Vastaukset 4

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tottatoisaalta

      Lihaa olisi kuitenkin järkevää kuluttaa huomattavasti vähemmän mitä keskivertoihminen tänä päivänä.

      Tämä on suomessa esimerkiksi yksineläjälle kuitenkin erittäin hankalaa ylisuurien pakkauskokojen vuoksi. Siksi helpointa välttää eläinperäisiä tuotteita kokonaan.

      Itsellä pudonnut paino 10kg muutamassa kuukaudessa kun jätin eläinperäiset tuotteet. Ja ennenkun joku tulee ilkkumaan että pelkkää lihasta niin fyysinen kunto ei ole laskenut tippaakaan.

      • Läskivegaanit

        Jätä suolaiset, sokeriset ja rasvaiset ruuat, niin paino putoaa toiset kymmenen kiloa, ilman fyysisen kunnon tippumista.

        Minäkin syön lihaa lähinnä vain silloin, kun sitä tarjotaan ilmaiseksi.


    • EnHifistele

      Tietysti oikea liha on terveellisempi vaihtoehto kuin prosessoitu eineskasvispihvi, jonka ympärillä on pullaleipää.

      Lishansyöntiä voi vähentää, mutta kasvikset kannattaa nauttia sellaisenaan - ei pitkälle prosessoituina.

      Itse olen iloinen sekasyöjän viimisenpäälle terveellisestä ruokavaliostani, mutta ei minua kiinnosta miten epäterveellisesti joku kanssaihminen syö. Kunhan hän ei hirveästi tee numeroa ruokavaliostaan ihan joka käänteessä. Silloin saatan lausua pari valittua sanaa.

      En hyväksy sitä, että nuoria huijataan syömään eettisyyden nimissä epäterveellisesti. Luontoa voi säästää monin eri tavoin. Nuoriso voisi aloittaa luonnon säästämisen jättämällä kauppaan ylipakatut tuotteet ja lajittelemalla ja kierrättämällä jätteet. Vähentämällä vaikkapa turhien heukkamaukkarättien ostoja.

    • Wegaani

      Kokeile uudet WS tuotteet , olivat tosi hyviä valmistettu Suomessa

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä mieltä olet?

      Miehestä jolla ei ole yhtään kaveria, ei facebookissa eikä livenä ja hän harrasta ja tekee kaiken yksin. Onko vähän outo
      Ikävä
      157
      1470
    2. Muistakaa pojat tämä.

      Mies joka haluaa naisen, löytää keinon. Ei epäröi eikä hämmennä. Tekee kaiken eteenne.
      Ikävä
      129
      1170
    3. Muhun rakastuu kaikki naiset, mut mä en rakastu niihin

      Mun vaatimustaso on 10+ Mut mua tavottelee 7+ naiset
      Ikävä
      216
      869
    4. Oletko päättänyt

      Että luovutat minun suhteeni
      Ikävä
      65
      791
    5. Pahoin pelkään nainen

      että pidät minua epäempaattisena, itsekeskeisenä, narsistisena ja kylmänä ihmisenä. Oletko koskaan ajatellut, että minus
      Ikävä
      61
      699
    6. Mikä sua mies vaivaa?

      Siis oikeasti.
      Ikävä
      46
      665
    7. 51
      652
    8. 76
      576
    9. Annan aikaa jos sitä vielä tarvit

      mutta loputonta odottamista en kestä. Naiselle
      Ikävä
      52
      572
    10. Martina avaa suhdettaan

      IL 22.7: Martina avaa suhdettaan nuoreen Muhikseen. Nyt on jo vakavaa, on käyty syömässä Itä-Helsingissä. Onkohan muutt
      Kotimaiset julkkisjuorut
      187
      568
    Aihe