Raju video joogan vaarallisesta taustasta

noyoga

11

2401

    Vastaukset 11

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • joogabooga

      Tosi rajua.

    • Rajuparu

      Raju juttu.

    • Peten-ym-pimeys

      En tahtoisi elää Petri Paavolan ajatusmaailmassa. Tällaisesta pimeästä sielunmaisemastako nämä kaikki "AinoaOikeaUskoisuudet" alunperin kumpuavatkin? Hyvä tietää, jos niin on.

      Tämä filmi kyllä näyttää vielä järjissään oleville ihmisille, millaisia ihmisiä on syytä karttaa ja varoa.

    • Eienääjoogaa

      Mää ainakin varon joogaa ja joogeja. Ne on vaarallisia.

    • enhaluatota

      Hui kauheeta tollanen.

    • ykkösjuutalainen

      Olen itse juutalainen ja tämä oli todella töykeää.

    • Joogijoo
    • Joooooooooooogi

      Vilkaisin ensimmäistä kertaa näitä joogakeskusteluja ja hämmästyin tästä negatiivisuudesta. Onko nämä kaikki yhden ihmisen kirjoittamia, jolla on jokin käsittämätön uskonnollinen tai jokin muu katkeruus joogaa kohtaan. No ei tarvitse käydä toista kertaa, hyvää jatkoa kuitenkin sinullekin.

      P.S. En katsonut videota.

      • Lentäväjoogamatto

        Etkö uskaltanut katsoa mitä joogauskontosi todellisuudessa on?


    • Hart-Sport

      On se jumalauta kumma kun jokin laji tulee Intiasta, niin heti ollaan tunkemassa sitä saatanan salajuoneksi. Yhtä hyvin voisi kutsua uimista saatanalliseksi, tai vaikka pyöräilyä.

    • sohvalta

      Nämä kristityt ovat oikeassa siinä, että jos he uskovat, että Jumala on Raamatun kuvaama hahmo, valitsi Israelin kansan eli juutalaiset valituksi kansaksi ja Jeesus on Jumalan (ainoa) Poika, niin jooga ei tue tuollaisia käsityksiä.

      Kristillisyyteen kuuluu myös käsitys Jumalasta erillisestä Pahasta, joten totta kai silloin jooga edustaa Pahaa eli Riivaajaa, kuten tuo saarnaaja videolla kertoo.

      Muutenhan kyseinen saarnaaja ei ymmärrä joogasta mitään muuta. Hän puhuu kovasti kundaliinista, vaikka ilmeisestikään hänen maailmankuvansa mukaan sellaista ei ole.

      Jooga on luonnollinen tie. Se ei erottele eri ihmisiä tai kansoja. Joogan yhteys on ihmisen tietoisuuden (atman) yhdistyminen Kosmiseen Tietoisuuteen (Brahman). Brahman on Yksi eli Jumala se nimitys tulee kahdesta sanasta, jotka tarkoittavat "suuri" ja "joka tekee suureksi". Joogan mukaan on vain yksi lähde, ei vääriä jumalia, pahaa tms..

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"

      Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va
      Suomalaiset julkkikset
      109
      2280
    2. Mitä tapahtuu?

      Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???
      Haapavesi
      23
      903
    3. Mitäpä luulet että tykkääkö

      kukaan kaivatustasi ?
      Ikävä
      103
      896
    4. T rakastan sua

      vaikket sitä usko
      Ikävä
      71
      892
    5. Varmaan aika moni

      Haluaisi sinut enemmän kuin mielellään
      Ikävä
      48
      845
    6. Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...

      ...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha
      Maailman menoa
      563
      816
    7. Miksi et lähesty minua

      Jos kerran kaipaat, mies? Mitä pelkäät?
      Ikävä
      82
      718
    8. Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti

      Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk
      Ikävä
      76
      660
    9. Herkkä, hellä, aurinkoinen, kaunis upea, valonsäde on hän nainen

      Ja myös fiksu, älykäs ja luonnonläheinen. Erittäin mielenkiintoinen ja kiltti ihminen. Haluan tuntea hänet, koska kaik
      Ikävä
      24
      612
    10. Kai sä olet

      Luovuttanut mun suhteen.
      Ikävä
      57
      571
    Aihe