Raju video joogan vaarallisesta taustasta

noyoga

11

2396

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • joogabooga

      Tosi rajua.

    • Rajuparu

      Raju juttu.

    • Peten-ym-pimeys

      En tahtoisi elää Petri Paavolan ajatusmaailmassa. Tällaisesta pimeästä sielunmaisemastako nämä kaikki "AinoaOikeaUskoisuudet" alunperin kumpuavatkin? Hyvä tietää, jos niin on.

      Tämä filmi kyllä näyttää vielä järjissään oleville ihmisille, millaisia ihmisiä on syytä karttaa ja varoa.

    • Eienääjoogaa

      Mää ainakin varon joogaa ja joogeja. Ne on vaarallisia.

    • enhaluatota

      Hui kauheeta tollanen.

    • ykkösjuutalainen

      Olen itse juutalainen ja tämä oli todella töykeää.

    • Joogijoo
    • Joooooooooooogi

      Vilkaisin ensimmäistä kertaa näitä joogakeskusteluja ja hämmästyin tästä negatiivisuudesta. Onko nämä kaikki yhden ihmisen kirjoittamia, jolla on jokin käsittämätön uskonnollinen tai jokin muu katkeruus joogaa kohtaan. No ei tarvitse käydä toista kertaa, hyvää jatkoa kuitenkin sinullekin.

      P.S. En katsonut videota.

      • Lentäväjoogamatto

        Etkö uskaltanut katsoa mitä joogauskontosi todellisuudessa on?


    • Hart-Sport

      On se jumalauta kumma kun jokin laji tulee Intiasta, niin heti ollaan tunkemassa sitä saatanan salajuoneksi. Yhtä hyvin voisi kutsua uimista saatanalliseksi, tai vaikka pyöräilyä.

    • sohvalta

      Nämä kristityt ovat oikeassa siinä, että jos he uskovat, että Jumala on Raamatun kuvaama hahmo, valitsi Israelin kansan eli juutalaiset valituksi kansaksi ja Jeesus on Jumalan (ainoa) Poika, niin jooga ei tue tuollaisia käsityksiä.

      Kristillisyyteen kuuluu myös käsitys Jumalasta erillisestä Pahasta, joten totta kai silloin jooga edustaa Pahaa eli Riivaajaa, kuten tuo saarnaaja videolla kertoo.

      Muutenhan kyseinen saarnaaja ei ymmärrä joogasta mitään muuta. Hän puhuu kovasti kundaliinista, vaikka ilmeisestikään hänen maailmankuvansa mukaan sellaista ei ole.

      Jooga on luonnollinen tie. Se ei erottele eri ihmisiä tai kansoja. Joogan yhteys on ihmisen tietoisuuden (atman) yhdistyminen Kosmiseen Tietoisuuteen (Brahman). Brahman on Yksi eli Jumala se nimitys tulee kahdesta sanasta, jotka tarkoittavat "suuri" ja "joka tekee suureksi". Joogan mukaan on vain yksi lähde, ei vääriä jumalia, pahaa tms..

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persut eivät ole kertoneet euronkaan edestä säästökohteita

      Mutta änkyttävät kysellä niistä muilta jatkuvasti. Vaikuttaa ettei persuilla ole kykyä omaan ajatteluun ja päätöksenteko
      Maailman menoa
      275
      3504
    2. Työeläkeloisinta Suomen suurin talousongelma

      Työeläkeloisinta maksaa vuodessa lähes 40 miljardia euroa, josta reilut 28 miljardia on pois palkansaajien ostovoimasta.
      Maailman menoa
      139
      1921
    3. Israel euroviisujen 2.

      Israel sai taas eniten yleisöääniä. Suomesta täydet 12 pistettä, poliittinen ”ammattiraati” antoi 0 pistettä. Hyvä Is
      Luterilaisuus
      304
      1671
    4. 85
      1530
    5. Persujen puoluekokous 2026

      Missä ja Milloin pidetään ?
      Maailman menoa
      88
      1524
    6. Odotettu tulos Taivalvaaran hiihtokeskuksen osalta

      "MCS Finland Oy on ilmoittanut Taivalkosken kunnalle 30.4.2026, että se irtisanoo Taivalkosken kunnan ja MCS Finland Oy:
      Taivalkoski
      53
      1202
    7. Mun mielestäni on tosi loukkaavaa

      Nainen, että luulet palatan typeriä, sekavia ja ilkeitä viestejä mun kirjoittamiksi. Mä en ole katkera, epätoivoinen, ra
      Ikävä
      200
      1160
    8. Uudessa testamentissa on kaksi ristiriidassa olevaa kastekäskyä

      Uusi testamentti käskee kastamaan kahdella eri tavalla. Näinhän ei voi olla. Ilmiselvään ristiriitaan on löytynyt selity
      Kaste
      267
      1146
    9. Euroviisut ei enää niin musiikkikilpailu?

      Kappaleiden taso ei enää ole mikä sijoituksen ratkaisee.Eikö kukaan ihmettele että Israel pärjää lähes joka vuosi kisois
      Maailman menoa
      72
      1111
    10. Mikä se viehättävin

      Asia on kaivatussasi?
      Ikävä
      63
      1031
    Aihe