Olen “äärioikeistolainen”, koska:
* Kannatan yhden miehen ja yhden naisen välistä avioliittoa.
* Kannatan valkoisten ihmisten olemassaoloa.
* Kannatan sananvapautta.
* Kannatan jokaisen työkykyisen ihmisen oikeutta työhön ja palkansaantiin ilman tempputyöllistämisiä.
* Kannatan perinteisiä perhearvoja (yksi äiti ja yksi isä, joiden huomassa lapset kasvavat).
* Kannatan yhteiskunnallemme vihamielisten ja sitä kumoamaan pyrkivien ideologien voimakasta suitsimista.
* Olen ylpeä syntyperästäni, enkä vihaa itseäni sen vuoksi.
* Kannatan yhteiskuntaamme vihamielisesti suhtautuvien vieraskulttuuristen ihmisten karkottamista keskuudestamme.
* Haluan säilyttää maamme turvallisena ja hyvänä paikkana elää myös jälkipolville.
* Kunnioitan niitä maahanmuuttajia, jotka ovat omaksuneet lakimme ja kunnioittavat tapaamme elää.
* Kannatan yhden miehen ja yhden naisen välistä avioliittoa.
* Kannatan valkoisten ihmisten olemassaoloa.
* Kannatan sananvapautta.
* Kannatan jokaisen työkykyisen ihmisen oikeutta työhön ja palkansaantiin ilman tempputyöllistämisiä.
* Kannatan perinteisiä perhearvoja (yksi äiti ja yksi isä, joiden huomassa lapset kasvavat).
* Kannatan yhteiskunnallemme vihamielisten ja sitä kumoamaan pyrkivien ideologien voimakasta suitsimista.
* Olen ylpeä syntyperästäni, enkä vihaa itseäni sen vuoksi.
* Kannatan yhteiskuntaamme vihamielisesti suhtautuvien vieraskulttuuristen ihmisten karkottamista keskuudestamme.
* Haluan säilyttää maamme turvallisena ja hyvänä paikkana elää myös jälkipolville.
* Kunnioitan niitä maahanmuuttajia, jotka ovat omaksuneet lakimme ja kunnioittavat tapaamme elää.
Vastaukset 69
Vanhimmat
Tämä oli päivän paras vitsi.
Tällaisia ei Suomi kaipaa lisää.
Ministereiden Torjun vihapuhetta -kampanja sai täystyrmäyksen: Videot piilotettiin – Katso ne täältä
6.10.2017 B52S 7458 Views 17 Comments
Myös sinisten Eurooppa-, kulttuuri- ja urheiluministeri Sampo Terho on mukana Sitoudun torjumaan vihapuhetta -kampanjassa, jonka pääarkkitehtinä voidaan pitää opetusministeri Sanni Grahn-Laasosta.
Kampanjan tavoitteena on haastaa ihmiset torjumaan vihapuhetta, kertomaan sitoutumisensa ja haastamaan kaikki mukaan sosiaalisessa mediassa. Kampanja on osa opetus- ja kulttuuriministeriön Merkityksellinen Suomessa -toimintaohjelmaa vihapuheen ja rasismin estämiseksi ja yhteiskunnallisen osallisuuden edistämiseksi.
Sitoudun torjumaan vihapuhetta -kampanjan verkkosivut näet tästä linkistä.
Ilmeisesti negatiivisen palautteen vuoksi sekä Sanni Grahn-Laasosen että Sampo Terhon puheet vihapuheen torjumiseksi on YouTubessa piilotettu niin, että ne eivät näy Opetus- ja kulttuuriministeriön kanavalla eivätkä myöskään löydy YouTuben haun kautta. Videot näkyvät ainoastaan niille, jotka tietävät suoran linkin kyseiseen videoon.
Jo aiemmin kommentointi poistettiin käytöstä kyseisiltä videoilta, ja kampanjaa ja ministereiden puheita kritisoineet kommentit poistettiin. Tämän jälkeen videoiden tykkäystilastotkin piilotettiin, koska esimerkiksi Sampo Terhon videosta oli yhdessä vaiheessa tykännyt 5 henkilöä, mutta alapeukkua oli painanut peräti 287 videon katsonutta.
Tampereella mellakoinniksi äitynyt vastamielenosoitus on suurehkon medianäkyvyyden lisäksi poikinut rikosilmoituksen. Anarkistien järjestämään vastamielenosoitukseen osallistuneet pyrkivät poliisin käskyistä, poliisin kanssa sovituista pelisäännöistä ja jopa fyysisistä pakkokeinoista huolimatta pääsemään fyysiseen kontaktiin Pohjoismaisen vastarintaliikkeen järjestämän mielenosoituksen osanottajien kanssa.
Poliisi kirjasi rikosilmoituksen Tampereella Satakunnan sillan tapahumista lauantaina 21.10. Naamioitunut väkijoukko pyrki estämään poliisin virkatoimia mm. heittelemällä paukkupommeilla poliiseja ja poliisin ratsuja. Silta oli suljettu liikenteeltä eri ryhmittymien pitämiseksi erillään mielenosoituksen turvaamiseksi.
Epäillyn väkivaltaisen mellakan osalta esitutkinta on edelleen alkuvaiheessa ja poliisi koostaa esitutkintamateriaalia. Tutkittavassa asiassa ei ole tehty kiinniottoja.
Nykysuomi kirjoitti poliisin valmisteluista mielenosoituksiin liittyen. Lue uutinen täältä.
>Kannatan jokaisen työkykyisen ihmisen oikeutta työhön ja palkansaantiin ilman tempputyöllistämisiä<
Maahanmuuttajia koulutetaan kovapalkkaisiin varastotöihin – Eivätkö suomalaiset kelpaa?
9.10.2017 B52S 1864 Views 9 Comments
Sosiaalisen median maahanmuuttokriittisillä sivuilla on viime aikoina levinnyt kuva mainoksesta, jossa Omnia ja Henkilöstöpartneri Vertico Oy hakevat maahanmuuttajia koulutettavaksi kokoaikaisiin työsuhteisiin varastotyöntekijöiksi ja hyllyttäjiksi pääkaupunkiseudulle.
Koulutus kestää noin 4 kk ja se tapahtuu lähes täysin työharjoitteluna työpaikalla. Kaikki koulutuksen läpäisseet työllistetään. Kuukausipalkaksi mainitaan jopa lähes 2700 euroa, joka on käytännössä pienen kaupungin toimialajohtajan palkkaa vastaava summa.
Suomen kielen taitoa ei vaadita, mutta luku- ja kirjoitustaito latinalaisilla aakkosilla olisi suotava.
Kummastelua ja kritiikkiä on herättänyt koulutuksen rajoittaminen niin, että se koskee pelkästään maahanmuuttajia. Moni suomalainenkin työtön olisi valmis ilmoittautumaan lyhyeen koulutukseen, jonka läpäisseenä saisi varman työpaikan muhkealla palkalla varastohommien parista. Mutta valitettavasti suomalaisille ei tällaisia onnenpotkuja järjestetä.
