Muikun mäti

muutamamuikku

Perkasin kaupasta ostettuja muikkuja ja niistä kertyi toista desiä mätiä. Voiko mädin käyttää ruoanlaittoon vaikka blinien päälle? Keräsin talteen ja tökkäsin pakkaseen kunnes keksin mihin niitä voisi käyttää, jos ylipäätään voi?

7

1124

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • HyvääSeOn

      Yleinen tapa nauttia muikunmätiä on blinit. Mäti huuhdellaan ja pakastetaan - jotkut suolaavat ennen pakastusta ja jotkut vasta pakastuksen jälkeen. Tapoja on niin monia.

      • perkalaattori

        Pakastamisella ilmeisesti tapetaan lapamadot? Vai uskaltaako mätiä nappailla suoraan nassuun perkaamisen yhteydessä?


    • Anette51

      Muikun mäti on tosi hyvää ihan sellaisenaan, pakastuksen jälkeen. Samalla tavalla kuin esim. lohen mäti. Sipulia ja smetanaa ja siitä herkuttelemaan vaikka paahdetun leivän kera. Sen parempaa ei olekaan... maksaa kaupassa maltaita. Kun mäti on sulanut se vatkataan haarukalla kevyesti että ne kalvot irtoaa, sitten se on valmista syötäväksi.

    • Anette51

      Aluksi luin vahingossa, että otsikossa sanottiin "mulkun mäti"! Olenpas minä tullut vanhaksi ja höperöksi.

      • Verty

        Oliko tämä sinulta se pakollinen esiintulo? Luulet kai olevasi jotenkin vitsikäs..??


      • Anette51

        No eikö se ole vain hyvä, että meillä mummeillakin on vielä liikettä niin ylä- kuin alapäässäkin? ;)


      • JotainKohtuutta

        Ei ole, ja jos on pakko avautua ko asiasta, sen voi tehdä vaikka lähimmässä kirjastossa.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Alle 15 oli

      Arvasi että lapsi asialla hallin palossa. Surullista. Mutta jos osaa/kykenee käyttää tulentekovehkeitä niin pitää osata
      Vimpeli
      40
      1410
    2. Mikä on kaivattusi ihanin ja ärsyttävin piirre?

      Ja onko hän mies, nainen ja muun sukupuolinen? Mies. Huomaavaisuus. Kiireisyys. Joskus voi rentoutuakin.
      Ikävä
      98
      1355
    3. Riikka Purra: työttömät tulee velvoittaa töihin

      Purra panisi työttömät tulevaisuudessa työskentelemään sosiaaliturvan saamiseksi, koska työllisyysaste ei muuten näytä l
      Maailman menoa
      289
      1245
    4. Onko kaivattusi yllättänyt sinut?

      Piditkö häntä toisenlaisena ihmisenä?
      Ikävä
      109
      1105
    5. Mitä on eilen sattunut?

      Mitästä oli eilen illalla kylällä sattunut?
      Suomussalmi
      19
      1051
    6. Milloin tapasit kaivattusi

      ensimmäistä kertaa? 💸
      Ikävä
      65
      1028
    7. Oletko mokannut

      Kaivattusi suhteen koskaan?
      Ikävä
      71
      1012
    8. Näin Ellen Jokikunnaksen Ralph-poikaa suojellaan julkisuudelta - Katso tuoreet kuvat Italiasta!

      Ellen Jokikunnas ja Jari Rask ovat Ralph-poikansa kanssa kakkoskodissa Italiassa. Mukana on myös Unelmia Italiassa -kuva
      Suomalaiset julkkikset
      16
      1009
    9. Heh, persut = vassarit = 10,0 %

      Minja tuli nyt jo Riikan rinnalle, sitten alkaa tekemään kaulaa. Molemmilta kympin arvoinen suoritus! https://www.hs.f
      Maailman menoa
      176
      878
    10. Vihdoinkin lavatansseja tv:ssä - Juhannuksena tanssitaan, bändeinä Yölintu ja Komiat!

      Jes, vihdoinkin lavatansseja taas televisiossa! Keskikesän juhlaa vietetään tänä juhannuksena Tuuloksen Kapakanmäellä ju
      Tanssi
      17
      833
    Aihe