sipsikaljavegaanit

Läskitvegaanit

4

404

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tottatoisaalta

      Lihaa olisi kuitenkin järkevää kuluttaa huomattavasti vähemmän mitä keskivertoihminen tänä päivänä.

      Tämä on suomessa esimerkiksi yksineläjälle kuitenkin erittäin hankalaa ylisuurien pakkauskokojen vuoksi. Siksi helpointa välttää eläinperäisiä tuotteita kokonaan.

      Itsellä pudonnut paino 10kg muutamassa kuukaudessa kun jätin eläinperäiset tuotteet. Ja ennenkun joku tulee ilkkumaan että pelkkää lihasta niin fyysinen kunto ei ole laskenut tippaakaan.

      • Läskivegaanit

        Jätä suolaiset, sokeriset ja rasvaiset ruuat, niin paino putoaa toiset kymmenen kiloa, ilman fyysisen kunnon tippumista.

        Minäkin syön lihaa lähinnä vain silloin, kun sitä tarjotaan ilmaiseksi.


    • EnHifistele

      Tietysti oikea liha on terveellisempi vaihtoehto kuin prosessoitu eineskasvispihvi, jonka ympärillä on pullaleipää.

      Lishansyöntiä voi vähentää, mutta kasvikset kannattaa nauttia sellaisenaan - ei pitkälle prosessoituina.

      Itse olen iloinen sekasyöjän viimisenpäälle terveellisestä ruokavaliostani, mutta ei minua kiinnosta miten epäterveellisesti joku kanssaihminen syö. Kunhan hän ei hirveästi tee numeroa ruokavaliostaan ihan joka käänteessä. Silloin saatan lausua pari valittua sanaa.

      En hyväksy sitä, että nuoria huijataan syömään eettisyyden nimissä epäterveellisesti. Luontoa voi säästää monin eri tavoin. Nuoriso voisi aloittaa luonnon säästämisen jättämällä kauppaan ylipakatut tuotteet ja lajittelemalla ja kierrättämällä jätteet. Vähentämällä vaikkapa turhien heukkamaukkarättien ostoja.

    • Wegaani

      Kokeile uudet WS tuotteet , olivat tosi hyviä valmistettu Suomessa

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. 6 kW saunan lämmityksestä kohta 10 euron lisämaksu / kerta

      Kokoomuslainen sähköyhtiöiden hallitsema Energiavirasto ehdottaa 5 kW:n rajaa, jonka ylittämisestä tulee lisämaksu. Tark
      Maailman menoa
      173
      6064
    2. Minja jytkyttää vas.liiton kannatusta ylöspäin

      Alkaa raavaat duunarimiehetkin palaamaan vasemmistoliiton kannattajiksi. Eduskunnassahan on vain kaksi työntekijöiden p
      Maailman menoa
      222
      4051
    3. "Mitä sä nainen tuot sitten pöytään" ?

      Jos mies provaidaa ja suojelee... Pitääkö miesten kysyä tuollaisia?
      Ikävä
      142
      3485
    4. Ekologinen kommunismi tulee voittamaan fossiilikapitalismin

      Kiina on mahtitekijä uusiutuvien energialähteiden kehityksessä, ja Trump osoitus viimeisestä öljyn perään itkemisestä, m
      Maailman menoa
      45
      3323
    5. Duunarit hylkäsivät vasemmistoliiton, siitä tuli feministinaisten puolue

      Pääluottamusmies Jari Myllykoski liittyi vasemmistoliittoon, koska se oli duunarien puolue. Sitä samaa puoluetta ei enää
      Maailman menoa
      25
      3129
    6. Mies, kerro minulle vielä jotakin aivan uniikkia

      ja ainutlaatuista minkä vain me kaksi voisimme ymmärtää jos olemme sen kokeneet ja eläneet, jotta ihan varmasti tietäisi
      Tunteet
      49
      2816
    7. Oikeistopuolueiden kannatus vain 37,8 %, vasemmiston 43,0 %

      Keskustaan jää 17,4 prosenttia ja loput ovat sitten mitä ovat. Mutta selvästikin Suomen kansa on vasemmalle kallellaan.
      Maailman menoa
      64
      2367
    8. Hyviäkin uutisia tulossa, hallinto-oikeus asettaa toimeenpanokieltoon

      Hyvinvointitalon työmaa pysähtyy. Rillankivi+energia ja vesi kytkyrahanpesu stoppaa. Tytäryhtiöiden hallitusjäsenet+kon
      Pyhäjärvi
      238
      2304
    9. Tiedän ettei

      Meistä mitään tule. Toinen oli sinulle tärkeämpi
      Ikävä
      24
      2290
    10. Gallup: Mikä on ollut mielestäsi paras tv-sarja ikinä?

      Gallup: Mikä on ollut mielestäsi paras tv-sarja ikinä? Onko se joku suomalainen viihdepläjäys, brittirikossarja, amerikk
      Tv-sarjat
      95
      1883
    Aihe