Tykkään tehdä sämpylöitä, mutta yksi ongelma on, jota en ole osannut ratkaista, ja se koskee taikinastani riippumatta kaikkia sämpylöitäni. Tuoreena ovat pehmeitä ja maistuvia, mutta yön yli pussissa maattuaan ovat aamulla tiukkoja ja ei hyviä syötäviä. Mikrossa kun pikkusen lämmittää voi niitä hyvin syödä. Onko jotain ratkaisua jolla ongelman saa pois?
Sämpylä ongelma
5
2581
Vastaukset
- Honro
Ilta kun yöks vaihtui jo, tuli leivästä pien tunkijo
- kokeiles
Käytit liian paljon jauhoja. Siis mittaus virhe. Tee seuraavalla kerralla löysempi taikina ja käytä sämpylöiden pyörittelemisessä jauhoja.
- näinennen
niin, leipätaikinan tulisi olla pehmeää kuin "tissiliha",vanhan neuvon mukaan .
Itse olen aina pakastanut kaikki ensimässyttelystä selvinneet sämpylät, vaikka niidenkään elinaika ei jäisi kuin muutamaan päivään.
Hyviä ovat suoraan pakkasesta mikrolla lämmitettyinä.Minä pakastan sämpylät heti kun ovat jäähtyneet ja otan esille yhden kerrallaan n. 2 tuntia ennen ip-kahvia (minulla ei ole mikroa). Samoin teen kaupan leivät kanssa: Jälkiuuniviipaleet on hyvä erottaa toisistaan ennen pakastamista, paahtoleivät laitan ristikkäin, jolloin saa yhden viipalen helposti irtoamaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 703149
- 622495
Hei........
Pelkkä sun näkeminen saa mut hymyilemään pitkin iltaa. Oot niin 🤩😘 Edellinen poistettiin.562136Mitä sanoa pituudeksi näillä mittaustuloksilla?
Jos jossain tarttee ilmoittaa pituus sentin tarkkuudella? Mitattu neljästi virallisesti ja mittaustulokset on olleet 1942045- 551952
- 421594
- 401560
Mä en jaksa suojella sua enää
Oot osa mun tarinaa ja ensirakkaus 🩷🌈 Olisiko niin kauheata, jos muutkin ystävämme tietäisivät? Se on jo niin vanha ”t141253EU:n uusin idea - jatkossa joudut tunnistautumaan kun katsot PORNOA!
"Pornon katsominen muuttuu täysin Euroopan komissio on kehittänyt sovelluksen, jolla internetin käyttäjä voi todistaa p1391168- 61083