Työyhteisössämme vallitsee lämmin me-henki. Väki tulee hyvin toimeen keskenään ja porukka viihtyy yhteisten työ- sekä vapaa-ajan kokoontumisten ja erilaisten harrastusten merkeissä. Itse tulin töihin tähän yritykseen vuosi sitten ja olen hieman kummaksunut tätä meininkiä kuluneen vuoden aikana. En siis ole vielä päässyt sinuiksi tämän yhteisön tyyliin, koska aiemmissa työsuhteissani työntekijät olivat vain yksilöitä, jotka vain tekivät työnsä ja kaikki muu ympärillä oleva oli merkityksetöntä. Tässä työpaikassa työkaverit kyllä otetaan huomioon, sillä täällä melkein halataan kaveria kun aamulla tullaan töihin tai kun iltapäivällä lähdetään kotiin. Jotenkin koen tämän lämminhenkisyyden teennäisenä, eli ikään kuin se olisi kulissia. Toivottavasti näin ei ole, mutta pohdin suuresti, että kuinka yritys on saanut työyhteisönsä näin hyvin voivaksi. Voiko se kuitenkin jossain vaiheessa kostautua?
Lämmin Me-henki, hyvä vai huono asia?
2
339
Vastaukset
- Andorra
Määräaikaisen kannalta huono asia me-henki on huono asia. On ihan varmaa että me-hengestä ei pääse osalliseksi vielä 1,5 v pätkässäkään. Sinänsä en välittäisi työpaikan me-hengestä, mutta oli kurjaa olla ulkopuolinen kaikesta. Ikään kuin työpaikan eduista ulkopuolelle jäämisessä ei olisi ollut jo ihan tarpeeksi. Olen ollut muutamassakin työpaikassa, mutta yhdessä isossa oli niin aidosti samassa veneessä olemisen henki, kuin olla voi.
Mikä työpaikan me-hengen luo? Bonus-palkkiokriteerit ja henkilöstörahasto. Eli yhteen hiileen puhaltamisessa intressi on taloudellinen. Palkkiokriteereiden pitää olla sellaisia että niissä on kannustinta jäädä venymään silloin kun tilanne edellyttää. - Unelmahöttölä
Liika yhteenkuuluvaisuus on varoitusmerkki. Työt kärsii kun vaan seurustellaan ja viihdytellään toisiansa töissä ja vapaa-ajalla. Ei uskalleta sanoa koskaan selkeästi toisille "Ei käy, raja on tässä" Aina vaan hoetaan "jes" ja "kyllä". Kissa jätetään nostamatta pöydälle. Pöly lakaistaan maton alle. Työt ja vapaa-ajat on syytä erottaa toisistansa. Jokaisella on oma elämänsä. Olet kyllä joutunut unelmahöttölään. Jos joka päivä haetaan toisten hyväksyntää niin onhan se inhimillinen katastrofi kaiken kaikkeansa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kumpi vetoaa enemmän sinuun
Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?941855- 861303
- 1101143
- 761027
- 117976
Okei nyt mä ymmärrän
Olet siis noin rakastunut, se selittää. Onneksesi tunne on molemminpuolinen 😘57863- 36772
- 47771
Olen huolissani
Että joku päivä ihastut/rakastut siskooni. Ja itseasiassa haluaisin, ettei hän olisi mitenkään sinun tyyppiäsi ja pitäis48731- 33693