielä hiottava. Jos liikumme avaruudessa = ei yhtään mitään, niin mistä tulee, hokkus pokkus, kohteiden kiihtyvään laajenemiseen tarvittavat rakennusaineet???

Pitääpä tuo asia miettiä ja selvittää, ennenkuin James Webb-teleskooppi ammutaan avaruuteen!

MrNewTime

Äänestä
  • Mietittyäni osp-laajenemista olen keksinyt kolmannenkin ongelman. Nythän on niin, että gravitaatioefektin takia avaruuden planeetat, tähdet ja galaksit, ym. tulisi kasvaa kiihtyvällä nopeudella.

    Mutta jos nuo avaruuden kohteet ovat kasvaneet kiihtyvällä nopeudella yli 13 miljardia vuotta, niin tällä hetkellä laajenemisen pitäisi olla ainakin miljoonia kertoja suurempi valon nopeutta (sori, en osaa laskea). Onko mahdollista saavuttaa ainakin miljoona- , jos ei peräti ziljoonakertainen valonnopeus laajenemisessa.

    Onko tämä mahdollista, vai pitäisikö minun hieman rukata hieman tätä teoriaani, joka kertoo, kuinka maailmankaikkeus oikeasti toimii?

    MrNewTime

    Äänestä

Savorisen Feikin feikit taas hilluu.

Mestari itse ei ole kirjoitellut palstalle vuosiin.

Eikä tarvitse koska me feikit ja feikkien feikit työntyilemme sinne tänne OSP:n tahtiin 😂😂😂

MrNewTime

Äänestä

Kommentoi aloitusta


MrNewTime kirjoitti:

Väite laajenevasta avaruudesta on sikäli erikoinen ettei mikään mielikuvitus riitä siihen että voisi kuvailla avaruuden muuttumista visuaalisesti.

Kun kaikki muutos perustuu AINA siihen että muuttuva systeemi liikkuu avaruudessa suhteessa muihin avaruudessa liikkuviin ja muuttuviin systeemeihin, niin että avaruudessa liikkuvan muuttuvan systeemin ERILLISET RAKENTEET LIIKKUVAT AVARUUDESSA SUHTEESSA TOISIINSA silloin kun se muuttuva systeemi muuttuu, voi jokainen vähänkään asiaa syvällisemmin pohtiva ymmärtää ettei avaruus itse voi muuttua.

Paitsi tietysti silloin jos se itse on jotakin samanlaista kuin avaruudessa muuttuva aine on.

Ja jos se olisi samanlaista kuin avaruudessa muuttuva aine on, niin eihän se silloin olisi sitä tilaa / avaruutta jossa muuttuvat systeemit liikkuvat

Se olisi silloin itse muuttuva systeemi jossakin tilassa / avaruudessa ja silloin sitä ei edes pidä kutsua avaruudeksi.

MrNewTime

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu