http://m.iltalehti.fi/ulkomaat/201710202200473149_ul.shtml
Ehkä tämä ei päde kaikkeen ja varmasti kuolin tavastakin
kun kuolet tiedät olevasi kuollut
12
835
Vastaukset
Juu, en ihmettele. Joskus väitin, että pään katketuakin vielä tajuaa tosiaan pään lähteneen irti jne.
https://www.stara.fi/2015/10/16/mestaus-nain-kauan-ihminen-pysyy-tajuissaan/
Uskon edelleen, että se on mahdollista ellei taju lähde. Sehän usein lähtee, kun kroppa menee shokkiin.Mä vähän epäilen tuollaisia väitteitä. Olen lukenut, että kaulavaltimon katketessa ihminen menettää tajuntansa sekunnissa ja kuolee kolmessa sekunnissa.
Näin on ainakin tähän asti uskottu ja, jos se pitää paikkansa niin ei ihminen ole tietoisessa tilassa kovin pitkään verenkierron lakattua.Kyse tuskin on pitkästä ajasta, mutta nopeastihan sitä ehtii tajuta, että nyt se oli tässä tää elämä. Eri asia pystyykö mitään tuntemaan tai sen enempää ajattelemaan, mutta miksipä ei ehtisi sekunnissa tai kahdessa tajuamaan kuolevansa. Happi loppuu pään verenkierrosta, niin sittenhän se on aivoille caput.
Kaulan katkeaminen aiheuttaa kyllä massiivisen vuodon. Shokkihan se usein tulee, kun jonkin massiivisen vaurion kroppa huomaa tapahtuneen.Kyse tuskin on pitkästä ajasta, mutta nopeastihan sitä ehtii tajuta, että nyt se oli tässä tää elämä. Eri asia pystyykö mitään tuntemaan tai sen enempää ajattelemaan, mutta miksipä ei ehtisi sekunnissa tai kahdessa tajuamaan kuolevansa. Happi loppuu pään verenkierrosta, niin sittenhän se on aivoille caput.
Kaulan katkeaminen aiheuttaa kyllä massiivisen vuodon. Shokkihan se usein tulee, kun jonkin massiivisen vaurion kroppa huomaa tapahtuneen.muhkee_muhku kirjoitti:
Kyse tuskin on pitkästä ajasta, mutta nopeastihan sitä ehtii tajuta, että nyt se oli tässä tää elämä. Eri asia pystyykö mitään tuntemaan tai sen enempää ajattelemaan, mutta miksipä ei ehtisi sekunnissa tai kahdessa tajuamaan kuolevansa. Happi loppuu pään verenkierrosta, niin sittenhän se on aivoille caput.
Kaulan katkeaminen aiheuttaa kyllä massiivisen vuodon. Shokkihan se usein tulee, kun jonkin massiivisen vaurion kroppa huomaa tapahtuneen.Oho, mä tein Pujottelijat tuplat sisään. :)
Olen samaa mieltä happea ne tarvii.
Esim sydän potilaan pidättäessään keinotekoisesti hengissä laitteilla ja happea antamalla uskon näin olen tajunnan olevan näissä kohtiin mahdollista.valtakunta kirjoitti:
Olen samaa mieltä happea ne tarvii.
Esim sydän potilaan pidättäessään keinotekoisesti hengissä laitteilla ja happea antamalla uskon näin olen tajunnan olevan näissä kohtiin mahdollista.Tuo saa mut vähän pelästymään kun mietin isääni, joka menehtyi vuosi sitten pallolaajennusleikkausen jälkeiseen sydän komplikaatioon.
Mietin ymmärsikö hän tuolla hetkellä kuolevansa ja pelkään hänen tunteen kauhua.hullu_ukko kirjoitti:
Tuo saa mut vähän pelästymään kun mietin isääni, joka menehtyi vuosi sitten pallolaajennusleikkausen jälkeiseen sydän komplikaatioon.
Mietin ymmärsikö hän tuolla hetkellä kuolevansa ja pelkään hänen tunteen kauhua.Riippuu varmaan siitä mikä on ollut tajunnan taso. Sydänkohtauksen pystyy tiedostamaan ja tajuamaan, ellei heti mene tajuttomaksi. Tai sydän repeä paineesta tms. Jolloin se on äkkikuolema. Mun isäni sai vuosia sitten 80% sepelvaltimotukoksen ja huusi tuskissaan lattialla. kädet ja huulet sinersi. Mutta taju ei mennyt missään vaiheessa. Hän siis koki tämän pelon, lähteekö henki vai ehtiikö apu.
Tajuissaan olevaa kun et voi elvyttääkään. toisen kohtauksen sai sairaalassa, mutta oli jo tiedoton. Hänellekin tehtiin pallolaajennus. Mitään vaurioita ei jäänyt sydämeen, ei arpia mitään. Ikuinen lääkitys kyllä jäi.
- Sepäätön
No eipä sillä tiedolla mitääntee kana hyppi ko pää pannaan poikki eikä se tiedä olevansa päätön kana.
Kana kertonut vai? Mistä sitä elävät tietää, mitä kuolleet tuntee. :P
Joku kuollut vois tulla kertomaan. Rajakokemuksia on jokunen kuultu ja yksikin mies kertoin olleensa hukkuneen useita minuutteja. Kylmä vesi oli pelastus. Että ei siellä mitään ole, kun kuolee. Sydän pysähdyksissä. Ei minkäänlaisia enkeleitä, eikä kirkkaita valoja tms.
- sydämentuska
No sehän vasta oliskin, kun et tietäisi ja jäisit tänne maan päälle haamuksi vaeltelemaan. Menisit töihin jne. normaalisti, mutta oikeasti kukaan ei näkisi sinua.
Kun kuolen, alan elämään elämäääni täysillä. Otan kaikki takaisin mitä en ole elämäni aikana tehnyt tai nauttinut.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi
Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit846014KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!
STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti3185096Huono päivä
Tänään on ollut tosi raskas päivä töissä. Tekis mieli itkeä ja huutaa. En jaksa just nyt mitään. Minä niin haluaisin ja202648Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?
On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei462588Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta
Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-2000011780852831822Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT1031659Puolen vuoden koeaika
Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro171521- 1081471
Olen ihmetellyt yhtä asiaa
Eli miksi naiset ovat niin pelokkaan tai vaitonaisen oloisia minun seurassani. Se sai minut ajattelemaan, että olen epäm1331393seurakunnan talouspäällikön valinta meni perseelleen
Nyt on ihan pakko kyseenalaistaa tuo Kemijärven seurakunnan päätös talouspäälliköstä. Valitulla ei ole talouspuolen osaa1191392
