Outokumpu työpaikkana.

OilRig

Minkälaisya korvausta menetetystä vapaaajasta saat vuorossa vasta taloon tulleena? Vuosi ansiot noin?

42

6356

    Vastaukset 42

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • VakunaVinaa

      "Minkälaisya ... vapaaajasta .."

      Kirjoitustaitoiset saa aika hyvää liksaa, muut vähän heikommin.

      • Dilledong81

        Kyllä ei taida olla äidinkielellä, eikä älynystyröillä tekemistä outokummun kans, semmosta hihhulia ja hiipiä löytyy siitä puljusta


    • kakilakki

      Pitää osallistua juoruiluun ja olla ämmä.

    • helppoarahaa

      65 000ekeä

      • Palkkatapissa

        Enpä tiedä missä olet hommissa mutta ei minulla ole 48000€ yli mennyt vielä koskaan. Vai asutko tehtaalla?


    • Kyllä Outokummulla ihan kivaa liksaa saa!

      "Tappiollisen yhtiön toimitusjohtajan palkka ja luontoisedut olivat viime vuonna 749 000 euroa.

      Teräsyhtiö Outokummun toimitusjohtaja Mika Seitovirta on ansainnut toimitusjohtajakaudellaan vuosina 2011–2014 yhteensä noin 4,8 miljoonaa euroa palkkana ja luontoisetuina, palkkioina sekä eläke-etuina."

      Ei paha !

      Late Lapista.

      • kakilakki

        Nuohan on Laten omia sossurahoja kahdesta maasta.


    • KummunOmistaja

      " Mika Seitovirta on ansainnut toimitusjohtajakaudellaan vuosina 2011–2014 yhteensä noin 4,8 miljoonaa euroa.."

      Eiks se niin mee, että työmies on palkkansa ansainnut?
      😂
      Voihan vitalis!

      • tepiin

        kanada


    • Tämmönentappaus

      Vuosi takaperin kävin haastattelussa sähköasentajan virkaan ja tuolloin tarjottiin n. 11€/h, eli jotain 1200€/kk käteen. Menin muualle... En tiedä onko nykyään parempaa liksaa tarjolla?

      • ompasurkeapalkka

        Häh? 11€/h ? Kaupan kassalla saa saman :D Onko Outokummun liksat tosiaan noin huonot nykyään? Kai tuohon sentään jotain tuotantopalkkioita tulee päälle? Empä ihmettele, kun Outokummun porukkaa haukutaan laiskoiksi, sillä eihän noin huonolla palkalla kannata mitään tehdäkkään.

        Kyllä tuollaisessa teollisuustyössä pitäisi 15€/h olla minimi.


      • TulosTaiUlos

        "Kyllä tuollaisessa teollisuustyössä pitäisi 15€/h olla minimi."

        Kummun pelti menee kokolailla kaikki maailman turuille, missä se kilpailee muissa maissa tehtyjen peltien kanssa. Ja jos hinta ei ole kilpailukykyinen, jää Kummun pellit myymättä, sen myötä tekemättäkin.
        Kiina yksi kovimpia kilpailijoita Tornion teräskourille - missähän kiinalaisen pellintekijän tuntipalkat liikkuu?


      • aikasurkeapalkka
        TulosTaiUlos kirjoitti:

        "Kyllä tuollaisessa teollisuustyössä pitäisi 15€/h olla minimi."

        Kummun pelti menee kokolailla kaikki maailman turuille, missä se kilpailee muissa maissa tehtyjen peltien kanssa. Ja jos hinta ei ole kilpailukykyinen, jää Kummun pellit myymättä, sen myötä tekemättäkin.
        Kiina yksi kovimpia kilpailijoita Tornion teräskourille - missähän kiinalaisen pellintekijän tuntipalkat liikkuu?

        "missähän kiinalaisen pellintekijän tuntipalkat liikkuu?"

        Sitä en osaa sanoa, mutta onhan joku 11€/h nykypäivänä aivan surkea palkka teollisuustyöstä. Kyllä sillä varmaan Kiinassa toimeen tulee, mutta ei Suomessa.

        Eihän tuo tee kun 1800€/kk bruttona. Jos ei mitään lisiä tule niin jää alle 25000€ vuositulot. Empä kyllä ihmettele miksi kummulla on aina hakuja päällä.


      • VanhaHoitaja

        "Sitä en osaa sanoa ..."
        Niinhän se on ja alussa (silloin, kun se moittimasi liksa) et taitaisi osata paljoa tehdäkään. Mutta kun taito karttuu ja osaa vaikka sopivasti painella niitä kuuluja nappeja, niin eiköhän se liksakin jo erilainen. Jos sen ansaitset.


      • aikasurkealiksa
        VanhaHoitaja kirjoitti:

        "Sitä en osaa sanoa ..."
        Niinhän se on ja alussa (silloin, kun se moittimasi liksa) et taitaisi osata paljoa tehdäkään. Mutta kun taito karttuu ja osaa vaikka sopivasti painella niitä kuuluja nappeja, niin eiköhän se liksakin jo erilainen. Jos sen ansaitset.

        No paljonko siellä tienaa parhaimmat työntekijät? Meneekö noi palkkaluokat ihan metallin tes:n mukaan vai tuleeko jotai ylimääräistä?

        Mutta hän joka kertoi käyneen haastattelussa "sähkömiehen virkaan" ja oli tarjottu 11€/h palkkaa. No tietenkin jos kyseessä on juuri ammattikoulusta valmistunut niin tuo on varmaan ihan ok harjoittelupalkka, mutta ammattimiehelle se on todella surkea palkka.


      • Tämmönentappaus

        2v sähköalan työkokemusta taustalla kun haastattelussa kävin. Pari kaveria on myös tuolla töissä olleet vuoden eikä yli 1400€ ilman ylitöitä edes TAM37 ole saanu. Siitä en tiedä nouseeko tuo palkka kymmenien vuosien jälkeen mutta kuka jaksaa kitua tommosilla palkoilla. Kuiten esim ensolla saat lähes heti sen 16€/tunti, vaikka ei sekään nyt paljoa ole mutta parempi kuin 11€. Mielellään kuulisin tarinoita jossa tienaavat nettoa kummulla (ilman yyberiä) 2000€/kk niin voisi itekki uudestaan hakeutua...

        Metallin tessiä noudattavat kummulla.


      • PainuVakoon

        " esim ensolla saat lähes heti sen 16€/tunti,"

        Mitä ihmettä sitten täällä vingut. Mene Ensolle jos palkaa tyydyttää. Jätä Kumpu rauhaa, olemme varmaan kaikki yhtä mieltä ettei siellä ole sinun paikkasi.
        Ihme valitusta henkilökohtaisesta palkasta - maamme on vapaa maa ja vielä pohjoismaatkin ovat tätä samaa työmarkkina-aluetta.
        Nuori mies, lopeta valitus ja hae paikkasi työmarkkinoilla. Lopeta Kummun ja siellä työtä tekevien mollaus.


      • Tämmönentappaus

        Eihän tässä kukaan mollannut kummun työntekijöitä vaan vastasi alkuperäiseen kysymykseen "Minkälaista korvausta menetetystä vapaaajasta saat vuorossa vasta taloon tulleena? "

        Mullehan se on nyt aivan sama vaikka teette siellä halvalla duunia, jokaisen oma valintahan se on. Ja PS. olen Ensolla tällä hetkellä mutta muita hommia katselen koska palkka on mitä on.


      • semmonentapaus
        Tämmönentappaus kirjoitti:

        Eihän tässä kukaan mollannut kummun työntekijöitä vaan vastasi alkuperäiseen kysymykseen "Minkälaista korvausta menetetystä vapaaajasta saat vuorossa vasta taloon tulleena? "

        Mullehan se on nyt aivan sama vaikka teette siellä halvalla duunia, jokaisen oma valintahan se on. Ja PS. olen Ensolla tällä hetkellä mutta muita hommia katselen koska palkka on mitä on.

        Ensolla maksavat kesätöntekijöille 15-16€/h Onhan siinä pieni ero Outokummun 11€/h verrattuna.

