Nesteen jäähdyttäminen

Viinintekijä

Kaverin kanssa kinattiin kumpi on nopeampi tapa jäähdyttää neste.
Astia on noin puolillaan 60 asteista nestettä. Ja tavoite noin 25 astetta.
Viedä ulos jäätymään - ilman lämpötila noin 10 astetta.
ja sitten lisätä kylmää vetää kraanasta.

Vai täyttää astia kylmällä vedellä ja viedä sitten ulos
jäähtymään.

Huoneenlämmössähän (20) jäähtyminen kestää pitkään.
varmaan liki vuorokauden.

10

2742

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • SeSeOnUskoPois

      Jälkimmäinen.

    • NäisItseTekisin

      Jos viet astian ulos kuumana, on lämpötilaero astian ja ukoilman välillä suurempi ja lämpövirtaus astiasta ulos suurempi. Lämmön siirtyminen hidastuu, kun nesteen lämpötila lähenee ulkoilman lämpötilaa. Eli ensin ulos ja sitten lanttaus. Tosin kylmällä vedellä täytettynä lämpöä siirtävä pinta-ala nousee vähän.

    • Pontikankeittäjä

      Jos kraanavesi on riittävän kylmää ja neste kevyttä ja sen lämpökapasiteetti on paljon vettä pienempi (esim etanoli), niin nopein tapa on lisätä kylmää vettä kunnes seos on 25 C ja sitten loput 25 C asteista kraanavettä.

      • Etanoli_on_kumma_aine

        On kuitenkin huomattava, että etanolin ja veden sekoituksessa tapahtuu eksoterminen reaktio, eli kylmää vettä pitää sekoittaa enemmän kuin pelkkä lämpötasapaino edellyttäisi.


      • DrinkinSekoittaja
        Etanoli_on_kumma_aine kirjoitti:

        On kuitenkin huomattava, että etanolin ja veden sekoituksessa tapahtuu eksoterminen reaktio, eli kylmää vettä pitää sekoittaa enemmän kuin pelkkä lämpötasapaino edellyttäisi.

        Tässä pelataan "noin" arvoilla ja riittää saada astia täyteen. Litramääriä ei tiedetä.

        Vedes ominaislämpökapasiteetti on 4,186 kj/Kxkg ja etanolin 2,43. Etanolin tiheys on 0,89 g/cm3. Veden ominaislämpö on siis n. 2,28 kertainen etanoliin verrattuna. Lisättävän veden lämpötila voi olla jopa n. 10 C (päässä laskien).


      • DrinkinSekoittaja
        DrinkinSekoittaja kirjoitti:

        Tässä pelataan "noin" arvoilla ja riittää saada astia täyteen. Litramääriä ei tiedetä.

        Vedes ominaislämpökapasiteetti on 4,186 kj/Kxkg ja etanolin 2,43. Etanolin tiheys on 0,89 g/cm3. Veden ominaislämpö on siis n. 2,28 kertainen etanoliin verrattuna. Lisättävän veden lämpötila voi olla jopa n. 10 C (päässä laskien).

        Etanolin tiheys on tietysti n. 0,79 g/cm3


    • Viinintekijä

      Itse olen myös sitä mieltä, että ulos kuumana ja jäähtymisen jälkeen veden lisäys. Lämpötilaero nopeuttaa. Lopulta tehtiin niin, että vietiin ulos ja löytyi tarpeeksi iso saavi joka sitten täytettiin puutarhaletkulla. Siinä jäähtyi melko nopeasti kun vettä välillä vaihtoi. Viinimarjat ovat ainakin lähteneet käymään.

      • Harrastin itsekin nuorempana kotiviinin tekemistä. Se oli sitä aikaa, kun viiniä käytettiin yli yhdeksisen kuukautta ja sen jälkeen kypsytettiin vähintään vuosi.
        Saavitekniikkaa käytin toisin päin. En halunnut käyttää pysäyttäjiä hiivan tappamiseen, koska pyrin mahdollisimman vähiin kemikaaleihin. Tapoin hiivan lämmöllä. Pänikkä isoon saaviin ja saavi täyteen niin kuumaa vettä kuin hanasta tulee. Kun saavissa vesi jäähtyi, eikun uusi satsi. Viimeisiin lisäilin vielä vähäbn kiehuvaa vettä saadakseni lämpötilaeroa nousemaan. Kun viinipöntön sisältö alkoi olla yli 40 astetta, vein sen vielä saunomisen jälkeen yöksi lauteille, jolloin lämpö vielä nousi ja pysyi niin pitkään ylhäällä, että hiiva varmasti kuoli. Ja aprikoos, ilman kemikaaleja.

        Mukava harrastus sekin, mutta nykyään olen siirtynyt viinin kohdalla ammattilaisten tuotteisiin. Heiltä viinin valmistuskin luonnistuu paremmin, vaikka ei hyvä kotiviinikään ainakaan silloin nuorempana sylettänyt.


    • Maalla saunavesi muuripadassa on tarkoitus saada säilymään lämpöisenä seuraavalle päivälle. Paras tapa tuntuu olevan se, että pataan lisätään kylmää vettä. Jäähtyvän veden lämpökapasiteetti kasvaa, kun vettä on lisätty ja jäähtymistä aiheuttava lämpötilaero vastaavasti pienenee. Lisättävän veden määrälle on varmaan olemassa optimi. Kymmenkertainen määrä kylmää vettä jäähdyttäisi seoksen saman tien kylmäksi.

      Jos on tarkoitus jäähdyttää kuumaa juomaa niin ensin antaa sen jäähtyä mahdollisimman kuumana ja vasta sitten lisää kylmää vettä. Mitä vähemmän jäähtyvää materiaalia eli pienempi lämpökapasiteetti sitä nopeammin se jäähtyy.

      • Viinintekijä

        Muuripadassa vettä pitänee lämpimänä myös saunan lämpö. Se, että aamulla klo 8 on sopivan lämpöistä pesuvettä lienee hankala laskea. Se on helppo arvioida minkä lämpöistä vesi on seuraavana iltana. Hyviä kommentteja on tullut.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Haluan sinut, kuuletko minua.

      Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad
      Ikävä
      82
      1310
    2. Hän on tosi

      hyvännäköinen. Ei edes ryppyi oo. :D
      Ikävä
      44
      938
    3. Alastomat miehet seksikeinussa lasten nähden PRIDEssä!

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/adf62289-a0b6-4b4c-9672-9e19c01beb51 Eikö nyt muka mene jo aivan liian pitkälle että
      Maailman menoa
      362
      767
    4. Kuka sitä naista maalittaa

      Täällä oikeasti?
      Ikävä
      132
      720
    5. Rakastan häntä

      Jumala, rakastan häntä. Haluan olla hänen omansa. Hänen vierellä. Halata häntä.
      Ikävä
      53
      683
    6. Anteeksipyynnöstä

      Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän
      Ikävä
      116
      656
    7. Ei kukaan ole katsonut

      Kuten sinä. Niin välittävä ja hellä katse.
      Ikävä
      51
      648
    8. Naiselle Kuuleppa Tämä

      Tämä ei ole mikään vitsi. Minulla on ikävä sinua nainen! Naiselle mieheltä
      Ikävä
      38
      615
    9. Oletko päässyt minusta

      Eteenpäin?
      Ikävä
      76
      602
    10. Onko mun toinen

      Puoliskoni täällä, huhuuu 😍❤️ Ihanista ihanin 😚😚
      Ikävä
      56
      594
    Aihe