Moi,
Onko teidän mielestänne ok sovittaa suora kolmen pisteen joukkoon? Vai pitäisikö pisteitä olla enemmän? Sen tiedän, että esim eksponentiaalisen käyrän sovituksessa pisteitä tulisi olla enemmän, mutta nyt kyseessä ihan lineaarinen suoran sovitus..
Suoran sovittaminen kolmen pisteen joukkoon
9
237
Vastaukset
- Se_nyt_riippuu
Jos pisteiden poikkeama näin määritetyltä suoralta on pieni, niin sovitus on OK. Jos taas ei, niin suora ei kuvaa hyvin pistejoukon funktiota.
Joka tapauksessa pisteitä saisi olla merkittävästi enemmän. - logiikka.rules
Kahden pisteen joukkoon suoran sovittaminen on erittäin helppoa, ja oikein suoritettuna tulos kuvaa pistejoukkoa täydellisesti. Mitä enemmän pisteitä on, sitä hatarampi on kuvaus.
- itseoppinutstatisti
Aina voi sovittaa. Yleensä sovitustehtävissä annetaan joku kriteeri, jolla sovituksen hyvyyttä arvioidaan. Sinänsä on vaikea tietää, mitä haluat laskea, ennustaa tai mitä datapisteiden ominaisuutta haluat havainnollistaa kyseisellä suoralla. Tästä riippuu, onko suoran sovittaminen järkevää vai ei.
Jos nimenomaan sovitat suoran pistejoukkoon niin kolme pistettä voi siihen riittää tai olla riittämättä. Sama koskee mitä tahansa kahta suurempaa lukumäärää pisteitä. Se kun riippuu ihan siitä, ovatko pisteet edes suunnilleen suoralla vai ei.
Jos kolme pistettä on tasakylkisen kolmion kärjissä niin minkä suoran sovittaisit niiden kautta? Piirrä tilanne paperille ja mieti.
Sovituksen kriteerinä on usein ollut pienimmän neliösumman sääntö. Yritetään sovittaa suora pistejoukkoon siten, että jokaisesta pisteestä sovitussuoraan mitatun etäisyyden neliöiden summa olisi mahdollisimman pieni.- martta00
nii''in
jos joukoon sovittaa suoran, niin se on se suora ja täts it! ainahan voi vilkaista sitä korrelaatiokerronta, että mites kävi - ei.selitysvoimaa
Esimerkiksi neljän pisteen (1,1);(-1,1);(-1,-1);(1,-1) kautta sovitetun suoran yhtälö on y=0 0*x. Origon kautta kulkevan suoran tapauksessa x kerroin on korrelaatiokerroin eli R, joka on siis tättä tapauksessa sitten 0.
- ei.s
ei.selitysvoimaa kirjoitti:
Esimerkiksi neljän pisteen (1,1);(-1,1);(-1,-1);(1,-1) kautta sovitetun suoran yhtälö on y=0 0*x. Origon kautta kulkevan suoran tapauksessa x kerroin on korrelaatiokerroin eli R, joka on siis tättä tapauksessa sitten 0.
Tuossa R siis tarkoittaa y ja x välistä korrelaatioa. Eli sitä ei sovitustuloksen mukaan ole.
Sovitustuloksen merkitsevyyden määrittäminen on sitten oma juttunsa. Siinä lasketaan havaintovektorin ja sovitevektorin korrelaatio sisätulojen avulla. Mitä suurempi korrelaatio, sitä parempi sovite, täydellisen sovitteen tapauksessa ykkönen eli molemmat vektorit ovat yhdensuuntaiset. - arvelenpa.vain
Suoran sovittaminen neljän pisteen joukkoon on eri asia kuin suoran sovittaminen kolmen pisteen joukkoon.
- laskee
Kuten yllä mainittu, on oltava jokin kriteeri, jolla sopivuuden hyvyyttä arvioidaan. Yleisimmin kahden muuttujan tapauksessa sovitetaan suora y=f(x) pienimmän neliösumman menetelmällä, joka painottaa suuria poikkeamia. Tässä kullekin pisteelle (xi ,yi) lasketaan poikkeama (yi - f(xi))^2 ja summataan nämä. Sovitesuoran Y=ax b vakiot a ja b valitaan siten, että summa minimoituu. Kriteerinä voidaan käyttää muutakin , kuin pienintä neliösummaa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nyt se on selvitetty: Sanna Marinin hallitus lisäsi menoja 41 miljardilla
”vasemmistohallitus oli katastrofaalisen huono”, sanoo kokoomus. Sanna Marinin (sd.) hallituksen tekemät menolisäykset27517660Purra sössi kaiken 2 vuodessa, itkee nyt Marinin perään
Nyt on taas sama vanha itkuvirsi, kun ei omat taidot riittänee. Kaikki on taas muiden syytä. No miten sen "Tunnin juna"19212552Eli persujen rääkyminen Marinin hallituksen velanotosta oli sitä itseään
"Valtiovarainministeriön mukaan Marinin hallitus lisäsi valtion pysyviä menoja 3 miljardia eikä 11 miljardia euroa." El736252MTV3 - Auerin poika todistaa videolla, miten Anneli pahoinpiteli lapsia!
Kello 10.04 – Ainakin kerran viikossa se löi. Löi muitakin sisaruksia, mutta ei isosiskoa. Nuorinta siskoa en ole nähny405273Orpon hallitus runnoi Tunnin junan ilman tarvetta
Näinkö valtiontaloutta hoidetaan? Siis asiantuntijoidenkin aikoja sitten kannattamattomaksi laskema Tunnin juna tehdään855094Orpon hallitus paskoi kaikki hommat
ja "yllätäen" ilmestyi raportti Marinin hallituksen tuhlailusta, raportti tuli kuin TILAUKSESTA.594213NO NIIN! Nyt on sitten prinsessa Sannan sädekehä lopullisesti rikottu
narsistia ei kannata enää kuin ne fanaattisimmat kulttilaiset, jotka ovat myös sitä Suomen heikkoälyisintä sakkia. Kun704036Kansa haluaa Marinin hallituksen takaisin ja Orpon pois
Suomen kansa on nyt ilmoittanut millaisen hallituksen Suomi tarvitsee. "Suomalaisten suosikki seuraavaksi hallituspohja603810Lindtman ylivoimainen suosikki pääministeriksi
Lindtmania kannattaa pääministeriksi peräti 50 prosenttia useampi kuin toiseksi suosituinta Kaikkosta. https://www.ilta1053732Sanna Marin - Maailman paras talousasiantuntija?
PersKeKoa pukkaa? https://www.hs.fi/politiikka/art-2000011636623.html1463199