Vastaukset 4

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tottatoisaalta

      Lihaa olisi kuitenkin järkevää kuluttaa huomattavasti vähemmän mitä keskivertoihminen tänä päivänä.

      Tämä on suomessa esimerkiksi yksineläjälle kuitenkin erittäin hankalaa ylisuurien pakkauskokojen vuoksi. Siksi helpointa välttää eläinperäisiä tuotteita kokonaan.

      Itsellä pudonnut paino 10kg muutamassa kuukaudessa kun jätin eläinperäiset tuotteet. Ja ennenkun joku tulee ilkkumaan että pelkkää lihasta niin fyysinen kunto ei ole laskenut tippaakaan.

      • Läskivegaanit

        Jätä suolaiset, sokeriset ja rasvaiset ruuat, niin paino putoaa toiset kymmenen kiloa, ilman fyysisen kunnon tippumista.

        Minäkin syön lihaa lähinnä vain silloin, kun sitä tarjotaan ilmaiseksi.


    • EnHifistele

      Tietysti oikea liha on terveellisempi vaihtoehto kuin prosessoitu eineskasvispihvi, jonka ympärillä on pullaleipää.

      Lishansyöntiä voi vähentää, mutta kasvikset kannattaa nauttia sellaisenaan - ei pitkälle prosessoituina.

      Itse olen iloinen sekasyöjän viimisenpäälle terveellisestä ruokavaliostani, mutta ei minua kiinnosta miten epäterveellisesti joku kanssaihminen syö. Kunhan hän ei hirveästi tee numeroa ruokavaliostaan ihan joka käänteessä. Silloin saatan lausua pari valittua sanaa.

      En hyväksy sitä, että nuoria huijataan syömään eettisyyden nimissä epäterveellisesti. Luontoa voi säästää monin eri tavoin. Nuoriso voisi aloittaa luonnon säästämisen jättämällä kauppaan ylipakatut tuotteet ja lajittelemalla ja kierrättämällä jätteet. Vähentämällä vaikkapa turhien heukkamaukkarättien ostoja.

    • Wegaani

      Kokeile uudet WS tuotteet , olivat tosi hyviä valmistettu Suomessa

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"

      Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va
      Suomalaiset julkkikset
      120
      2512
    2. Mitä tapahtuu?

      Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???
      Haapavesi
      40
      1762
    3. Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...

      ...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha
      Maailman menoa
      699
      1177
    4. Mitäpä luulet että tykkääkö

      kukaan kaivatustasi ?
      Ikävä
      108
      1042
    5. T rakastan sua

      vaikket sitä usko
      Ikävä
      72
      998
    6. Miksi et lähesty minua

      Jos kerran kaipaat, mies? Mitä pelkäät?
      Ikävä
      98
      956
    7. Varmaan aika moni

      Haluaisi sinut enemmän kuin mielellään
      Ikävä
      48
      895
    8. Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti

      Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk
      Ikävä
      86
      819
    9. Mitä nyt haluaisit kysyä kaivatultasi?

      Tässä hetkessä tai menneestä?
      Ikävä
      97
      816
    10. Herkkä, hellä, aurinkoinen, kaunis upea, valonsäde on hän nainen

      Ja myös fiksu, älykäs ja luonnonläheinen. Erittäin mielenkiintoinen ja kiltti ihminen. Haluan tuntea hänet, koska kaik
      Ikävä
      33
      766
    Aihe