Lämmin Me-henki, hyvä vai huono asia?

vaaleanpunaista

Työyhteisössämme vallitsee lämmin me-henki. Väki tulee hyvin toimeen keskenään ja porukka viihtyy yhteisten työ- sekä vapaa-ajan kokoontumisten ja erilaisten harrastusten merkeissä. Itse tulin töihin tähän yritykseen vuosi sitten ja olen hieman kummaksunut tätä meininkiä kuluneen vuoden aikana. En siis ole vielä päässyt sinuiksi tämän yhteisön tyyliin, koska aiemmissa työsuhteissani työntekijät olivat vain yksilöitä, jotka vain tekivät työnsä ja kaikki muu ympärillä oleva oli merkityksetöntä. Tässä työpaikassa työkaverit kyllä otetaan huomioon, sillä täällä melkein halataan kaveria kun aamulla tullaan töihin tai kun iltapäivällä lähdetään kotiin. Jotenkin koen tämän lämminhenkisyyden teennäisenä, eli ikään kuin se olisi kulissia. Toivottavasti näin ei ole, mutta pohdin suuresti, että kuinka yritys on saanut työyhteisönsä näin hyvin voivaksi. Voiko se kuitenkin jossain vaiheessa kostautua?

2

339

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Andorra

      Määräaikaisen kannalta huono asia me-henki on huono asia. On ihan varmaa että me-hengestä ei pääse osalliseksi vielä 1,5 v pätkässäkään. Sinänsä en välittäisi työpaikan me-hengestä, mutta oli kurjaa olla ulkopuolinen kaikesta. Ikään kuin työpaikan eduista ulkopuolelle jäämisessä ei olisi ollut jo ihan tarpeeksi. Olen ollut muutamassakin työpaikassa, mutta yhdessä isossa oli niin aidosti samassa veneessä olemisen henki, kuin olla voi.

      Mikä työpaikan me-hengen luo? Bonus-palkkiokriteerit ja henkilöstörahasto. Eli yhteen hiileen puhaltamisessa intressi on taloudellinen. Palkkiokriteereiden pitää olla sellaisia että niissä on kannustinta jäädä venymään silloin kun tilanne edellyttää.

    • Unelmahöttölä

      Liika yhteenkuuluvaisuus on varoitusmerkki. Työt kärsii kun vaan seurustellaan ja viihdytellään toisiansa töissä ja vapaa-ajalla. Ei uskalleta sanoa koskaan selkeästi toisille "Ei käy, raja on tässä" Aina vaan hoetaan "jes" ja "kyllä". Kissa jätetään nostamatta pöydälle. Pöly lakaistaan maton alle. Työt ja vapaa-ajat on syytä erottaa toisistansa. Jokaisella on oma elämänsä. Olet kyllä joutunut unelmahöttölään. Jos joka päivä haetaan toisten hyväksyntää niin onhan se inhimillinen katastrofi kaiken kaikkeansa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kumpi vetoaa enemmän sinuun

      Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?
      Ikävä
      94
      1855
    2. Ei se mene ohi ajan kanssa

      Näin se vaan on.
      Ikävä
      86
      1303
    3. Tavoitteeni onkin ärsyttää

      Sua niin turhaudut ja unohdat koko homman
      Ikävä
      110
      1143
    4. Tunnistebiisi

      Laita joku tunnistebiisi, niin tiedän ett oot täällä ja kaipaat ehkä mua
      Ikävä
      76
      1027
    5. Taidat tykätä linnuista paljon

      Mikä on sun lemppari ☺️😉🥹🦢🐦‍⬛🦉🦜🦚
      Ikävä
      117
      976
    6. Okei nyt mä ymmärrän

      Olet siis noin rakastunut, se selittää. Onneksesi tunne on molemminpuolinen 😘
      Ikävä
      57
      863
    7. Ei sun tarvi jännittää enää

      en yritä enää mitään. Tiedän että olin mauton ja sössin kaiken.
      Ikävä
      36
      772
    8. Miks käyttäydyt noin?

      Välttelet kaikkia kohtaamisia...
      Ikävä
      47
      771
    9. Olen huolissani

      Että joku päivä ihastut/rakastut siskooni. Ja itseasiassa haluaisin, ettei hän olisi mitenkään sinun tyyppiäsi ja pitäis
      Ikävä
      48
      731
    10. Minkälainen ääni mulla on mies

      Sinun mielestä?
      Ikävä
      33
      693
    Aihe