cyclo crossariin suojaavat lokasuojat

niin elikäs fillarini on täyshiilikuituinen jossa ei ole paikkoja kiinteille lokasuojille vaan käytössäni on ns.pikalokasuojat jotka eivät totuuden nimessä sateella suojaa juuri yhtään.kysyisinkin onko joku kehittänyt/löytänyt jotkut hyvät lokasuoja systeemit crossariin ?
5140
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Pyörässäsi ei ole siksi lokasuojille kiinnityspisteitä, koska siihen ei ole tarkoitettu asennettavaksi junttimallisia lokasuojia. Urheilupyörään ei milloinkaan asenneta minkäänlaisia lokasuojia. Ajovarusteet valitaan kunkin vuodenajan mukaan ja nyt syksyllä käytettävä ajoasu ei läpäise vettä, joten kuraroiskeet ei kasta ihoasi. Urheilujalkineiden päälle asennetaan neopreenikumiset ajokenkien suojat. Onhan pyöräsi tismaalleen oikean kokoinen sinulle?

Äänestä

Pikakiinnitteisiä lokasuojia on hyvinkin erilaisia. Omassa crossarissani on jotkut markettisuojat, jotka suojaavat oikein hyvin. Käytän niitä retkeillessä, muuten ajan ilman lokareita.

Parhaiten (sattuneesta syystä) maantie- ja cyclocrosspyörien lokasuojia saa brittiläisistä verkkokaupoista. Olosuhteista johtuen siellä käytetään lokareita ihan yleisesti talvikautena. Aloittaisin etsiskelyn Evansilta:

https://www.evanscycles.com/en-fi/bike-accessories/mudguards_c/generic-discipline/recreational-discipline/road-discipline/set-position

Mutta kuten totesin, joskus on ihan hyviä suomalaistenkin kauppojen hyllyssä. Omani taisin löytää kymmenen vuotta sitten ale-laarista Prismasta! Maantiepyörän lokarit eivät olleet menneet kaupaksi siellä, miten sitten olivatkaan joutuneet hyllyyn. Myös aina haukuttu B-kauppa kannattaa vilkaista.

Äänestä

hienoa...kiitokset asiallisesta vastauksesta ..täytyykin alkaa vilkuilemaan....kysyin fillariliikkeen isännältä mutta hänelläkään ei oikein ollut ideaa kun ei fillarissa ole kiinnityspisteitä mutta laittamastasi linkistä varmaan löydän sopivan passelit lokarit jotta loppuu kuraantumiset työmatka ajossa...

Äänestä
  • No eipä kestä. En tosin laittanut linkkejä, mutta kuten totesit, myöskään asiallinen ja ammattinsa osaava pyörämyyjä ei todellakaan voi suositella lokasuojia urheilupyörään, sillä hän on oikea ammattilainen. Hankit kunnolliset ajovarusteet ja annat kuran roiskua.

    Äänestä

joo jokaisessa seurueessa on aina se PELLE....joten ei muuta kuin meneppä taas leikkimään nukeilla kun herrasmiehet keskustelee urheilun kuningas lajista :)

Äänestä

Kommentoi aloitusta


mietteliäs4 kirjoitti:

niin elikäs fillarini on täyshiilikuituinen jossa ei ole paikkoja kiinteille lokasuojille vaan käytössäni on ns.pikalokasuojat jotka eivät totuuden nimessä sateella suojaa juuri yhtään.kysyisinkin onko joku kehittänyt/löytänyt jotkut hyvät lokasuoja systeemit crossariin ?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu