sipsikaljavegaanit

Läskitvegaanit

4

351

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tottatoisaalta

      Lihaa olisi kuitenkin järkevää kuluttaa huomattavasti vähemmän mitä keskivertoihminen tänä päivänä.

      Tämä on suomessa esimerkiksi yksineläjälle kuitenkin erittäin hankalaa ylisuurien pakkauskokojen vuoksi. Siksi helpointa välttää eläinperäisiä tuotteita kokonaan.

      Itsellä pudonnut paino 10kg muutamassa kuukaudessa kun jätin eläinperäiset tuotteet. Ja ennenkun joku tulee ilkkumaan että pelkkää lihasta niin fyysinen kunto ei ole laskenut tippaakaan.

      • Läskivegaanit

        Jätä suolaiset, sokeriset ja rasvaiset ruuat, niin paino putoaa toiset kymmenen kiloa, ilman fyysisen kunnon tippumista.

        Minäkin syön lihaa lähinnä vain silloin, kun sitä tarjotaan ilmaiseksi.


    • EnHifistele

      Tietysti oikea liha on terveellisempi vaihtoehto kuin prosessoitu eineskasvispihvi, jonka ympärillä on pullaleipää.

      Lishansyöntiä voi vähentää, mutta kasvikset kannattaa nauttia sellaisenaan - ei pitkälle prosessoituina.

      Itse olen iloinen sekasyöjän viimisenpäälle terveellisestä ruokavaliostani, mutta ei minua kiinnosta miten epäterveellisesti joku kanssaihminen syö. Kunhan hän ei hirveästi tee numeroa ruokavaliostaan ihan joka käänteessä. Silloin saatan lausua pari valittua sanaa.

      En hyväksy sitä, että nuoria huijataan syömään eettisyyden nimissä epäterveellisesti. Luontoa voi säästää monin eri tavoin. Nuoriso voisi aloittaa luonnon säästämisen jättämällä kauppaan ylipakatut tuotteet ja lajittelemalla ja kierrättämällä jätteet. Vähentämällä vaikkapa turhien heukkamaukkarättien ostoja.

    • Wegaani

      Kokeile uudet WS tuotteet , olivat tosi hyviä valmistettu Suomessa

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Laitetaas nyt kirjaimet tänne

      kuka kaipaa ja ketä ?
      Ikävä
      191
      11579
    2. Pieni häivähdys sinusta

      Olet niin totinen
      Ikävä
      58
      5489
    3. Taas ryssittiin oikein kunnolla

      r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html
      NATO
      46
      2777
    4. Missä olet ollut tänään kaivattuni?

      Ikävä sai yliotteen ❤️ En nähnyt sua tänään söpö mies
      Ikävä
      40
      2405
    5. Vanha Suola janottaa Iivarilla

      Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia
      Kemijärvi
      13
      1871
    6. Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin

      Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,
      Nurmes
      44
      1845
    7. Otavassa tapahtuu!

      Rakennuspalo, yläkerta tulessa. Henkirikosta epäillään. Tiettyä henkilöautoa etsitään, minkä mahdollinen epäilty ottanut
      Mikkeli
      29
      1714
    8. Ikävä sinua

      Onkohan sulla ollut sama tunne kuin mulla viimeisten parin päivän aikana, eilen varsinkin. Ollaan oltu ihan lähellä ja k
      Ikävä
      12
      1636
    9. Tiedän kuka sinä noista olet

      Lucky for you, olen rakastunut sinuun joten en reagoi negatiivisesti. Voit kertoa kavereillesi että kyl vaan, rakkautta
      Ikävä
      42
      1488
    10. Tulemmeko hyvin

      Toimeen ja juttuun keskenämme? Luulen, että sopisit hyvin siihen ☀️ympäristöön, paljon kaikkea erilaista.♥️mietin tätä s
      Ikävä
      6
      1486
    Aihe