Olen yrittänyt netin kautta löytää pelkkää perinteisen yksivaihteisen miestenpyörän runkoa tuunatakseni yksinkertaisen ja luotettavan polkypyörän jokapäiväiseen kaupunkiajoon. Renkaiden kunnolla , jos ne sattuvat olemaan mukana, ei olisi väliä, koska renkaat pyörään ovat omasta takaa. Paikka on Pirkanmaan keskus.
Hinnaksi ilmoitin alle 10 euroa.
Ilmoitus on ollut jo noin internetin torilla jo viikon verran, mutta ainuttakaan tarjousta ei ole tullut . Panevatko ihmiset käytetyn polkupyörän tosiaan mieluummin romuksi, kuin antavat sen vielä hyötykäyttöön?
Hinnaksi ilmoitin alle 10 euroa.
Ilmoitus on ollut jo noin internetin torilla jo viikon verran, mutta ainuttakaan tarjousta ei ole tullut . Panevatko ihmiset käytetyn polkupyörän tosiaan mieluummin romuksi, kuin antavat sen vielä hyötykäyttöön?
Vastaukset 8
Vanhimmat
Ajatteleppa asiaa romun omistajan kannalta.Jos esimerkiksi taloyhtiössä tai lähiössä kerätään lavalle käyttökelvotonta tavaraa tai metallia niin alatko siinä vaiheessa etsimään tavaroille ostajaa ja miten löydät ostajat jotka tarvitsee varaosia juuri siitä tavarasta jota olet heittämässä pois?
Tein yhdestä polkupyörän valokuvallisen ilmoituksen nettihuutokauppaan ja korkein tarjous oli muutaman euron.Ostaja ei kuitenkaan tullut sovittuna päivänä ja minä odottelin turhaan ja kaupasta jäi vain paha mieli.
Oma kokemukseni on se että on helpompaa viedä pyörä metallin keräyslavalle tai lähellä olevaan työttömien yhdistykseen/kierrätyskeskukseen kuin alkaa tekemään ilmoitusta tai etsiä ostajaa ilmoitusten kautta.
Ainakin meillä Joensuussa taloyhtiön pyöräkellarissa makaa käyttämättömiä pikkuvikaisia pyöriä kymmeniä ja ne joilla on uudet työmatkahybridit, vievät omansa säilytettäväksi huoneistoihin.
Joskus ole miettynyt, pitäisikö naapurilta kysyä, että laitanko sulle pyöräs kuntoon, jotta alat ajella sillä tai lahjoitatko se jollekin tarpeessa olevalle.
Usein tuollaiset metallijätteeseen pantavat pyörät ovat vaihdepyöriä, joissa on pientä vikaa tullut ja jotka siksi pannaan pois. Korjaus maksaa,jos ei itse pysty siihen.
Mpni asianharrastaja voisi niistä helposti tehdä sopivan takapyörän ja ketjut hankkimalla vielä monia vuosia palvelevan sinkulan.
Osaavampi laittaisi sen kuntoon niillä osilla mitä pyörässä on. Mukavampi ajellakin kun on aina sopiva vaihde käytettävissä.
Milenkintoista.
Paljonko olet valmis maksamaan lahetyskuluja?
Sitten sinun pitaa viela ostaa kammet, keskio, polkumiset, sarvet, ratas, satula, jne.
Taitaa tulla kalliiksi? Wall Martista USA:sta saat sinkulan 90 $ verot ja lahetyskulut.
Ostin kirpputorilta ruostuneen Jopon kympillä. Maalasin sen varastossa jäljellä olleella maalilla hopeanharmaaksi. Ostin uuden päällyskumin kympillä, paikkasin toisen sisuskumin, panin päälle tallella olleet ketjut, satula ylemmäksi ja ajoksi.
Sillä päästään kulloinkin kohteesta A kohteeseen B. Se riittää.
Kaiken lisäksi se mahtuu autoon paremmin kuin jokin parintuhannen euron 21-vaihteinen rotisko.
Sit kun sillä Jopolla ajetaan vielä pitkään sen jälkeen, kun se parin tuhannen euron rotisko on jo heitetty menemään. Navat, laakerit, kaikki on tehty kestämään paljon pidemmälle.
Itsellä meni vasta viime kuussa yli 30 vuotta vanhasta Nopsasta keskiölaakeri paskaksi. Maantiefillareita on mennyt vuodesta 1992 jo monet.
Nopsat ja Jopot todistavat, ettei laatufillarista tarvitse maksaa useita tuhansia euroja.
Jos haluaa ostaa kestävän pyörän, jossa hinta-laatu-suhde on mahdollisimman edullinen,kannattaa ostaa 60-70-luvun polkupyörä, jossa on Faber-keskiö, mikäli mahdollista, ruotsalaisvalmisteinen Monark tai Husqvarna. Sitä kun vähän kunnostaa, niin ajokkia on vuosikymmeniksi.