        Eikös se Outokumpu tee Torniossa kovaa tulosta? Luulis olevan varaa maksaa parempaa palkkaakin.


      • Stainlesssss

        Botnia maksaa paremmin mitä enso ja joo peltiä menee, mutta kikyä yms paskaa pukkaa. TES on metalli ja siihen päällee tuotanto ja turvallisuuspalkkiot (100-500e/kk), tuntipalkan päälle tulee henkilökohtainen lisä (3-25%). Vuorossa sitten vuorolisät yms.


      • TjUlos

        "Eikös se Outokumpu tee Torniossa kovaa tulosta? "

        no ei vuosikausiin, pelkkää persnettoa. osakkeenomistsjat ovat osakeanneilla, velkaantumisen lisäksi, rahoittaneet. nyt tosin alkaa näyttää jo paremmalta - jotain on jäämässä viimeisen viivan alle.

        meno oli vuosia niin heikkoa, että Seitovirta sai kenkää.


      • joutomiesss
        Stainlesssss kirjoitti:

        Botnia maksaa paremmin mitä enso ja joo peltiä menee, mutta kikyä yms paskaa pukkaa. TES on metalli ja siihen päällee tuotanto ja turvallisuuspalkkiot (100-500e/kk), tuntipalkan päälle tulee henkilökohtainen lisä (3-25%). Vuorossa sitten vuorolisät yms.

        Kummulta on moni lähteny kemiin paperitehtaille töihin paremman palkan perässä. Nytkin botrnia haki uusia työntekijöitä kemiin.


    • lantalais-late

      Kummun työntekijän tunnistaa isosta masusta,rasvasesta tukasta, farmari volvosta ja siitä että työvaatteista pidetään 365 päivää vuodessa.

      • HAISSEE

        "Kummun työntekijän tunnistaa .."

        ja Kummun entisen työntekijän siitä, että viduilee täällä palstalla.


      • Masupyöreä

        Tuo oli hauskasti kirjoitettu! Minusta tuo 15€ on aivan OK palkka jos menot on asialliset. Ei kelkkoja, mönkkäreitä, moottoripyöriä ja pysyy kotona. Jotkut ovat vähempään tyytyväisiä. Ei tarvitse asua tehtaalla ja kytätä toisten kulkemisia.


    • Kemiläinen86

      Outokumpu työpaikkana. Onhan ne ainakin kiinnostuneet työntekiöittensä turvallisuudesta. Olikohan, että kvartaaliin pitää aina olla yksi ilmoitus vähintäänkin, että saat kinkkurahat. Eli jos joku kompastuu, niin siitä tehdään ilmoitus.

      En muista millä nimellä se lappu nyt kulki, mutta jokin turvallisuuteen liittyvä. Sitten ennen sai autonpesu lahjakortteja, kun ilmoitti puutteista tai tapaturmista. Nykyään siitä saa kahvilipun jokaisesta ilmoituksesta. On ne ainakin johtajat keksineet kaikenmoiset kannustimet. Menee jo vähän yli ymmärryksen.

      Kiristivät turvallisuutta, kun ruotsissa kuoli tänävuonna rahdinkuljettaja. Jäi trukkikuskin alle. En tiedä asiasta enempää. Kaippa se on peruuttanut ylitse autoa lastaessa taikka peruuttaessa.

      Kyllähän siellä tienaa varmasti. Jotkut jotka on olleet töissä yli 20vuotta ja istuvat siellä kopissa tienaa yli 50000e reippaasti. Toisissa tehtävissä hinnat alkaen 40 000e vuodessa ilman ylitöitä.

      Teollisuusalalla lomat on sitten miten on. Tietenkin voi tehdä työkaverin kanssa, että saa pitemmätkin lomat, että toinen tekee tuplavuoroa pariviikkoa, niin saa sitten pitkät lomatkin.

      • AlkaaSittenTajuta

        " Menee jo vähän yli ymmärryksen."

        Uskon, että työhönotto-tarkastuksia tullaan tältä osin kiristämään.


