Milloin ratsastussaappaat?

noobb

Millon kannattaa ostaa ratsastussaappaat? Oon käyny nyt vasta 16 kertaa ratsastamassa ja haluaisin kunnon saappaat. Onko outoa ostaa ne näin pian?

1

1209

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • z--

      Ihan hyvin voi jo nyt ostaa saappaat. Tosin itse suosittelen erittäin lämpimästi harkitsemaan laadukkaita ratsastuskenkiä (jodhpurit) ja kunnollisia "saappaanvarsia"/minichapseja.

      Nahkasaappaat on aika hankalat kengät. Niiden mukautuminen jalkaan vie aikaa ja jso ratsastaa vain kerran viikossa (kuten oletan sinun tekevän), vie ikuisuuden ennen kuin saappaat on oikeasti hyvät. Ellet sitten hengaile ratsastussaappaat jalassa muuallakin...
      Hyvät ratsastussaappaat on hyvin istuvat ja talvella sitten niihin sopiviin saappaisiin ei villasukkaa mahdukaan. Eli melkein talveksi pitäisi olla erilliset ratsastuskengät, mikä taas tulee kalliiksi. Ainakin jso ratsastaa vain kerran viikossa.
      Lisäksi tietysti jos oot kasvavassa iässä tai paino muuten vaihtelee, saappaita joutuu sitten uusimaan. Jos ratsastaa vain kerran viikossa, ei saappaille kauheasti tule käyttöä ja kannattaa tosiaan miettiä onko järkevää niihin satsata, jos joutuu vaikka vuoden päästä (eli n. 50 ratsastuskerran jälkeen) vaihtamaan taas uusiin.

      Itse ratsastan aika paljon ja olen ratsastanut pitkään ja tykkään paljon enemmän kengät varret yhdistelmästä.
      Nämä mukautuu jalkaan helpommin ja nopeammin. Talveksi voi ostaa isommat kengät villasukkaa varten, mutta käyttää samoja varsia. Eli tulee halvemmaksi.
      Kengät voi olla myös helpompi myydä eteenpäin, koska niissä kokoasia ei ole yhtä vaikea kuin saappaissa (joissa merkitsee paitsi kengän koko, myös esim. saappaan pituus).

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies

      Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?
      Ikävä
      59
      1164
    2. Tumman vihreä mercedes

      Mikä se on tuo kylää ympäri ajava vihreä mercedes, takakontti tärisee kuin hullu ja välillä kylän juoppojakin kuskailee,
      Hyrynsalmi
      11
      840
    3. Miksi tällainen pelottaa ja aiheuttaa joillakin ärtymystä?

      "Sitoudun ystävien ja kollegoiden kanssa puuttumaan seksistisiin vitseihin ja vähättelyyn. Sanon ääneen, kun jokin ei ol
      Maailman menoa
      75
      785
    4. Rakastan sinua

      Päivä päivältä enemmän 🥰 Miehelle.
      Ikävä
      53
      624
    5. Käyttäkää kumia kajaanilaisten naisten kanssa

      Elkää ottako riskiä ilman kumia kun saattaa käydä niin että sinusta tuleekin isä lapselle ja elättäjä molemmille.
      Kajaani
      83
      603
    6. Pakkomielle

      Tahdon pyytää anteeksi, että olen kaivannut sinua kaikki nämä vuodet ja olet ollut minulle pakkomielle. Nyt on aika pääs
      Ikävä
      45
      532
    7. Tunnusmerkkejä Kaivatulle

      Jotain mistä toinen tunnistaa. Täällä vaalea nainen kaipaa miestä jolla vaaleat hiukset ja asuu maalla. Pelataanko kortt
      Ikävä
      33
      527
    8. Oletko nainen enää täällä?

      En ole tunnistanut kirjoituksiasi hetkeen. Ainoastaan yhdessä neutraalissa ketjussa, missä ei ollut kyse tunteista. Hyv
      Ikävä
      36
      524
    9. Hurmasit sitten minut

      kauneudellasi nainen ja kun sait minut rakastumaan itseesi muutuit ihan porsaaksi etkä välitä vartalostasi enää yhtään.
      Ikävä
      43
      503
    10. Tietysti olen varovainen,

      ei kaikki ole pelkkää epävarmuutta. En halua sotkea mitään, enkä aiheuttaa kenellekään hankaluuksia. Ja luulen että ehkä
      Ikävä
      40
      501
    Aihe