Ilmoitusta pidetään Facebook-keskusteluissa rasistisena ja syrjivänä suomalaisia kohtaan. Yleisesti ihmetellään, miksi ihmiset asetetaan eriarvoiseen asemaan ja miksi vastaavalla tarmolla ei panosteta kantasuomalaisten työllistymiseen.
Verkkokeskusteluissa pohditaan, että jos vastaava ilmoitus julkaistaisiin niin päin, että koulutukseen hyväksyttäisiin ainoastaan kantasuomalaiset ihmiset, olisi media- ja rasismikohu valmis. Mutta kun syrjintä tapahtuu enemmistöä kohtaan, ketään ei kiinnosta. Media ja poliitikot eivät halua puuttua tiettyjen ryhmien erioikeuksiin, keskustelussa arvellaan.
Soittoyrityksistä huolimatta emme tavoittaneet Omnian Aarne Kuusta kommentoimaan asiaa.
Alottajalle tiedoksi että minä myös olen "äärioikeistolainen" kannatan samoja asioita. Hyvä uutinen on että joka päivä yhä useampi uskaltaa sanoa äänen nämä asiat.
Missä on wc. Yrjökin tulee...
Kosk saataan limsaviinat kylille?
Hammasta niin pakottaa.
Viina on viisasten juoma.
Kaksi viimeistä on ykkösiä.
Siinä on kymmenen käskyä, maailmahan muuttuu, sanovat.
Minä kannatan Keskustapuoluetta ja haluan pakolaisia vaikka tänne Kemppaankin. Meille ei heistä ollut mitään haittaa ja olisimme mielellämme pitäneet vokin täällä. Moni on kanssani samaa mieltä ja uskon järjen voittavan ehkä kohta meillä taas on uusia pakolaisia.
En ymmärrä miksi meillä on niin negatiivistä, Sipiläkinhän kannattaa pakolaiskiintiöiden nostoa.
Sinä et näköjään tiedä tapahtumista yhtään mitään.
No kerro sitten miksi esin Sipilä on maahanmuuton noston kannalla? Ihmettelen jos hän on aina oikeassa miksi ei myös tässä. Minä kannatan Sipilää henkilönä, myös hänen ajatuksijaan.
Avaaja julkaisee itseään siksi että hän on syrjäytynyt, eikä ketään kiinnosta tuollaisen "äärioikeistolaisen" höperön jorinat. Eivätkä ne kuullosta kyllä oikeistolaisilta miltään osin.
Jumalauta että "äärioikeisto" on äärivasemmalla. Olisiko ääristalinisti sopivampi nimitys kuvaamaan ko. henkilön sijoittumista poliittiselle viha kartalle?
*Kannatan yhteiskuntamme vihamielisesti suhtautuvisten vieraskultuuristen ihmisten karkoitusta maastamme*
Noh, äärioikeistoa ei Suomessa juuri kukaan kannata, ovat hyvin marginaalinen ryhmä, onneksi niin.
Äärioikeistolainen on kyllä kaukana tolkun ihmisestä, aivan naurettava näkemys sellainen on.
https://keskustelu.suomi24.fi/t/15030190/yli-90-matuista-valehteli-tietonsa-tanskassa päätelkää tästä kuka langoilla provosoi!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Ei ainakaan äärioikeistolainen, niillä kun ei päässä ole muuta kuin matu-juttuja.
Sellainen ei ole tolkun ihminen, vaan täysi hullu.
Koira älähti!
Ei se ole tyhmä joka väittää vaan se joka uskoo. Sama pätee Suomessakin. Tyhmäkin sen tajuaa, että tänne saapuvat ovat juhlapaikanhakijoita vailla todellista hätää.
Vokeissa olleet/olevat tietävät mitä todellisuus on.
Perussuomalaisten puheenjohtaja Jussi Halla-aho kirjoittaa Facebook-sivullaan:
Onpa laadutonta ja virheellistä uutisointia.
Oikaistakoon sen verran, että Imatralla muutama ps-vaikuttaja on kerännyt sinisten kannattajakortteja.
Perussuomalaiset ovat tehneet jo aiemmin selväksi, että kannattajakortin täyttäminen katsotaan puoluetta vahingoittavaksi toiminnaksi. On luonnollista, että sama pätee korttien keräämiseen.
Kahvia saa uuvattien kanssa juoda niin paljon kuin haluaa.
Ikävä kyllä osa uuvattien puuhamiehistä ja -naisista ei eroa puolueesta oma-aloitteisesti, vaan odottaa erottamista päästäkseen itkemään puhdistuksia. Timohaapalat niistä mielellään raportoivatkin.
http://www.iltalehti.fi/kotimaa/201710112200451946_u0.shtml perk#ele ja äijä on Suomen kansalainen!
10-vuotiaana synnyttäneen intialaistytön tapaus: kaksi enoa raiskasi toistuvasti - nuorempi paljastui isäksi
Tiistai 10.10.2017 klo 12.44
DNA-testi osoitti nuoremman enon olevan elokuussa syntyneen tyttövauvan isä.
Eduskunta väitteli keskiviikkona kansanedustaja Pilvi Torstin (sd.) Suomen presidentin syntyperää koskevasta lakialoitteesta.
Torsti ehdottaa syyskuussa jättämässään lakialoitteessaan perustuslain muuttamista siten, ettei presidentiksi valittavan henkilön enää tarvitsisi olla syntyperäinen Suomen kansalainen, vaan myöhemminkin kansalaisuuden saanut henkilö voisi tulla valituksi presidentiksi.
Torsti perusteli esitystään oikeudenmukaisuudella. Hänen mukaansa 2020-luvun Suomessa kaikkien Suomen kansalaisten pitää yhtä lailla voida pyrkiä presidentiksi.
- Lainsäädännön pitää olla sellaista, että se ei syrji. Tasa-arvo ja mahdollisuudet kuuluvat kaikille, Torsti painotti.
Perussuomalaisten Laura Huhtasaari puolusti presidentin syntyperävaatimusta muun muassa turvallisuusnäkökohdilla, sillä vieraassa maassa syntynyt presidentti voisi hänen mukaansa olla "nukkuva agentti".
- Yhdysvalloissa, Virossa ja Liettuassa on tämä sama syntyperävaatimus, enkä minä koe, että se olisi epäoikeudenmukainen tai epätasa-arvoinen. Jos näihin maihin muuttaisin, niin kunnioittaisin sen valtion päätöksiä, mistä perinteistä se valtio pitää kiinni ja millä perusteella siellä voi hakea mitäkin virkaa, Huhtasaari sanoi.
- Tämä ei mielestäni ole jäänne, tämä on perinne, ja tällä on vahva symbolinen arvo, Huhtasaari jatkoi.
"Viiltävää puhetta"
Torsti ja Ozan Yanar (vihr.) tyrmäsivät Huhtasaaren puheet perinteistä. Yanarin mukaan perinne on huono argumentti epätasa-arvoisen lain puolustamiseksi.
- On erittäin vakavaa puhua perinteestä, kun me puhumme esimerkiksi kansainvälisen adoption kautta Suomeen tulleista tuhansista lapsista. Heillä on perinteensä, he ovat suomalaisia. Nämä ovat puheita, jotka tuntuvat todella viiltäviltä näille lapsille ja heidän vanhemmilleen ja läheisilleen, Torsti puolestaan sanoi.
Torsti muistutti, että syntyperäisen suomalaisuuden vaatimus ei enää koske esimerkiksi pääministeriä, muita ministereitä tai eduskunnan puhemiestä.
- Ylipäätään Suomen oikeusjärjestelmä ei tee eroa syntyperäisten tai myöhemmin Suomen kansalaisuuden saaneiden välillä muuten kuin presidentin kohdalla, Torsti painotti.
Torsti haluaa perustuslain muutoksen valmisteluun niin, että nyt istuva eduskunta ehtii muutoksen käsitellä ja seuraava eduskunta sen viimeistellä, siten että muutos tulisi voimaan vuoden 2024 presidentinvaaleihin.
- Demokratiassa kun vaaleissa valituksi tulemisen ohella on erittäin tärkeää se, kenellä on oikeus asettua ehdolle.
Syy miksi demukat eivät saa ääniä, epäisänmaallisia! Ozan Yanar (vihr) mene Turkkiin sielä saat olla isänmaallinen, täälä et ole.
Nää jotka ovat tulleet turvaa hakemaan Suomesta alkavat neuvomaan suomalaisia jopa määräilemään ovat tosi moikkia!
Siinä tuo taas näkyy, noilla hönteillä ei paljon yläpäässä liiku, kun tuollainen asia nousee mukamas tärkeäksi.
Vihreille+pyöreä+nolla+(0)
Itävallassa+voisi+puhua+jopa+triplajytkystä,+sillä+kannatuksensa+romahduttaneet+vihreät+tippuivat+kokonaan+parlamentista.
Vielä+viime+parlamenttivaaleissa+vihreiden+kannatus+oli+12,4+%+ja+heillä+oli+12+paikkaa+parlamentissa.+Nyt+vihreät+jäivät+äänikynnyksen+alle+ja+saivat+nolla+(0)+paikkaa.
Tämä+oli+vihreille+epäilemättä+kirvelevä+tappio,+sillä+vielä+äskettäisissä+presidentinvaaleissa+heidän+ehdokkaansa+voitti+kansaa+jakaneen+taistelun.
Sen+sijaan+vihreistä+irtautuneen+Peter+Pilzin+yhteislista+pääsi+niukasti+neljän+prosentin+äänikynnyksen+yli+ja+sai+8+paikkaa.
Lähes+60+%+äänesti+tiukemman+rajavalvonnan+puolesta
Itävallan+kansanpuolue+ja+vapauspuolue+saivat+yhteensä+58,8+%+äänistä.+Se+takaa+vankan+hallituspohjan.
Molempien+puolueiden+pääteemoja+ovat+tiukempi+rajavalvonta+ja+yhteiskunnan+islamisoitumisen+estäminen.+Kansanpuolueen+saamat+äänet+eivät+myöskään+olleet+pois+vapauspuolueelta,+sillä+molemmat+puolueet+nostivat+kannatustaan+noin+seitsemällä+prosenttiyksiköllä.
Kartta+suosituimmasta+puolueesta+alueittain+paljastaa,+että+vapauspuolue+sai+eniten+kannatusta+Italian+vastaisella+rajalla,+jossa+laittoman+maahantulon+aiheuttamat+ongelmat+ovat+suurimmat.+Sosialismia+sen+sijaan+esiintyi+eniten+Wienissä+ja+itärajalla.
Ozan Yanar joutui rasistisen hyökkäyksen uhriksi eduskunnassa
Persut ovat loukanneet Ozanin kunniaa ja ylpeyttä peräti kahdesti.
03.10.2017 23:24, 18340 lukukertaa
Vihreiden kansanedustaja Ozan Yanar maalittaa kahta perussuomalaisten kansanedustajaa syyttäen heitä rasistisesta käytöksestä.
Viime vuoden joulukuussa Yanar yritti eduskunnan kyselytunnilla saada puheenvuoron Suomen ulkopolitiikkaa käsitelleessä keskustelussa. Kansanedustajat eivät läheskään aina saa puheenvuoroa kyselytunnilla.
Kun Yanar ei saanutkaan puheenvuoroa, hän alkoi paiskoa papereitaan pöydälle. Tällöin kuului pari riviä taempaa perussuomalaisten Jani Mäkelän ääni:
“Kohta alkaa jihad!”
Yanar oli shokissa.
Sostemit ovat kaukana kantasuomalaisten hyvinvoinnin tilasta. Eivät enään puolusta suomalaisten oikeuksia. Päästivät työttömyyden huippuun ja velkaan.
Kuulun suureen enemmistöön, jolla on maltilliset ja rakentavat mielipiteet.
Vittuako mode leikkii poistamalla linkityksiä se pitää poistaa kaikki linkitykset Suomi 24stä! Pitääkö laittaa jonoon vanhat ja uudet linkitykset häh?
Ei kannattais ylläpidon leikkiä Jumalaa, lukijoita kourallinen ja muutama kirjoittaja! Kummako vielä on toiminnassa.
Hakkarainen tivasi mamu/matu kustannuksista niin eiköhän taas mamu Yanari "kielsi" keskustelun? Se on sitä vihreitten avointa keskustelua.
Kun menee tarpeeksi oikealle on vasemmalla ja päinvastoin. Abstrakteja käsityksiä,kuka määrittelee "sananvapauden" esimerkiksi .
On kyllä väärin kutsua tuollaista roskaporukkaa äärioikeistoksi, se häpäisee oikeisto-sanaa.
Perinteinen oikeisto on yhtä kuin kokoomus, ja kokoomus merkitsee sivistynyttä avarakatseista näkemystä, siinä kaikille annetaan ihmisarvo. Se toki merkitsee sitä, että jopa tuollaista äärioikeistolaista roskaporukkaa on ihmisinä kohdeltava.
Oikeistolaisuus ei siis ole mitään ahdasmielistä nationalistista ääriajattelua. Noiden maailmankuvassa ei ole mitään oikeistolaisuutta, ainoastaan typerää tynnyrissä kasvanutta ahdasmielisyyttä.
En pidä maahanmuuttajista, mutta vielä enemmän inhoan tuollaisia äärioikeistolaisia, vaihtaisin ne kyllä jopa noihin paska-matuihin.
https://keskustelu.suomi24.fi/t/15033125/yanar-raivostui-hakkaraiselle tällä kertaa tätä mieltä viisi minuuttia ja vastustaa
https://www.aamulehti.fi/maailma/yhdysvallat-on-aidannut-meksikon-rajaansa-jo-1000-kilometria-seurasimme-muuria-merelta-eramaahan-24255346/
On se "kova"poika,tuo TRUMP!
Vajaan vuoden ollut presidenttinä ja muuria rakennettu jo 1000 km.
Eikö suomalaiset osaa enään lukea,vai mistä johtuu tietämättömyys?
Googlesta löytyy tietoa!
Ne lukee vain Kota-Lappia.
Perussuomalaisten teettämä kyselytutkimus: Lähes 60 prosenttia suomalaisista haluaisi käännytyspäätöksen saaneet säilöön – Halla-aho: ”Paljastaa, että olisimme hyvin mahtuneet hallitukseen”
Selvä enemmistö eli 67 prosenttia hallituspuolueiden kannattajista tahtoisi, että käännytyspäätöksen saaneet turvapaikanhakijat otetaan heti talteen, ilmenee Kantar TNS:n kyselytutkimuksesta.
Perussuomalaisten puheenjohtaja Jussi Halla-aho saapui eduskuntaryhmänsä kokoukseen Helsingissä torstaina.
ENEMMISTÖ suomalaisista haluaisi, että käännytyspäätöksen saaneet turvapaikanhakijat pannaan heti säilöön odottamaan palautusta kotimaahansa tai lähtömaahan.
Kanta ilmenee perussuomalaisten Kantar TNS:llä teettämästä kyselytutkimuksesta, joka tehtiin lokakuun alussa. Vastaajia oli 1 227, joista naisia 611 ja miehiä 616. Kyselytutkimuksissa on aina virhemarginaali, joka on tyypillisesti muutamia prosentteja.
59 prosenttia vastaajista haluaisi, että käännytyspäätöksen saaneet otetaan heti talteen. 18 prosenttia antaisi käännytyspäätöksen saaneiden kulkea vapaasti ja 23 prosenttia ei osaa sanoa, pitäisikö käännytyspäätöksen saanut ottaa talteen.
KYSELYSSÄ selvä enemmistö hallituspuolueiden kannattajista (67 prosenttia) tahtoo, että käännytettävät otetaan heti talteen.
Myös opposition kannattajista enemmistö eli 56 prosenttia kannatti käännytyspäätöksen saaneiden säilöön sulkemista. Perussuomalaisten kannattajista 93 prosenttia halusi käännytettävät heti säilöön.
”Tutkimus paljastaa, että nykyisen hallituksen kannattajien mielestä olisimme arvopohjaltamme hyvin mahtuneet hallitukseen, koska 67 prosenttia hallituspuolueiden kannattajista haluaa laittaa heti käännytyspäätöksen saaneet talteen”, sanoo perussuomalaisten puheenjohtaja Jussi Halla-aho tiedotteessaan.
Halla-ahon mukaan on mielenkiintoista, että vihreiden kannattajista 48 prosenttia ja Sdp:n kannattajista 59 prosenttia tukee perussuomalaisten kantaa.
Vapiskaa "suvakit"
1 1 = tässä tapauksessa jotain muuta kuin 2. Eli vaikka iso osa on sitä mieltä, että käännytyksen saaneet joutaisi panna valvontaan, ei se silti merkitse persujen kannattamista.
Itsekin olen sitä mieltä, että näin voisi tehdä, mutta persuille en missään tapauksessa ikinä antaisi kannatustani.
Persut on hulluja rasisteja, ne voisi köyrätä pois tästä maasta niitten matejen kanssa.
Olen:Rasisti (hienolta kuuluu korvaan!) ja pysyn kannassani! Muut tulevat jälkijunassa ja se varmaan ottaa luontoon,kun on hidasälyinen!
Vaaleihin ei ole kovin kauan...niin että...alkaa mielipiteet olemaan persumaisia...
"Rajat+kiinni"+-kansalaisaloitteella+kaikkien+aikojen+ennätys
7.2.2016+01:00+Henna+Kajava
++++EU:n+turvapaikkapolitiikka+Humanitaarinen+maahanmuutto+Kansalaisaloite+Rajat+kiinni+Turvapaikanhakijat+
46+kommenttia
++++ilmoita+asiaton+viesti+
Kansalaisaloite+rajatarkastusten+käyttöön+ottamiseksi+ja+turvapaikanhakusysteemistä+kiintiöpakolaisuuteen+siirtymiseksi+ei+ole+päässyt+kunnolla+kansan+tietoisuuteen.+Tuon+tässä+asiaan+parannusta.+Avaa+siis+oheinen+linkki+ja+levitä+sanaa:+https://www.kansalaisaloite.fi/fi/aloite/1647
Iltasanomien+gallupin+mukaan+yli+90+%+suomalaisista+kannatti+jo+viime+syksynä+väliaikaisten+ja+lähes+puolet+pysyvien+rajatarkastusten+käyttöönottoa.+Kansalaisaloitteelle+löytyy+siten+varmasti+laaja+kannatus.
Olemme+moneen+otteeseen+saaneet+kuulla+jopa+kansanedustajilta,+ettei+rajoja+voi+sulkea+ja+että+se+olisi+jopa+naiivi+vaatimus.+Kuitenkin+sisäministeri+Petteri+Orpo+ilmoitti+jo+viime+syyskuussa,+että+rajat+voidaan+sulkea:+http://www.iltasanomat.fi/kotimaa/art-1442794706920.html
Maahan+voidaan+julistaa+hätätila+ja+sulkea+rajat+sen+perusteella.+Schengen-sopimukseen+on+myös+kirjattu,+että+off-napin+painaminen+on+sallittua,+jos+pakolaiskriisi+iskee.+http://www.mtv.fi/uutiset/mielipiteet/kolumnit/artikkeli/kolumni-schenge...
Toisaalta+Suomi+voi+irrottautua+myös+kansainvälisistä+sopimuksista+niiltä+osin,+kuin+ne+estävät+voimavaroja+tuhlaavan+elintasopakolaisuuden+patoamisen.+Kansainvälisiä+sopimuksia+on+ajantasaistettava+tai+niistä+on+voitava+irtautua,+kun+ne+eivät+enää+sovellu+olosuhteisiin+ja+vastaa+tarkoitustaan.+Unkarin+suljettua+rajansa+turvapaikanhakijoiden+määrä+putosi+kahteen+prosenttiin+entisestä.+
On+vain+ajan+kysymys,+milloin+rajat+on+pakko+sulkea.+Arvioiden+mukaan+noin+sata+miljoonaa+ihmistä+haluaisi+muuttaa+Eurooppaan.+Pakolaisia+näistä+on+60+miljoonaa.+Halukkaiden+määrä+on+lisääntymään+päin,+sillä+maailman+väkiluku+kasvaa+Tampereen+kaupungillisen+verran+päivässä.+Kevään+edistyessä+ryntäyksen+Eurooppaan+odotetaan+alkavan+uudelleen.+Muuttohalun+on+uutisoitu+kohdistuvan+erityisesti+Pohjoismaihin.+Rajat+tulee+sulkea+ennemmin,+eikä+myöhemmin,+kun+kustannukset+ovat+jo+karanneet+käsistä.
Toisekseen+on+huono+ajatus+pitkittää+rajojen+sulkemista,+koska+Suomen+oma+turvallisuustilanne+heikkenee+vapaan+maahantulon+jatkumisen+myötä.+Suomeen+jää+uutisten+mukaan+myös+tuhansia+turvapaikatta+jääneitä+ihmisiä,+koska+ilman+palautussopimuksia+emme+voi+palauttaa+ketään+vastentahtoisesti.+Erityisesti+vanhusten+ja+vammaisten+turvallisuus+vaarantuu.+
Suomen+talouskasvu+on+tällä+hetkellä+Euroopan+heikointa.+Työvoimaviranomaisen+mukaan+jopa+perus+varastomiehenkin+paikkaan+tulee+helposti+kolme+ja+puolisataa+hakemusta.+Ne+työpaikat,+jotka+eivät+muka+suomalaisille+kelpaa+ovat+kuulemma+pelkästään+provisiopalkalla+olevia,+lähinnä+puhelinmyyntihommia.+Yhteisymmärrys+näyttää+vallitsevan+siitä,+ettei+hyvin+toisenlaisten+arvojen+kulttuureista+tulevia+saada+integroitua+ainakaan,+jos+ei+ole+töitä+tarjolla.+On+siten+tunnustettava,+että+integroiminen+ei+ole+mahdollista+näissä+olosuhteissa.+Huoltosuhteen+tulevaisuus+näyttää+entistäkin+huolestuttavammalta.
Kaikkein+pahinta+turvapaikanhakijatulvien+houkuttelemisessa+avoimilla+rajoilla+on+kuitenkin+se,+kuinka+auttamisresurssit+palavat+vääriin+ihmisiin.+Syyriassa+on+400+000+ihmistä+saarrettuina+ja+lapsille+joudutaan+syöttämään+ruohoa!+http://www.iltalehti.fi/ulkomaat/2016011320954849_ul.shtml
Euroopalta+ei+ole+liiennyt+riittävästi+voimavaroja+näiden+ihmisten+auttamiseen+ja+evakuointiin,+kun+on+pelleilty+aivan+sekundäärisistä+maista+virtaavien+nuorten+miesten+laumojen+kanssa.+Erityisesti+Suomeen+on+tullut+eniten+turvapaikanhakijoita+ensin+Irakista+ja+nykyään+Afganistanista.+Irakista+suuri+osa+on+turvalliseksi+luokiteltua+ja+maassa+on+pakolaisleirejäkin.+Afganistanista+tulevat+ovat+Suomen+Afganistanin+suurlähettilään+mukaan+elintasopakolaisia:+http://yle.fi/uutiset/suurlahettilas_afganistanista_tulee_suomeen_nimenomaan_elintasopakolaisia/8514418
Erityisesti+painavin+humanitaarisin+perustein+kansainvälisistä+sopimuksista+on+voitava+irrottautua+tarpeellisin+osin.+Suomen+tulee+ottaa+ainoastaan+kiintiöpakolaisia+ja+yksittäiset+poliittiset+pakolaiset+voisivat+anoa+pikaista+turvaa+paikallisten+ihmisoikeusjärjestöjen+kautta.+Ihmisoikeusjärjestöillä+olisi+näistä+vainotuista+jo+valmiiksi+hyvät+taustatiedot.
Nyt+on+aika+kertoa+päättäjille,+että+show+on+lopetettava+ja+käytettävä+jo+sitä+kylmää+päätä+ja+lämmintä+sydäntä+tolkun+ihmisen+lailla.+Kansalaisaloitteet+on+muuten+syytä+katsoa+vaikka+kuukausittain+läpi,+niin+saadaan+kansan+ääni+paremmin+kuuluville+kaikessa+meille+tärkeässä!
Kyllä,rasisti on yhtäkuin=erektio! Ihana kuulla,en tiedä miten "homot" tämän kokee!
Onko "lesboilla" eregtiota?
Epätietonen kysyy!
Sebastian Kurz piti voittopuheensa sunnuntaina: "Paljon, paljon kiitoksia tuestanne", hän iloitsi. (CNN)
LINKKI
IL 13.10: Oikeistolainen Sebastian Kurz, 31, haluaa sulkea islaminuskoisten päiväkodit
LUE MYÖS
Itävalta on saamassa maailman nuorimman johtajan - 31-vuotiaan Sebastian Kurzin johtama ÖVP voitti Itävallan parlamenttivaalit
Halla-aho iloitsi Facebookissa Itävallan vaalituloksesta: "Yhdellä asialla pärjää oikein hyvin"
Oikeistopuolueiden kannattajat juhlivat Itävallan sunnuntaisten parlamenttivaalien jälkeen. Sebastian Kurzin johtama keskustaoikeistolainen kansanpuolue ÖVP voitti vaalit noin 31,4 prosentin kannatuksella. Toiseksi suurimmaksi puolueeksi nousi äärioikeistolainen vapauspuolue FPÖ.
Kesäkuussa ÖVP:n ehdokkaaksi nimetty nykyinen itävallan ulkoministeri Kurz on vasta 31-vuotias ja tuonut ÖVP:lle tuulahduksen uutta voimaa. Itävaltalaiset lehdet kutsuivatkin häntä otsikoissaan sunnuntai-iltana wunderwuzziksi eli ihmelapseksi. Noustessaan liittokansleriksi Kurzista tulee maailman nuorin johtaja.
ÖVP:n todennäköinen kumppani hallituksessa on FPÖ, joka sai 27,4 prosenttia äänistä ja koki 6,9 prosenttiyksikön nousun viime vaaleista. Sosiaalidemokraattinen SPÖ-puolue jäi vaaleissa kolmanneksi 26,7 prosentin äänisaaliilla.
Yli puolet itävaltalaisista äänesti oikeistokonservatiivista puoluetta, mikä siirtää maata selvästi oikealle.
Myös Kurz vetosi äänestäjiin monin osin ulkomaalaisvastaisella kampanjalla, jossa hän lupasi taistella poliittista islamia vastaan, sulkea islaminuskoisten päiväkodit, leikata ulkomaalaisten sosiaaliturvaa ja uudistaa turvapaikkajärjestelmän niin, että hakijat odottaisivat päätöstä Euroopan ulkopuolisissa keskuksissa.
Vaalien suurimmat häviäjät olivat sosiaalidemokraatit sekä vihreät.
Aiemmin EU-boikotissa
ÖVP ja FPÖ ovat hallinneet yhdessä aiemminkin vuodesta 2000 lähtien. Tuolloin 14 Euroopan maata, Suomi mukaan lukien, julisti Itävallan boikottiin Euroopan unionin perusarvojen rikkomisesta. Syynä olivat vapauspuolueen edustajien antamat avoimet natseja myötäilevät ja ulkomaalaisvastaiset lausunnot. FPÖ:n johdossa toimi tuolloin Jörg Haider. Boikotti Itävaltaa vastaan kesti seitsemän kuukautta ja häiritsi EU:n toimintaa.
Tällä kertaa vastaavaa pöyristymistä ja eristämistä ei ole luvassa. Eurooppa on kokonaisuudessaan astunut viime vuosina oikealle ja ulkomaalaisvastaisuus on lisääntynyt monessa muussakin maassa erityisesti vuoden 2015 pakolaiskriisin vuoksi. Itävallassa äärioikeisto on ollut voimakas jo pitkään, ja ihmiset ovat tottuneita siihen.
- Oikeiston iskusanat ovat pelottavalla tavalla normaaliutta, jota vastaan tuskin kukaan lähtee kaduille, saksalainen Spiegel-lehti kirjoitti.
Wienissä sunnuntai-iltana järjestetty mielenosoitus oikeiston nousua vastaan keräsikin paikalle vaivaiset 350 ihmistä.
Sebastian Kurzista tulee maailman nuorin johtaja.
Iltalehti, Ilta-Sanomat ovat vaitonaisia ei pahemmin kommentointia buuuuaahhhhaaaa
Itävallan tulos on osa suurempaa eurooppalaista oikeistopopulistista liikettä, jossa kansallismielinen ja konservatiivinen ajattelu paiskaavat kättä. Erityisesti kysymyksessä on halu määritellä kansallinen identiteetti uudelleen.
Tässä ajattelussa kansallinen identiteetti sulkee pois islamin. Kansallisen identiteetin uskonnollinen liima on kristinuskossa.
Siksi Itävallassa kiellettiin musliminaisten kasvot peittävät huivit. Siksi Itävallassa keskustellaan siitä, pitääkö muslimeille sallia omat päiväkodit tai pitääkö muslimien pyhäpäiviä huomioida.
Euroopan Unionilla on kokemusta siitä, kun Itävallan poliittinen elämä koukkaa oikealta. Vuonna 2000 Jörg Haider nosti Vapauspuolueen Kansanpuolueen rinnalle hallitukseen.
Tuolloin EU vielä kavahti. Itävaltaa boikotoitiin ja maata mätkäistiin pakotteilla.
Paljon on virrannut vettä Tonavassa noista ajoista. Jos Vapauspuolue nousee nyt Itävallan hallitukseen, niin Bryssel kaiketi vaikenee.
Oikeistopopulismi ja tiukka kansallismielisyys ovat Euroopassa poliittista valtavirtaa.
Vaikeita hetkiä saattaa silti olla luvassa. Yhteisiä arvoja koetellaan. Itävallan EU-politiikka tiukkenee entisestään ainakin maahanmuuttoasioissa.
Itävalta on pitkän aikaa lämmitellyt suhteitaan naapurimaiden EU-änkyröihin, kuten historialliseen kumppaniinsa Unkariin. Esimerkiksi Unkarin ja Puolan oikeusvaltiokehitys on ottanut vuosikymmenten mittaiset takapakit.
Auxit on tuskin mielessä Itävallassa kenelläkään, mutta etäisyyttä unioniin varmasti otetaan ja helppo viiteryhmä tähän löytyy naapurustosta.
Jos Sebastian Kurz ottaa Vapauspuolueen hallitukseensa, niin vanhan kaavan mukaan tukipuolueelle tulee antaa ulkoministerin salkku. On kiinnostavaa nähdä, miten EU reagoi, jos Vapauspuolue istuttaa paikalle johtajansa Heinz-Christian Strachen.
Hän oli nuoruudessaan mukana uusnatsien toiminnassa. Hän sanoo uusnatsiviehtymyksen kuuluneen nuoruuden hairahduksiin – ja menneeseen.
Monissa asioissa oikeistopopulistit ja äärioikeisto tahtovat juuri nostalgiaa – paluuta menneeseen.
Naamari-akat (burka) saivat kiellon ja se on Sebastian Kurzistanin ansiota myös sulki rajojaan, "jos EU:n valvonta ei toimi, on koko ajatus rajattomasta Euroopan unionista vaarassa sanoi Sebastian Kurtz" Mitä meidän ulkoministeri teki? Kävi Sallassa kukkoilemassa Niinistö, Linström, Mattila, eikä tapahtunut yhtään mitään. Soinin aika menee lässyttämiseen.
Huhtasaari saa muutoksen jos vain äänestäjät haluaa. Eihän se näin voi mennä.
https://keskustelu.suomi24.fi/t/15036841/matuvastaisuudelle-itavallassa-kova-murskavoitto- Aloittaja on sittenkin tolkun ihminen.
”Vihapuheen lisäksi opittava tunnistamaan myös salakavalampia vihaeleitä, mm. katseet, ilmeet, asento ja kävelytyyli”. Jo menee ahtaaksi normaali ihmisen elämä! HS
Kyllä,rasisti on yhtäkuin=erektio! Ihana kuulla,en tiedä miten "homot" tämän kokee!
Onko "lesboilla" eregtiota?
Epätietonen kysyy!
Tanskan pääministeri: Suljemme rajat onnenonkijoilta
Tanskalaiset kannattavat myös burkakieltoa.
17.10.2017 18:30, 3850 lukukertaa
Maahanmuuttajien, jotka eivät halua työskennellä ja sisäistää tanskalaisia arvoja, ei tule olla tervetulleita Tanskaan. Näin totesi pääministeri Lars Løkke Rasmussen lauantaina Venstren puoluekokouksessa, kirjoittaa PT. Rasmussenin mukaan Tanskan pitää olla “hermeettisesti suljettu” onnenonkijoilta, jotka suunnittelevat elävänsä sosiaalituilla.
Tanskassa on tolkun pääministeri.
https://www.ilkka.fi/mielipide/yleisöltä/lukijoilta-en-olekaan-rasisti-1.2373886 miuku mauku
Julkaistu 23.08.2017 00:01 (Päivitetty 23.08.2017 03:03)
Lukijoilta: En olekaan rasisti
AddThis Sharing Buttons
Share to Facebook648Share to TwitterShare to Sähköposti
Viime perjantaina olin räkätoteemina Kurikan markkinoilla perussuomalaisten teltalla. Vielä aamupäivällä sain ivallista naurua osakseni kun puhuin haittamaahanmuuton ongelmista ja rikollisuuden kasvusta.
