Haluaisin maistaa geenimuunneltua ruokaa, saako sitä jostain kaupasta tai ravintolasta? Mitkä tuotemerkit ovat geenimuuunneltuja?
Mistä saa
9
769
Vastaukset
- Xveg
Jos tuo meneillään oleva geenihumpuuki jatkuu nykyisellään vielä vuoden pari niin kaikki syömäsi ruoka tulee olemaan (suurella todennäköisyydellä) geenimuunneltua. Tämä siksi, että geenit ovat kulkeutuneet paltoviljelmiltä kaikkialle ympäristöön.
Muistaakseni joku filosofi sanoi, että ole varovainen siinä mitä haluat -Voit saada haluamasi.- reino
Eli mitä tuotteita saa nykyään geenimuunneltuina? Haluaisin tehdä makuvertailua nyt kun geenimuuntelu ei ole levinnyt vielä kaikkii tuotteisiin.
- Xveg
reino kirjoitti:
Eli mitä tuotteita saa nykyään geenimuunneltuina? Haluaisin tehdä makuvertailua nyt kun geenimuuntelu ei ole levinnyt vielä kaikkii tuotteisiin.
Matkusta USA:han. Syö siellä soijaa ja maissia. Nämä kaksi viljalajia ovat takuuvarmasti geenimuunneltuja, kunhan et luomua syö.
- Miss Bean
Matkusta Amerikkaan - siellä yli 80 % esim. soijatuotteista tehdään geenimanipuloidusta soijasta.
Älä kumminkaan juo lentokoneessa viinaa,
sillä se voi haitata makuerojen havaitsemista.- afdfasd
Soija nyt ei ole muutenkaan ihmisravinnoksi kelpaavaa, tai voi sitä naiset syödä, miehille tulee siitä naishormaania ja munat surkaistuu niinkuin aasian pojille on käynyt.
- Luomu
ruokaa. Siitä saa syövän, kasvaimet, kupan, rinnatkin kasvaa miehille, aidsin, munat jos olet nainen, toinen peräaukko kasvaa pyllyysi, karvoja käteen, toinen pää, sormet surkastuu(paitsi etusormi), finnejä naamaan, muutut hohtavan vihreäksi, silmät muuttuu keltaisiksi, lapsesi syntyy sikanautana jne.
MUISTAKAA ETTÄ MINÄ VAROITIN TEITÄ!!!- reino
nyt on jo pakko saada geenimuunneltua jostain.
- Xveg
reino kirjoitti:
nyt on jo pakko saada geenimuunneltua jostain.
...muuttaa Yhdysvaltoihin. Siellä saat varmasti gm:ää.
- GMO
niin käsittääkseni Suomessa myytävät tomaattipyreet ovat valmistettu gm-tomaateista. Ja luultavasti on paljon muitakin tuotteita. Käsittääkseni pointtihan on, ettei mikään laki velvoita (vielä) kauppiaita ilmoittamaan, että tuote (esim tomaatti) on geenimuunneltu. Kyllähän sen tiedon varmasti saa kaivettua valmistajalta/viljelijältä, mutta kauppiaan ei ole pakko ilmoittaa tiskillä, että tuote on geenimuunneltu.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vesikin maksaa, miksei hengitysilma?
Jatkuvasti itketään ettei ole rahaa mihinkään, mutta tilastojen mukaan rahaa on enemmän kuin koskaan, joten miksei asial11586Satuolennoista tarinointi ei kuulu peruskoulun tehtäviin
Opetustunteja on muutenkin käytössä vain rajallinen määrä. Eli nämä satuhommat koulun ulkopuolelle vapaaehtoisiin harras981514Lahkokasteen ja kristillisen kasteen erot
Raamatun mukaan Kristillisessä yhdessä kasteessa Jumala pesee ja puhdistaa ihmisen sydämen ja poistaa perisynnin kirouks4221051Suomalainen perheenisä vaatii Suvivirren esittämisestä hyvityksiä
Itse lapsena uskonnonopetuksesta vissiin traumoja saanut ihka suomalainen (!) perheenisä vaatii Espoon kaupungilta korva204966- 124849
Heikki Paasosen Marita-vaimo jätti tunteikkaat jäähyväiset: "Tällä kertaa me..."
Heikki Paasonen on naimisissa Marita Paasosen (os. Alatalo) kanssa ja heillä on kaksi pientä lasta. Nyt koitti aika jätt2797Kuka omistaa keltaisen vanhan aravan?
Pitäs saada rakennuksen omistajaan yhteys, rappukäytävät on siivottomassa kunnossa. Hiekkaa ja roskia rappusissa, lisäks29770Pirkanlinna yleisötapahtuma
Oli todella hyvä tilaisuus. Ja EERO. L. Aivan mahtava tyyppi. Veti rennosti ja asiallisesti. Ja yleisöltä hyviä kysymyks42751- 7724
- 60703