Hei kertokaapas vastaus tyhmään kysymykseen. Mä oon nimittäin muuten ihan hoikassa kunnossa, eli takapuoli, reidet, kädet ym. ei haittaa silmää ollenkaan, mutta vatsassa on läskimakkaroita,hyi! miten sais siis tiukan vatsan? tykkään käydä spinningissä, mut siis lähteekö ne makkarat varmasti just mahasta pois harrastamalla rasvaa polttavaa liikuntaa vai mitä suosittelette? kun en siis ole mitenkään ylipainoinen ja harrastan liikuntaa ja syön terveellisesti mutta toi vatsanseutu on heikko kohta...help me!
Mahamakkarat pois
unc
72260
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Kyllä ne vatsamakkarat siitä lähtee, kunhan vaan kiinnitetään huomiota pariin seikkaan:
1)muista syödä tarpeeksi ja säännöllisesti, eli vähintään 3 tunnin välein. Tällöin aineenvaihdunta pysyy vilkkaana ja sekin osaltaan polttaa rasvakudosta. Lisäksi monen pienen aterian syöminen päivässä ei venytä mahalaukkua.
2)aeroobinen harjoittelu todellakin auttaa polttamaan rasvaa ja vaikutus vain tehostuu, jos et syö hiilareita pariin tuntiin ennen treeniä.
3)illalla jo klo 18 jälkeen kannattaisi välttää hiilihydraattien syömistä
4)vatsalihasliikkeiden tekeminen antaa vatsan alueelle lisää kiinteyttä ja lisäksi alueen verenkierto tehostuu, eli aineenvaihdunta nopeutuu ja taas rasva palaa nopeammin.
5)oman perusaineenvaihduntasi kuluttaman kcal määrän voit helposti laskea seuraavasta kaavasta:
Miehet: PAV = 66.5 (13.75 x kg) (5.003 x cm) - (6.775 x ikä)
Naiset: PAV = 655.1 (9.563 x kg) (1.850 x cm) - (4.676 x ikä)
Toivottavasti tästä oli apua! Tsemppiä!!!!
pitäisi suhtautua tähän perusaineenvaihduntaan jos ajattelee että esim. käy salilla ja kävelyllä?? kaloreissahan pitäisi huomioida nämä! muuten seuraa katabolia jolla on lihaksistoa purkava vaikutus?
Itse laskin että mun perusaineenvaihdunta on n. 1980Kcal päivä, harrastan liikuntaa joten jos vain tämän verran syön niin voin heittää myös rasvattomalle kehonpainolle hyvästit (lihaksille) ;) ??
tosin eikö proteiinia kannata nauttia paljon n.1,5-2g/painokilo vrk??
pitää aina muistaa että perusaineenvaihdunta on se jos vain makaat sängyssä ;)
Perusaineenvaihdunta todellakin on vain levossa kulutetut kalorit. Hyvä nyrkkisääntö on, että aktiivisen liikkujan energiantarve on n. 1.5-1.7xpav. Proteiineja kannattaa ravinnossa suosia ja tuo 1.5-2g/kg/vrk on hyvä määrä! Jos proteiinin saanti ei ole riittävää, menetetään auttamattomasti lihaskudosta ja sitähän ei kukaan halua! Hiilareista piti vielä sen verran mainita, että kannattaa ehdottomasti suosia pitkäketjuisia (tumma leipä, tumma riisi, tumma makaroni...). Kaikki on kuitenkin yksiläkohtaista, joten erilaiset kaavat ja säännöt ovat vain suuntaa-antavia. Parasta olisi merkata ylös syömiset ja tarkkailla kehon muutoksia 10 päivän jaksoissa. Tulosten mukaan sitten joko lisätään tai vähennetään energiansaantia. Mutta siis liian vähäinen energiansaanti aiheuttaa kataboliaa ja siihen ei pidä sortua!
Niin ja se vielä piti sanoa, että päivittäinen energiansaantisi ei missään tapauksessa saisi olla vähempää kuin 1,3xpav
Tee aamuin illoin 200 vatsalihasliikettä.
400 o vähä liikaa. 100 päivään riittää jos oikein tehdään. Älä mee rikkoo ittees.
Treenaa vatsoja enemmän ja syö siten, että saat rasvaa vähemmäksi. Minä en ole koskaan saanut sixpäkkiä näkyviin, vaikka olen tehnyt huimasti vatsoja ja saanut rasvaprosenttini 14:ään. Toisilla se vain on vaikeampaa kuin toisilla, jokaisen on kuitenkin mahdollista tavoittaa katseenkestävä vatsa. Jokaisella on oma heikko kohtansa, samalla kun treenaat ja syöt "oikein", opettele myös hyväksymään itsesi sellaisena kuin olet.