Creme Brulee polttimen täyttö?

cremebruleekokeilu

Onko kenelläkään hyviä vinkkejä, miten creme brulee poltin täytetään butaanilla? Käänsin polttimen nurinpäin ohjeen kuvan mukaisesti, painoin butaanitölkin pään pohjaan kiinni, kuului suhinaa, mutta poltin ei toimi.

Pitääkö täyttämistä tehdä monta kertaa, voiko poltin räjähtää, jos sitä täyttää liikaa? En oikein ymmärrä, voiko pullo suhista, vaikka mitään ei menisi polttimeen? Butaanihan on aika palonarkaa kaasua, joten siksikin tässä pitää olla varovainen, ettei polta asuntoa, jos kaasu jää asuntoon. Teettekö itse täyttämisen esim. ulkona? Tai teinkö jotain väärin sytyttämisessä, luulisi sen syttyvän ihan vain varmuusvarmistimen päältä poistamalla ja nappia painamalla? Säädin sitä leikinkokonappiakin eri kohtiin, mutta sekään ei auttanut sytyttämisessä.

Onko kukaan onnistunut täyttämisessä?

Toinen kysymys, onko kukaan tehnyt kevyempää creme bruleeta? Tein creme bruleen luomukermasta ja siinä oli 35 % rasvaa, joten se oli kuin voita olisi syönyt, eikä ollut hyvää, kun ei ole tottunut noin rasvaiseen.

1

1905

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Lihamies70

      Olen onnistunut,
      Teen täytön ulkona, en tietoisesti räjähdystä pelkää enemmänkin pidän sitä pihatyönä. Jos täyttöpullosta tulee polttoainetta eikä mene polttimeen niin tunnet sen jääkylmänä kädelläsi. Jos "suulakkeet" on toisiinsa sopivat niin kyllä sitä sinne menee. Minulla on polttimen tankinkyljessä ikkuna josta näkee onko polttoainetta ja kuinka paljon. Paina vaan useampia kertoja niin tulosta pitäisi tulla..

      Itselläni on Antti Vahteran resepti creme bryleeseen, tähän tulee 2,5 dl kermaa ja 0,5 dl kulutus maitoa. Kuohukermassa kaupasta ostettuna on myös rasvaa 35 % eli ei mitään hätää... Bruleen koostumus on rasvainen.. Ei kuitenkaan voita.

      Koitappa näillä avuilla päästä eteenpäin, itse teen 2-3 kertaa vuodessa kyseistä herkkua ja aina kun olen ravintolassa otan jälkkärin jos bruleeta on tarjolla, vertaillakseni omaan versioon.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riitta-Liisa ja Toni Roponen: Ero! Riitta-Liisa Roponen kertoo asiasta Instagramissa.

      Riitta-Liisa ja Toni Roponen eroavat. Riitta-Liisa Roponen kertoo asiasta Instagramissa. – Talvi on ollut elämäni synk
      Maailman menoa
      86
      3567
    2. Sinä vain tulit elämääni

      Ja joku tarkoitus sillä on ollut. Näyttämään mitä olen ja kuinka arvokas voisin olla. Se muutti ja käänsi elämäni suunna
      Ikävä
      92
      1919
    3. Tiesitkö mies

      Kuinka paljon mulla oli tunteita sua kohtaan? Jos et tiennyt,olisiko tietäminen vaikuttanut tapahtumiin? Ihmettelen kyll
      Ikävä
      87
      1743
    4. Nuorempi mies

      Olen tänään ajatellut sua paljon, miten toimittaisiin makuuhuoneessa jne! 😏🔥
      Ikävä
      144
      1601
    5. Millaisia ajatuksia on kaivatusta ja tilanteestanne tänään?

      Kerro omista mietteistäsi tai lähetä terveisiä. Ehkä hän lukee ja lähettää sinulle takaisin omia mietteitään.
      Ikävä
      65
      1468
    6. Miksi teillä meni...

      ...välit poikki kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      162
      1453
    7. Mies, mitä minun pitäisi tehdä

      Niin, mitä naisen siis pitäisi tehdä, että lähestyisit ja tekisit aloitteen? Mikä on riittävä kiinnostuksen osoitus juur
      Ikävä
      96
      1406
    8. Toivottavasti et mussukka elättele toiveita meikäläisen suhteen

      Tiedän mitä olet touhunnut joten aivan turha haaveilla mistään enää 👍
      Ikävä
      167
      1371
    9. Jos siis saamme

      Sen keskusteluyhteyden niin olisitko jo sinäkin rehellinen ❤️🙏 ne jää meidän välisiksi kaikki. Tarvitsemme toisiamme, j
      Ikävä
      100
      1314
    10. Onko sinulla

      Joku nyt huonosti? :(
      Ikävä
      86
      1267
    Aihe