Haluaisin maistaa geenimuunneltua ruokaa, saako sitä jostain kaupasta tai ravintolasta? Mitkä tuotemerkit ovat geenimuuunneltuja?
Mistä saa
9
696
Vastaukset
- Xveg
Jos tuo meneillään oleva geenihumpuuki jatkuu nykyisellään vielä vuoden pari niin kaikki syömäsi ruoka tulee olemaan (suurella todennäköisyydellä) geenimuunneltua. Tämä siksi, että geenit ovat kulkeutuneet paltoviljelmiltä kaikkialle ympäristöön.
Muistaakseni joku filosofi sanoi, että ole varovainen siinä mitä haluat -Voit saada haluamasi.- reino
Eli mitä tuotteita saa nykyään geenimuunneltuina? Haluaisin tehdä makuvertailua nyt kun geenimuuntelu ei ole levinnyt vielä kaikkii tuotteisiin.
- Xveg
reino kirjoitti:
Eli mitä tuotteita saa nykyään geenimuunneltuina? Haluaisin tehdä makuvertailua nyt kun geenimuuntelu ei ole levinnyt vielä kaikkii tuotteisiin.
Matkusta USA:han. Syö siellä soijaa ja maissia. Nämä kaksi viljalajia ovat takuuvarmasti geenimuunneltuja, kunhan et luomua syö.
- Miss Bean
Matkusta Amerikkaan - siellä yli 80 % esim. soijatuotteista tehdään geenimanipuloidusta soijasta.
Älä kumminkaan juo lentokoneessa viinaa,
sillä se voi haitata makuerojen havaitsemista.- afdfasd
Soija nyt ei ole muutenkaan ihmisravinnoksi kelpaavaa, tai voi sitä naiset syödä, miehille tulee siitä naishormaania ja munat surkaistuu niinkuin aasian pojille on käynyt.
- Luomu
ruokaa. Siitä saa syövän, kasvaimet, kupan, rinnatkin kasvaa miehille, aidsin, munat jos olet nainen, toinen peräaukko kasvaa pyllyysi, karvoja käteen, toinen pää, sormet surkastuu(paitsi etusormi), finnejä naamaan, muutut hohtavan vihreäksi, silmät muuttuu keltaisiksi, lapsesi syntyy sikanautana jne.
MUISTAKAA ETTÄ MINÄ VAROITIN TEITÄ!!!- reino
nyt on jo pakko saada geenimuunneltua jostain.
- Xveg
reino kirjoitti:
nyt on jo pakko saada geenimuunneltua jostain.
...muuttaa Yhdysvaltoihin. Siellä saat varmasti gm:ää.
- GMO
niin käsittääkseni Suomessa myytävät tomaattipyreet ovat valmistettu gm-tomaateista. Ja luultavasti on paljon muitakin tuotteita. Käsittääkseni pointtihan on, ettei mikään laki velvoita (vielä) kauppiaita ilmoittamaan, että tuote (esim tomaatti) on geenimuunneltu. Kyllähän sen tiedon varmasti saa kaivettua valmistajalta/viljelijältä, mutta kauppiaan ei ole pakko ilmoittaa tiskillä, että tuote on geenimuunneltu.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Martinan aussikulta, missä?
Mihin katosi Martina Aitolehden aussikulta kyselee Seiska!3782298- 581681
Helena Koivu menettänyt lapsensa. Onko Mikko Koivulla oma laki?
Voiko olla totta että äidiltä viedään lapset ja ei mitään syytä ole edes kerrottu äidille itselleen.?1711425Pikkunaiselle terkkuja
Olet parasta koko maailmassa! Kaikkein ihmeellisin. Olisitpa täällä. 🧡 harmaasusi2771209- 87980
Voisiko olla jopa niin
Että kumpikin vähän pelkää totaalista heittäytymistä, koska tiedetään että se olisi menoa sen jälkeen. Samaan aikaan hal67979Varkaita kuhmossa
Miksi kuhmolaiset ei tee mitään varkaille ja huumehörhöille, teloittaa pitäisi kaikki.33953Arto Satonen ja kokoomus 2020: Poliittiset virkanimitykset ovat koruptiota
2025: Kokoomus on junttaamassa Arto Satosta Kelan johtoon ohi pätevämpien hakijoiden. https://www.hs.fi/politiikka/art-119936Saara Aalto ja Teemu Roivainen paljastivat yllätysuutisen: "Rakkaus kietoi meidän kohtalomme..."
Oho! Ex-pari on palannut yhteen musiikin merkeissä. He tekevät Rakkaustarina-nimeä kantavan 20-vuotisjuhlakiertueen syks12906K&T: Harvinainen haastattelu: Susanna Laine avaa suhdetta Petri Nygårdiin: "Olin sinkku vuosia..."
Susanna Laine ei ole kertonut suhteestaan Petri Nygårdiin (Petri Laurila) julkisuudessa juurikaan. Aktiivisesti sosiaali8866