Onko kenelläkään hyviä vinkkejä, miten creme brulee poltin täytetään butaanilla? Käänsin polttimen nurinpäin ohjeen kuvan mukaisesti, painoin butaanitölkin pään pohjaan kiinni, kuului suhinaa, mutta poltin ei toimi.
Pitääkö täyttämistä tehdä monta kertaa, voiko poltin räjähtää, jos sitä täyttää liikaa? En oikein ymmärrä, voiko pullo suhista, vaikka mitään ei menisi polttimeen? Butaanihan on aika palonarkaa kaasua, joten siksikin tässä pitää olla varovainen, ettei polta asuntoa, jos kaasu jää asuntoon. Teettekö itse täyttämisen esim. ulkona? Tai teinkö jotain väärin sytyttämisessä, luulisi sen syttyvän ihan vain varmuusvarmistimen päältä poistamalla ja nappia painamalla? Säädin sitä leikinkokonappiakin eri kohtiin, mutta sekään ei auttanut sytyttämisessä.
Onko kukaan onnistunut täyttämisessä?
Toinen kysymys, onko kukaan tehnyt kevyempää creme bruleeta? Tein creme bruleen luomukermasta ja siinä oli 35 % rasvaa, joten se oli kuin voita olisi syönyt, eikä ollut hyvää, kun ei ole tottunut noin rasvaiseen.
Creme Brulee polttimen täyttö?
1
1980
Vastaukset
- Lihamies70
Olen onnistunut,
Teen täytön ulkona, en tietoisesti räjähdystä pelkää enemmänkin pidän sitä pihatyönä. Jos täyttöpullosta tulee polttoainetta eikä mene polttimeen niin tunnet sen jääkylmänä kädelläsi. Jos "suulakkeet" on toisiinsa sopivat niin kyllä sitä sinne menee. Minulla on polttimen tankinkyljessä ikkuna josta näkee onko polttoainetta ja kuinka paljon. Paina vaan useampia kertoja niin tulosta pitäisi tulla..
Itselläni on Antti Vahteran resepti creme bryleeseen, tähän tulee 2,5 dl kermaa ja 0,5 dl kulutus maitoa. Kuohukermassa kaupasta ostettuna on myös rasvaa 35 % eli ei mitään hätää... Bruleen koostumus on rasvainen.. Ei kuitenkaan voita.
Koitappa näillä avuilla päästä eteenpäin, itse teen 2-3 kertaa vuodessa kyseistä herkkua ja aina kun olen ravintolassa otan jälkkärin jos bruleeta on tarjolla, vertaillakseni omaan versioon.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kanki kovana; ei tiedä pornovideoista mitään
Kaikkosen erityisavustajan asunnossa kuvattiin pornoa. Väittää ettei tiedä asiasta yhtään mitään. https://www.is.fi/po1496459- 322312
- 1872089
Mitä tämä on
Ajatella, olen viimeksi nähnyt sinua melkein vuosi sitten ohimennen. Ja silloinkin sinä välttelit minua. En ole kuullut101333Ei monet elä kuin alle 60 v, mikä vaikuttaa?
gulp, gulp.. Juice Leskinen eli 56 vuotta. Matti Nykänen eli 55 vuotta. Topi Sorsakoski eli 58 vuotta.821263- 731067
Hyvää yötä kaivatulleni
En pysty tekemään kokemaan mitään sielussa tuntuvaa, syvää, vaikuttavaa, ilman että rinnastan sen sinuun. Niin kävi tänä241047Nyt on konstit vähänä.
Nimittäin tuulivoiman vastustajilla, kun pitää perättömiä ilmiantoja tehdä. Alkaa olla koko vastustajien sakki leimattu,25987Tilinpäätösvaltuusto 27.5
Samalla viimeinen kokous ennen uudenvaltuustokauden alkamista. Vanhat antavat itselleen erinomaiset arvosanat, ja siirty44951Hakalan asunnossa on kuvattu aikuisviihdesivusto Onlyfansin kautta julkaistu pornovideo.
Keskustan puheenjohtajan Antti Kaikkosen avustaja Jirka Hakala ei jatka tehtävässään. Keskustan puoluelehti Suomenmaa ke10838