      • 0Tapaturmaa

        No ei tuo työntekijöiden turvallisuudesta kiinnostuminen aivan pyyteetöntä ole. Taustalla on vakuutusyhtiöiden vakuutusmaksut, joissa on samankaltainen bonusjärjestelmä, kuin liikennevakuutuksessa. Mitä vähemmän tapaturmia, sitä halvemmat maksut.

        Mutta hyvä niin, eipä tuonne työmaalle haluta mennä itseään luokaamaan tai tapattamaan. Toki ikävää sellaiselle henkilölle, jolle sattuu tapaturma. Hän joutuu vammojen lisäksi kärsimään monet "kuulustelut", joissa etsitään syyllisiä. Yleensä se syyllinen on työntekijä itse, varsinkin kun tutkijana ja tuomarina toimii työnantaja.


    • Kemiläinen86

      Piti kirjoittaa, että purettaessa autoa, eikä peruuttaessa.

      • ymmärrystä.riittää

        "Piti kirjoittaa, että..."
        Semmosta sattuu - kemiläisille.


    • KorsuKurssi

      "Outokumpu työpaikkana"

      Kysy mielummin millainen olet työntekijänä. Sosiaalisuus, taitavuus, tehokkuus, tunnollisuus? Jos nämä asiat kohdallasi kunnossa, niin taatusti Kumpukin on hyvä työpaikka.

    • lantalais-late

      Ei sitä voi odottaa suuria palkkoja, jos koulut on jääneet kesken. Nyt fiksummat nauttivat parempaa palkkaa.Opiskelu kannattaa.

      • Sammoo.Mieltä

        "Opiskelu kannattaa."

        Aina!


    • SiinäOnJoLiikaakin

      "11€/h nykypäivänä aivan surkea palkka teollisuustyöstä"

      HöHö - mikäs siinä "teollisuustyössä" nyt niin erikoista? Mihis hommaan tuo 11 euroa tunnilta sitten mielestäsi olisi passeli? Väännäs nyt sorviasi sinäkin jonkun kymmenen vuotta, niin alkaa ajatus kirkastuun.

      • onsesurkeapalkka

        11€/h on kyllä surkea palkka mistä työstä tahansa. 1800€/kk siitä verot pois ja muut maksut pois. Aika niukkaa on elämä noin huonolla liksalla.

        Mutta tietenkin parempi, kuin ei mitään. Jos on vaatimaton ja tyytyy vähään, niin miks siinä. Työn iloa sitten vaan :)


      • pahkaohta

        ala metsuriksi sillä tienaa


      • KarateKid

        "sillä tienaa"

        just niin. Jos kovasti painottaa palkan suuruutta uravalinnassa, niin palkkatilasto käteen. Siitä se lähtee ...


      • Ponssejyrää
        KarateKid kirjoitti:

        "sillä tienaa"

        just niin. Jos kovasti painottaa palkan suuruutta uravalinnassa, niin palkkatilasto käteen. Siitä se lähtee ...

        Metsureille on tainnu olla töitä viimeksi joskus 90-luvulla


    • Pölhöpopulisti

      Kyllä sieltä rahaa tulee. Tietysti auttaa kun tekee työt kunnolla ja on kiinnostunut opettelemaan uuttakin. Valitettavaa on, että suureen joukkoon työntekijöitä mahtuu sekaan aina jonkin verran selkäänpuukottajia. Karkea arvio, riippuen missä työskentelet, kilahtaa vuodessa 40Ke. Vaihtelee molempiin suuntiin.

    • Söhömannen

      Kummulla sähkäreillä on sähköliiton tes joka on paikallisesti sovittu suunnilleen samoiksi kuin metallin tes. Että siitäpä se 11€/h tulee... Surkiata

      • kahenkympinmies

        On kyllä huonot nuo peruspalkat. Toki jos tuohon saa 500€ joka kuukausi tuotantopalkkiota, niin nostaahan se vähän ansiotasoa, mutta eipä kyllä houkuta siltikään.


      • Euoratunnissa

        Kyllähän se on joku vähän yli 12e/h mistä lähetään liikkeelle, vuorossa sitten lisät ja tuotanto- ja turvallisuuspalkkio tuohon päälle. Keskimääräinen perustuntipalkka taitaa olla siinä 15e/h kieppeillä ja siihen lisät yms. Ei siis kta, vaan perustunti.
        Päiväläiset saa sitten tuon normi tuntipalkan ja tuotanto -ja turvallissuuspalkkiot.


    Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nyt se syksy on sitten alkanut

      Esimerkiksi tänään sataa aamusta iltaan, ja nytkin.
      Maailman menoa
      44
      948
    2. Minä en ole koskaan

      Rakastanut ketään toista yhtä paljon kuin sinua
      Ikävä
      95
      933
    3. Tiesitkö? Jorma Uotisen EX-rakas on Helena Lindgren - Nämä ovat välit nyt: "Me ollaan..."

      Jorma Uotinen ja Helena Lindgren olivat avoliitossa v. 1982-1999. Pariskunta oli aikansa näyttävä julkkispari, missä i
      Kotimaiset julkkisjuorut
      19
      785
    4. Vähän pitää

      Kiusia ja näyttää
      Ikävä
      116
      731
    5. Anteeksi J-mies

      Anteeksi että myötävaikutin siihen että rakastuit minuun, jota et voi koskaan saada. Viimeksi kun näimme ja katselimme t
      Ikävä
      80
      688
    6. Olet nainen ollut vaikein rasti

      Eniten olet tunteitani myllännyt ja niitä kuluttanut, ja tuottanut. 🤔
      Ikävä
      34
      624
    7. Taidat olla

      Luovuttanut jo minun suhteeni osalta?
      Ikävä
      43
      621
    8. Minä muistan

      Minä muistan sinut nauravana. Sellaisena, joka sai tavallisenkin hetken tuntumaan vähän kevyemmältä, kuin huoneeseen ol
      Ikävä
      45
      610
    9. Mä voisin rakastua noihin tähti silmiin

      Katseesi on niin lumoava nainen💚.
      Ikävä
      19
      596
    10. Jos tullaan toisiamme vastaan, niin

      pitäiskö pysähtyä ja onnitella?
      Ikävä
      46
      568
    11. Kenen viisautta on ollut laittaa tie väärällä murskeella pilalle

      Kenen viisautta on ollut kun Siimeksen/Kylmänpurontie pantu pilalle kun on ajettu liian karkeaa mursketta. Rengasliikke
      Hyrynsalmi
      20
      545
    12. Voisiko vielä välillemme jotain kehittyä

      Vai heihei ja ei nähdä enää.
      Ikävä
      33
      533
    13. Riittääkö mahkut

      Kaivattuusi 🤭.
      Ikävä
      36
      522
    14. Siinä kävi mies nyt niin että tämä ämmä muuttaa ulkomaille

      Vuonojen maa kutsuu, joten ei hätää. Et kuule minusta enää. 😂 Lycka till! Ämmä riittää.
      Ikävä
      66
      509
    15. Kerro kolme hyvää asiaa

      Kaipaamastasi ihmisestä ja lisää perään onko kaivattusi n vai m 😍
      Ikävä
      25
      502
    16. Ähtäri on taas TV: n ja radion ykkösuutinen

      Uusi podcast on julkaistu ja on nyt kuunneltavissa. Mot on tehnyt hyvää työtä! Mikko Savola ja kepu ei ota mitään vast
      Ähtäri
      44
      486
    17. Mitä muuta on olemassa kuin lisääntyminen

      Jos mies ei pääse lisääntymään niin mikä hänen osansa elämässä on? mitä jää jäljelle? Hän on vain muiden palvelija kok
      Sinkut
      107
      483
    18. Koska Martina viettää aikaansa lapsiensa kanssa

      Äiti vaan juoksee miehen perässä Tallinnassa, Lontoossa, Turussa. Kyllä oli kätilö oikeassa, kun sanoi, että ei olisi ka
      Kotimaiset julkkisjuorut
      132
      470
    19. Tilanteenne

      Onko tilanteenne tällä hetkellä hyvä?
      Ikävä
      44
      464
    20. Pahkalassa tapahtuu

      Mitäs on tapahtunut yöllä pahkalan kerrostaloilla.oli poliisia ja ambulanssia taas vaihteeksi
      Parkano
      7
      437
    Aihe