Taitaa olla yksi matalimmista palkoista minkä voi saada koulutusta vastaavasta työstä. Ainoastaan koulutusta vaatimattomista hanttihommista maksetaan tuota vähemmän. Kyllä olis surkeeta kituuttamista elämä jos pitäisi tuolla tulla toimeen.
12 euroa tunnissa on aika pirun matala palkka
Palkoista
28994
1Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 28
Vanhimmat
Paljonko sä sitten oikein itse tienaat?
Mutta jos itse työskentelet jossain pankkimaailmassa tai johtoportaan puolella, niin tietenkin silloin ne tavan työläisten palkat voivat tuntua surkealta kituuttamiselta.
En työskentele edes missään johtoportaassa, vaan ihan tavallinen duunari olen ja saan sentään 20 euroa tunnilta, mikä ei ole mikään kauhean iso palkka, mutta ainakin parempi kuin joku 12 euroa tunnilta, mikä on ihan onnettoman pieni palkka.
Paras palkka minkä amistutkinnolla ikinä sain taisi olla 8,75€/h.
Wee! Kyllä kannattaa!
mutta silti vaaditte palkkoja alemmas ja ansaitut lomarahat ja lomapäivät pois ja eläkkeet pois ja lisää tunteja työpäiviin ja ilmaisia työpäiviä lisää
En ajatellut kommentoida noin typerää viestiä, mutta kai se on pakko. Miten niin "olemme" vaatimassa? Kuka matalapalkka-alan työntekijä tuollaista haluaisi.. poislukien ne trendipellet jotka kuvittelevat siirtyvänsä keskiluokkaan Kokoomusta äänestämällä.
Hauska ilmaisu tuo "koulutusta vastaavasta työstä" Se tarkoittaa tehtäviä jäätelömyyjästä presidentin virkaan. Voit siis puhua työstä.
Vai oliko kenties tarkoitus kirjoittaa "koulutusta vaativasta työstä" ?
No näin just. Jos nyt oikein saivarrellaan niin kai sitä jäätelömyyjääkin voi sanoa koulutusta vaativaksi työksi, jos siihen koulutukseen luetaan se lyhyt preppaus mitä se homma vaatii.
Ei edes jäätelömyyjäksi pääse välttis ilman jotain catering-alan tai liiketalouden perustutkintoa nykypäivänä.
Tämä itseään keskiluokkaiseksi tai rikkaaksi kutsuva tienaa 12€/h, mutta sanoo kk-palkkansa olevan 3-4k.
Puualalla tes palkat on siivoojaakin (yli 10€ siivojalla) alhaisemmat 9€ tunti. Sinne pitäisi saada nopeasti tasokorotus 2€ tunti lisää... sanon tämän ihan kokemuksesta.
Aloitus on jälleen joku provo. Netissä voi plärätä eri alojen tessejä, niin saa kuvan siitä, millaisia peruslikoksoja ainakin jonkun amiskoulutuksen vaativissa hommissakin maksetaan.
Suomalaisten suurin palkkaryhmähän on jotain - 2500 kuussa ansaitsevat. Tiedot julkistetaan joka vuosi.
Alle 4 t/kk on turha haaveilla naisista. Nykyään ämmät tarkistaa ensimmäisenä ns. taloudellisetkriteerit.
Ihan sama mitä tienaat, se ei tee susta ainakaan haluttavaa. Olet vittumainen. Ja ylimielinen.
Hyvin sanottu. Paska jätkä puhuu paskasta.
Tein telinehommia 8 ja 10 euron tuntipalkalla. Paska oli palkka vaikka olin hyvä työntekijä ja lopetin sitten ne hommat. Oon sitten saanut parempaakin palkkaa, olin ulkomailla rakentamas hotellia ja sain 23 euroo tunti lisät. Rakensin myös hirsirunkoisia mökkejä ja sain 18 euroa. Serkun kanssa oltin norjassa raksalla ja sain 6000 euroa kuukaudessa. Norjaan kannattaa lähteä koska siellä arvostetaan suomalaisia raksamiehiä. Saa melkein pyytää mitä palkkaa vaan nii ne maksaa.
Sillä se on tultava toimeen minkä tienaa ja jaksaa töitä tehdä. :D
Elämä on muutakin kun raha.
Ala luoda kammarissasi musaa ja jakele tubeen ihmisten tietoisuuteen, jos hyvin käy pääset kammaristasi ponnistamaan kuten tää poika. Joku löytää sut....
Nyt on rahaa ja on töitä. Musta tää on ihan hieno tarina yhden nuoren miehen matkasta maailmalle. Hienoa, toivotaan ettei kuuppaan nouse liikaa ja ettei ihan väsy kaikessa pyörityksessä. Tollanen herkän oloinen kaveri kummiskin...
https://www.youtube.com/watch?v=MQ1xvJI0Qb4
Alan Walker Net Worth: 2 million Dollars
Kapeanaamainen ja punertavankelmeä pohjoismaalainen. Ei välttämättä saisi naista hirveästi tuokaan, ellei olisi cool muusikko.
Komea poikahan tuo on.
Soikeakasvoinen, huppariin sonnustautuva colanörtti tietokoneella.
Mjaa, minusta kaveri on varsin söpö ja katseenkestävä. Silmät ja hymy ❤️
Ei vielä ainakaan vaikuta ylimieliselle olemukseltaan. Pikemminkin herttainen poika.
Haitanneko tuo mitään, nörtti on tullut huomatuksi pitkin maailmaa, juuri nörttiys on siis kannattanut.
Oishan sitä voinut räkä naamalla kartsallakin kiertää, vaan ei oo. Hyvä niin.
Ööö, vissiin vuodessa?
Kerran juttelin erään laitteita huoltavan firman ukkojen kanssa (tekevät päivystyshommia ja ajelevat pakulla), niin se myyttinen 12 euroa sieltäkin lipsahti. Tuokin vaatii jo automaatio- tms. puolen ammattikoulutuksen.
moi olen korkeastikoulutettu sinkkunainen ja ammattina tinderiläinen tunti taksat 200-500e tunti ja 6sikin asiakasta päivässä niin äkkiä tienaan 1800e päivässä niin riippuu asiakkaista ja toiveista jopa 3000e päivässä ja jos töitä kunnolla tekee niin 6000e päiväpalkkiot ei ole harvinaisia ja olen tottunut raakaan työntekoon toivoo tinderityöläinen
Kaikki ovat kuule välimerkitönmies jo kyllästyneet sinun pakkomielteisiis. Hae hyvä mies apua jo!
Täältä lisäansiota työn ohelle https://csl.ink/2NbH ei tarvitse enää kituutella 👌 vastailet vain kyselyihin ja saat siitä rahaa 💰