Tykkään tehdä sämpylöitä, mutta yksi ongelma on, jota en ole osannut ratkaista, ja se koskee taikinastani riippumatta kaikkia sämpylöitäni. Tuoreena ovat pehmeitä ja maistuvia, mutta yön yli pussissa maattuaan ovat aamulla tiukkoja ja ei hyviä syötäviä. Mikrossa kun pikkusen lämmittää voi niitä hyvin syödä. Onko jotain ratkaisua jolla ongelman saa pois?
Vastaukset 5
- Honro
Ilta kun yöks vaihtui jo, tuli leivästä pien tunkijo
- kokeiles
Käytit liian paljon jauhoja. Siis mittaus virhe. Tee seuraavalla kerralla löysempi taikina ja käytä sämpylöiden pyörittelemisessä jauhoja.
- näinennen
niin, leipätaikinan tulisi olla pehmeää kuin "tissiliha",vanhan neuvon mukaan .
Itse olen aina pakastanut kaikki ensimässyttelystä selvinneet sämpylät, vaikka niidenkään elinaika ei jäisi kuin muutamaan päivään.
Hyviä ovat suoraan pakkasesta mikrolla lämmitettyinä.Minä pakastan sämpylät heti kun ovat jäähtyneet ja otan esille yhden kerrallaan n. 2 tuntia ennen ip-kahvia (minulla ei ole mikroa). Samoin teen kaupan leivät kanssa: Jälkiuuniviipaleet on hyvä erottaa toisistaan ennen pakastamista, paahtoleivät laitan ristikkäin, jolloin saa yhden viipalen helposti irtoamaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1211520
Naisten liian suuret vaatimukset?
Palstalla näkee usein vlituksia siitä, että naisilla on miehille liian suuria vaatimuksia. Haluankin nyt mielenkiinnosta2031006Johanna Tukiainen oli seonut ja hyökännyt ystävänsä kimppuun.
Ollut suora lähetys ja repinyt hiuksista ystäväänsä.145598Olen Aito Narsisti
Kysykää mitä haluatte liittyen tähän aiheeseen. Joitain kokemuksiani asiaan liittyen voin harkintani mukaan jakaa.223510- 187499
- 25444
- 182433
Outo liikkuja
Tämä tyyppi josta kirjoitettiin Ähtärin Ilmoitustaululla. Joka yritti varastaa auton meijeritieltä. Hän liikkui koulut10432- 39398
Iso käsi pormestarille hyvin hoidetusta työstä
Puolangan kunta on siistinyt Paljakan rinteitä kesän aikana – yksi keskeneräinen lakiasia hidastaa vielä rinnekeskuksen18393