Muikun mäti

muutamamuikku

Perkasin kaupasta ostettuja muikkuja ja niistä kertyi toista desiä mätiä. Voiko mädin käyttää ruoanlaittoon vaikka blinien päälle? Keräsin talteen ja tökkäsin pakkaseen kunnes keksin mihin niitä voisi käyttää, jos ylipäätään voi?

7

1109

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • HyvääSeOn

      Yleinen tapa nauttia muikunmätiä on blinit. Mäti huuhdellaan ja pakastetaan - jotkut suolaavat ennen pakastusta ja jotkut vasta pakastuksen jälkeen. Tapoja on niin monia.

      • perkalaattori

        Pakastamisella ilmeisesti tapetaan lapamadot? Vai uskaltaako mätiä nappailla suoraan nassuun perkaamisen yhteydessä?


    • Anette51

      Muikun mäti on tosi hyvää ihan sellaisenaan, pakastuksen jälkeen. Samalla tavalla kuin esim. lohen mäti. Sipulia ja smetanaa ja siitä herkuttelemaan vaikka paahdetun leivän kera. Sen parempaa ei olekaan... maksaa kaupassa maltaita. Kun mäti on sulanut se vatkataan haarukalla kevyesti että ne kalvot irtoaa, sitten se on valmista syötäväksi.

    • Anette51

      Aluksi luin vahingossa, että otsikossa sanottiin "mulkun mäti"! Olenpas minä tullut vanhaksi ja höperöksi.

      • Verty

        Oliko tämä sinulta se pakollinen esiintulo? Luulet kai olevasi jotenkin vitsikäs..??


      • Anette51

        No eikö se ole vain hyvä, että meillä mummeillakin on vielä liikettä niin ylä- kuin alapäässäkin? ;)


      • JotainKohtuutta

        Ei ole, ja jos on pakko avautua ko asiasta, sen voi tehdä vaikka lähimmässä kirjastossa.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Klaukkalan onnettomuus 4.4

      Klaukkalassa oli tänään se kolmen nuoren naisen onnettomuus, onko kellään mitään tietoa mitä kävi tai ketä onnettomuudes
      Nurmijärvi
      102
      4437
    2. Yleltä tyrmäävä uutinen

      Ylen uutisen mukaan Raamattu on keksitty n. 2600. Putoaako kristinuskolta pohja kokonaan alta pois? https://yle.fi/a/74
      Luterilaisuus
      382
      1168
    3. Missä mustasusi on?

      Suden aloituksia ei ole näkynyt moneen päivään.
      Ikävä
      186
      1042
    4. Pakko kertoa mies

      Äitini tietää, että olen ihastunut sinuun. 😳 halusin että hän näkisi sinun kuvan ja pyysin googlaamaan sinua. Kommentti
      Ikävä
      109
      1022
    5. Sinä vain tulit elämääni

      Ja joku tarkoitus sillä on ollut. Näyttämään mitä olen ja kuinka arvokas voisin olla. Se muutti ja käänsi elämäni suunna
      Ikävä
      83
      893
    6. Millaisia ajatuksia on kaivatusta ja tilanteestanne tänään?

      Kerro omista mietteistäsi tai lähetä terveisiä. Ehkä hän lukee ja lähettää sinulle takaisin omia mietteitään.
      Ikävä
      47
      891
    7. Miten koskettaisit häntä?

      Miten lähestyisit jos hän olisi lähelläsi nyt..
      Ikävä
      64
      881
    8. Mitä ajattelet

      Kaivattusi uskosta tai onko hän uskossa?
      Ikävä
      64
      846
    9. Riitta-Liisa ja Toni Roponen: Ero! Riitta-Liisa Roponen kertoo asiasta Instagramissa.

      Riitta-Liisa ja Toni Roponen eroavat. Riitta-Liisa Roponen kertoo asiasta Instagramissa. – Talvi on ollut elämäni synk
      Maailman menoa
      10
      837
    10. Onko se niin

      Että meillä molemmilla on niin isot egot ettei voi alentua myöntämään kuin tykkää toisesta
      Ikävä
      64
      816
    Aihe