Hei mites tälläinen tehtävä menee?
Kaksi kappaletta joiden kummankin massa on 16kg on yhdistetty köydellä. Toiseen kappaleeseen vaikuttavan voiman suunta muodostaa 30 asteen kulman ylöspäin vaakatasoon kanssa.
a) Kuinka suuren voiman on oltava, jotta kappaleet liikkuisivat vakionopeudella, kun kummankin kappaleen ja alustan välinen liikekitkakerroin on 0,12?
Vastaus on 41N
Kaksi kappaletta joiden kummankin massa on 16kg on yhdistetty köydellä. Toiseen kappaleeseen vaikuttavan voiman suunta muodostaa 30 asteen kulman ylöspäin vaakatasoon kanssa.
a) Kuinka suuren voiman on oltava, jotta kappaleet liikkuisivat vakionopeudella, kun kummankin kappaleen ja alustan välinen liikekitkakerroin on 0,12?
Vastaus on 41N
Vastaukset 14
Vanhimmat
F cos(30) = 16 * g * 0,12 T (missä T on kappaleiden välisen köyden jännitys). g = 9,8 m/s^2
T - 16*g*0,12 = 0
F cos(30) = 32 * g * 0,12 josta F = 43,45 (N) =~ 43 (N)
F cos(30) = 16 * g * 0,12 T
16 * g * 0,12 , tuosta puuttuu vetovoiman sinikomponentin keventävä vaikutus
Tuo on totta, se jäi minulta pois.Vastaus on tuo 40,6 N =~ 41 N.
Jos laatikkoa vedetään sieltä edestä,sanokaamme vaikka että naru on kiinni keskellä laatikon etureunaa, niin mitenkä oikeasti tuo F sin(30) keventää tuota kitkaa?Keventääkö se tosiaan painoa mg koko tuolla määrällä?
Onko tilanne sama, jos 1. laatikon kannen keskelle ruuvataan kiinnitysruuvi ja naru on kiinni siinä? Tällöin F sin(30) vaikuttaisi laatikon massakeskipisteen yläpuolella.
Tehtävässä puhuttiin vain vaikuttavan voiman suunnasta mutta kaipa tosiasiassa vaikutuspisteellä on jokin merkitys. Entä jos voima vaikuttaa laatikon toiseen ylänurkkaan?
Vai onko sama mihin kohtaan voima vaikuttaa?
Ohman
Tavoittelet ilmeisesti tilannetta jossa voima saa vaikutuspaikastaan riippuen aikaan myös momentin ja kuinka sen kumoaminen vaikuttaa kitkavoimaan.
Jos pysytään pelkästään teoreettisen kitkan piirissä, ja oletetaan kitkavoiman riippumattomaksi paineen suuruudesta (p-ala) tai jakautumisesta pinnalle, voiman pystykomponentti pienentää täysimääräisesti kitkavoimaa, momentin kumoutuminen selittyy paineen epätasaisella jakautumisella kosketuspinnalla ja vain rajavoimia määritettäessä momentti on huomioitava.
Yksinkertaisesti massan painon on oltava ulkoisen nostovoiman ja alustan tukivoiman summa, voiman vaikutuspaikasta riippumatta.
Fcos30 - 0,12mg - 0,12(mg - Fsin30) = ma = 0, josta F = 40,7 N
no olihan tuo jo ratkaistu...
Fcos(30) = µ(mg-Fsin(30))
F = 40,7 N
No ei. Kato tosta Martalta...
Jälkimmäisessä m on kokonaismassa ja Martalla 1 laatikon.
Tehtävän tarkoitus taisikin olla opettaa ajattelemaan mikä on tarpeellista tai turhaa tulosta haettaessa.
Tässäkin laatikoiden lukumäärällä ei ole mitään merkitystä, kunhan pysyvät vain alustallaan.
Pelkkä ajatus että laatikoita olisi kymmenittäin ja ryhtyisi laskemaan välissä olevien köysien jännityksiä ja summailla ne lopputulokseksi, osoittaisi tietynlaisen loogisen ajatuskyvyn puutetta.
Kukin tavallaan .
Tuo on lukiotason tehtävä, ja jos ei ole ennen ratkaissut tuollaisia tehtäviä, ei ole itsestään selvää, että voidaan tarkastella erikseen kokonaismassasta aiheutuvaa kitkavoimaa ja nostavaa voimaa, ennen kuin on kirjoittanut yhtälöt auki. Ja se, että laatikko jossa on yläviistoon suuntautuva hinausnaru, ei nouse ilmaan, on kuitenkin tarkistettava. Siksi Martta00n ratkaisutapa on paras.
" Siksi Martta00n ratkaisutapa on paras. "
Tämä lienee vain oma käsityksesi asiasta, minä en sitä allekirjoita.
Hyvä niin, muutenhan asiasta ei syntyisi mitään keskusteltavaa. :D
"Ja se, että laatikko jossa on yläviistoon suuntautuva hinausnaru, ei nouse ilmaan"
Ei kai tuolla ole mitään merkitystä, eikö se riitä että kokonaismassa on suurempi kuin nostava voima ?
Loogisen ajatuskyvyn puutetta osoittaa enemmänkin se, ettei ymmärrättä sen takimmaisen kappaleen työntävän edellään sitä ensimmäistä kappaletta, koska se vetonaru on kiinnitetty toiseen kappaleeseen. Välisessä köydessä ei ole mitään jännitysvoimaa, vaan se on sykkyrässä siellä kappaleiden välissä.
niiin ja martalla oli sen toisen