Tykkään tehdä sämpylöitä, mutta yksi ongelma on, jota en ole osannut ratkaista, ja se koskee taikinastani riippumatta kaikkia sämpylöitäni. Tuoreena ovat pehmeitä ja maistuvia, mutta yön yli pussissa maattuaan ovat aamulla tiukkoja ja ei hyviä syötäviä. Mikrossa kun pikkusen lämmittää voi niitä hyvin syödä. Onko jotain ratkaisua jolla ongelman saa pois?
Vastaukset 5
- Honro
Ilta kun yöks vaihtui jo, tuli leivästä pien tunkijo
- kokeiles
Käytit liian paljon jauhoja. Siis mittaus virhe. Tee seuraavalla kerralla löysempi taikina ja käytä sämpylöiden pyörittelemisessä jauhoja.
- näinennen
niin, leipätaikinan tulisi olla pehmeää kuin "tissiliha",vanhan neuvon mukaan .
Itse olen aina pakastanut kaikki ensimässyttelystä selvinneet sämpylät, vaikka niidenkään elinaika ei jäisi kuin muutamaan päivään.
Hyviä ovat suoraan pakkasesta mikrolla lämmitettyinä.Minä pakastan sämpylät heti kun ovat jäähtyneet ja otan esille yhden kerrallaan n. 2 tuntia ennen ip-kahvia (minulla ei ole mikroa). Samoin teen kaupan leivät kanssa: Jälkiuuniviipaleet on hyvä erottaa toisistaan ennen pakastamista, paahtoleivät laitan ristikkäin, jolloin saa yhden viipalen helposti irtoamaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1471033
Pyhäjärvi syvällä kusessa
Pyhäjärvi ei tule selviämään millään tästä alhosta. Ollaan aivan liian syvällä. https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/pyha1191012Miten voi sinun
tunteet yhtäkkiä kuolla kuin napista painamalla? Et enää vilkaisekaan minuun päin vaan jos vahingossa näet minut käännät63768PYHÄJÄRVEN KAUPUNKI VALTIOVARAINMINESTERIÖN ARVIOINTIMENETTELYYN..TE
...siinä se nyt on, mitä tässä enää vikistään. Uutiset Yle, 14.8. Klo 20.30, ei tunnu mukavalta.49557- 42529
Missä vaiheessa
Unohdit minut? Onko sinulla oikeasti mies jota rakastat? Tiedän että möhlin ja odotin liikaa. Ei tarvitse vastata jos et33501- 63473
- 22427
- 13421
Ernest Lawson rehellisenä vaikeasta TTK-tilanteesta: "Vain harvan ja valitun henkilön tiedossa"
Tanssii Tähtien Kanssa tulee syksyn iloksi ja tiedossa on suosikkisarjan 19. kausi. Tulevalla kaudella nähdään iso uudi6388