Jotain muuttui perjantaina. Muutaman vuoden kantamastani rasistin leimasta liukeni muste. Iltamyöhään jo samaa seuruetta edustavat henkilöt taputtivat olkapäälle, että jatka samaan malliin. Olet paasannut tästä vuosia, olet ollut oikeassa.
Olen pahoillani tapahtuneesta näiden uhrien omaisille ja iskussa loukkaantuneille. On valitettavaa niille, jotka joutuivat näiden sairaiden ihmisten uhreiksi. Valitettavasti vain näyttää siltä että Juha Sipilän hallitus ei ymmärrä vielä tämänkään terrori-iskun jälkeen, että kaikki kielteisen päätöksen saaneet turvapaikanhakijat tulisi pitää ”lukkojen takana”.
Päivi Nerg ei nimittäin tunne näitä kaikkia. Terroristit saavat kävellä täällä vapaana ja me vielä maksamme siitä. Pitää nähdä ”iso kuva”.
Sipilä avasi portit näille rikollisille 5.9.2015, lupauksellaan antaa kotinsa turvapaikanhakijoille. Avoin kutsu esitettiin arabeille Al-Arabiya nettisivustolla.
Pääministeriksi ryhtyessään Sipilä kertoi pääministeriydestään seuraavin sanoin: Tulos tai ulos. Tuo hetki on mielestäni nyt koittanut, Sipilän ja koko hallituksen tulee kantaa vastuunsa ja järjestää uudet vaalit.
Suomessa pitää tehdä politiikkaa, joka takaa Suomen kansan turvallisuuden. Suomessa on erikoinen tilanne, kun poliitikot vetoavat uskonasioihin ja kirkko taas tekee politiikkaa, ja molemmat halajavat tänne lisää avuntarvitsijoita. Meillä ei ole varaa huolehtia kotimaisista syrjäytymiskierteessä olevista nuorista, mutta meillä on varaa ottaa tänne ulkomaalaisia syrjäytyjiä.
Turun iskun jälkeen valtion johto toistaa tyhjää lausetta: Ei saa antaa pelolle valtaa. Miksei saa? Minä ainakin pelkään omien lasteni turvallisuuden murenevan. Olen asunut Lähi-idässä, tiedän mistä ja miksi puhun.
Taustalla lienee eliitin halu saada Suomeen halpatyömarkkinat ja suurten ikäluokkien kadotessa turvata eliitin omaisuus jatkamalla asuntopulaa kasvukeskuksissa. Valtio maksaa nekin vuokrat.
Seuraavaa iskua odotellessa, nimittäin sekin tulee, jos asiat eivät muutu.
JUHA MÄENPÄÄ (ps.)
Ilmajoki
Kommentoi
Yleisöltä Julkaistu 22.10.2017 00:01
Lukijoilta: Viranomaiset edistämään Pohjoismaista integraatiota
Yritykset ovat vieneet pohjoismaista yhteistyötä eteenpäin viimeisten kahdenkymmenen vuodan aikana. Nyt on aika edistää yhteistyötä myös viranomaisten välillä, jotta yritysten toimintaa ja ihmisten liikkuvuutta haittaavia rajaesteitä olisi mahdollisimman vähän. Pohjoismaiden on myös yhdessä puolustettava vapaakauppaa Brexitin jälkeisessä Euroopassa. Lue lisää
Jos vuokratuki nousee, myös vuokrat nousevat lyhyellä viiveellä sopivasti, kirjoittaja huomauttaa.
Yleisöltä Julkaistu 22.10.2017 00:01
Lukijoilta: Jakovaraa vuokralaisten selkänahasta
Moni varmaan putosi tuolilta, kun Helsingin kaupungin pormestari ehdotti kunnallisveron alentamista asumiskustannusten vuoksi. Tässä ehdotuksessa ihmetyttää se, miksi kaupungin johtaja alkaa näin pian heikentää toimintaedellytyksiään, eli 70 miljoonan euron suomia edellytyksiä pääkaupungin kehittämiseksi. Julkisen vallan managerismin pelko on hänen viiteryhmässään ikävä kyllä tavallista, mutta nyt hän itse edustaa sitä. Lue lisää
Yleisöltä Julkaistu 22.10.2017 00:01
Lukijoilta: Vielä kommentti Ylen tutkimuksesta
Anneli Manninen ihmetteli Ilkan mielipideosastolla Ylen verovaroin tekemää ”ylen outoa” tutkimusta autoilijoiden ja jalankulkijoiden keskinäisestä suojatiekäyttäytymisestä. Lue lisää
Kirjoittaja muistuttaa, että lähihoitajan ja sairaanhoitajan muodostama työpari on SuPerin mukaan paras malli hoitotyöhön. KUVA: HARRI TOIVOLA
Yleisöltä Julkaistu 22.10.2017 00:01
Lukijoilta: Lähihoitajakoulutuksen hyvästä laadusta tulee pitää huolta
Lähihoitajien osaamista ollaan kaventamassa poliittisella päätöksellä. Työnantajat eivät enää saa korvausta lähihoitajaopiskelijoiden harjoittelujen ohjauksesta vuoden 2018 alusta. Lue lisää
Yleisöltä Julkaistu 22.10.2017 00:01
Lukijoilta: MUUT LEHDET
Helsingin Sanomat näkee Lähi-idän sotien sisällä lisää sotia. Lue lisää
Yleisöltä Julkaistu 22.10.2017 00:01
Lukijoilta: LYHYESTI
Nyt pannaan Altia pörssiin Lue lisää
Luetuimmat yleisönosastokirjoitukset
Lukijoilta: Rajat kiinni komission luvalla Julkaistu 17.10.2017 00:01
Lukijoilta: Muovipakkauksia ei pidä pestä Julkaistu 20.10.2017 00:01
Lukijoilta: Suomi meni rähmälleen vasta 1994 Julkaistu 20.10.2017 00:01
Lukijoilta: Lapsen etu perhevapaiden keskiöön Julkaistu 15.10.2017 00:01
Metsämarjojen hinnat Julkaistu 03.08.2012 00:01
Venäläisministeri ehdotti sianlihan vientiä muslimimaahan !
Tanskan pääministeri: Suljemme rajat onnenonkijoilta
Tanskalaiset kannattavat myös burkakieltoa.
Pitääkö muslimin pyllistää mekkaan-päin,kun käy "kyykkypaskalla"?
Onko tämä syy että ei voi olla äärioikeistolainen.
(* Kannatan jokaisen työkykyisen ihmisen oikeutta työhön ja palkansaantiin ilman tempputyöllistämisiä. )
Työt ei kiinnosta ja niin edelleen.
Siniset+lunastavat+ministeripestejään+miljardilisätuella+tuulivoimalle
Hallituslähteiden+mukaan+sinisten+ministeriryhmä+on+purematta+nielaisemassa+tuulivoimalle+nykyisten+syöttötariffien+2-3+miljardin+euron+päälle+vielä+miljardin+euron+lisätuen.+Tällä+Soini+kumppaneineen+varmistelee+ministeripestiensä+säilymistä,+kertoi+perussuomalaisten+2.+varapuheenjohtaja+kansanedustaja+Teuvo+Hakkarainen.
-Perussuomalaisten+vaaliohjelmissa+on+jo+vuodesta+2011+alkaen+vaadittu+tuulivoiman+tuotantotukien+lopettamista,+koska+tuulivoimatuet+ovat+romuttamassa+sosiaaliturvamme+rahoituspohjaa.+Miljardien+eurojen+tuella+veronmaksajien+piikkiin+saadaan+olematon+vastine,+tuulivoimalla+jättituilla+saadaan+tuotettua+vain+2-3+%+sähköstämme.+Äänestäjät+luottivat+perussuomalaisten+vaaliohjelmiin+ja+nostivat+perussuomalaiset+hallitukseen.+Nyt+siniset+ovat+pettämässä+vaalilupauksista+viimeisenkin,+jonka+he+antoivat+ollessaan+perussuomalaisten+kansanedustajaehdokkaina+viime+vaaleissa.+Vielä+perussuomalaisten+ministereinä+ollessaan+he+vannoivat,+ettei+kansalaisten+terveydelle+haitallista+tuulivoima+voida+tukea+veronmaksajan+piikistä.
-Nykyiset+perussuomalaiset+pitävät+kiinni+vaalilupauksista+ja+vaativat+tuulivoiman+poistamista+kaikista+tuotantotukijärjestelmistä,+koska+Lappeenrannan+teknillisen+yliopiston+(LUT)+laskelmien+mukaan+maalle+rakennetuista+vaihtoehtoisista+sähköntuotantotavoista+tuulivoima+on+edullisin+tapa+tuottaa+sähköä
-Perussuomalaiset+esittävät,+että+kaikilta+vuonna+2013+ja+sen+jälkeen+rakennetuilta+tuulivoimaloilta,+jotka+on+rakennettu+STM:n+2+km+varoaluetta+lähemmäksi+asuntoja+ja+eläinsuojia+keskeytetään+välittömästi+syöttötariffien+maksatus.+Perussuomalaiset+kehottavat+hallitusta+ryhtymään+tarvittaviin+oikeudellisiin+toimiin,+jotta+voidaan+ryhtyä+väärin+perustein+maksettujen+tukien+takaisinperintään+niiden+tuulivoimaloiden+osalta,+jotka+on+rakennettu+alle+2+km+etäisyydelle+asunnoista+ja+eläinsuojista.
Kyseinen+STM:n+ohjeistus+(STM/2593/2013)+on+ollut+sekä+kaikkien+tuulivoimatoimijoiden+tiedossa,+että+myös+maakuntakaavojen+laatijoilla.+Valtionhallinnon+omaksuman+julkishallinnon+hyvän+hallintotavan+mukaisesti+valtion+tukien+saajien+on+noudatettava+lakeja,+säännöstöjä,+ohjeistoja+ja+suosituksia.+Niiltä+jotka+eivät+noudata+hyvän+hallintotavan+mukaisia+pelisääntöjä+voidaan+sekä+evätä+tuet,+että+myös+periä+väärin+perustein+maksetut+tuet+takaisin.+Nykyisistä+tuulivoimansyöttötariffeista+säästettävät+sadat+miljoonat+eurot+mahdollistavat+perussuomalaisten+vaatiman+home-+ja+sisäilmasairaiden+terveysohjelman+toteuttamisen+evakkotaloineen,+päättää+Hakkarainen
Eikö sininen unelma laita Soinia presidenttiehdokkaaksi :)
Soinilla tuli pupu pöksyyn!
Olisi hävinnut Halla-aholle, (jos Halla-aho olisi ehdokkaana)!
Olen äärioikeistolainen koska olen parempi kuin muut ihmiset. Inhoan erityisesti tummaihoisia mutta myös muita eri rotujen edustajia. Halveksin erityisesti maahanmuuttajia koska he vievät kaikki meidän työpaikat ja naiset.
Kyllä Etelä-Afrikan meininki on oikeiaa meinikiä. Siellä valkoinen mies on kingi ja mustat palvelee ja palvoo kingiä.
Siksi olen äärioikeistolainen ja kehoitan muita mukaan jaloon aatteeseen!
Olen samaa mieltä!
Tuli niitä Jumalallakin virheitä ja sen takia on "värillä" erotettu virheellinen tuote!
http://personal.inet.fi/koti/jarmo.sutinen/horosk.htm 44444444
Sininen tai musta,
Päissään on ureaa.
https://www.riemurasia.net/video/Mies-ei-saa-juoda-kaljaansa-rauhassa/91491
Ei edes kaljaa saa juoda rauhassa!
Maahanmuuttoviraston ylitarkastajan mielestä Suomen on uskallettavana kyseenalaistaa nykyisiä käytänteitä YK:ssa ja EU:ssa. Monet kansainväliset sopimukset on tehty aivan toisenlaisissa olosuhteissa kuin missä nyt eletään.
“Suomen pitäisi luoda oma selkeä turvapaikkapolitiikka eikä katsella sivusta, mihin virta milloinkin kääntyy.”
“Jos emme nyt tartu tilanteeseen, emme ole oppineet mitään syksystä 2015”, Kuosmanen sanoo.
Rajatarkastukset käyttöön
Kuosmanen muistuttaa, että EU:n yhteisestä turvapaikkapolitiikasta huolimatta moni asia kuuluu yhä kansallisen itsemääräämisoikeuden piiriin.
Tällaisia keinoja ovat muun muassa Ruotsin ja Tanskan käyttöön ottamat rajatarkastukset, jotka helpottivat tilannetta Suomenkin rajoilla turvapaikanhakijakriisin akuutissa vaiheessa.
Rajatarkastuksille voisi ylitarkastajan mukaan olla Suomessakin käyttöä.
“Suomella pitää olla oikeus myös sulkea rajat, jos tilanne niin vaatii”, Kuosmanen painottaa.
Saman vuoden syyskuussa hän katseli Turkissa Irakin televisiota. Tv-lähetyksessä Suomen pääministeri Juha Sipilä kertoi avaavansa Kempeleen talonsa ovet turvapaikanhakijoille. Jawadin sydämessä sykähti.
Suomen pääministerin tarjouksesta kerrottiin muun muassa arabiankielisessä maailmassa erittäin merkittävän Al-Jazeeran verkkosivuilla.
– Uutiset kertoivat, että tervetuloa Suomeen. Me tulimme tänne juuri siksi."
Kansainvaellus läpi Euroopan kohti Suomea alkoi toden teolla, kun pääministeri Sipilä kertoi antavansa oman kotinsa turvapaikanhakijoille. Valitettavasti pääministeri ei joutunut koskaan kantamaan minkäänlaista vastuuta suomalaiselle yhteiskunnalle aiheuttamastaan vahingosta.