Voiko lihapiirakan syödä vaikkei se kävisi mikros?

lihapiirakanmussuttaja

Kysymys kertoo kaiken. Niin siis että eihän se mitenkään raakaa oo, ei oo nyt mikro lähettyvillä niih..

6

3786

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • lihapiirakanmussuttaja

      No älkää sitten vastatko. Jätän syömättä.

    • Alluri

      Syö lihasi raakana, niin et saa 2-tyypin diabaatusta ja säästyt ateismilta.

    • nälkäinen

      Lihapiirakan voi syödä suoraan paketista. Ei oo pakko lämmittää..

    • tutkin.tarkemmin.sitten

      ei voi syödä, joten lähetä se postissa mulle.. #kurnnn#

    • einiinkäänfobiaa

      Toki voi kuten myös HK-Blöön suoraan paketista eli kaikki kypsennetyt makkarat, ilmakuivatut tsinkat, kypsennetyt leikkeleet jne... voi syödä suoraan paketista mitenkään kypsentämättä poislukien tietysti raaka liha (varsinkin kana ja sika tulee kypsentää huolellisesti) ja raakamakkarat kuten bratwursti, veiswursti, siskonmakkara jne...jotka sisältävät raakaa lihaa ja tulee kypsentää hyvin.

      Toki lihiksen kuumentaminen on järkevää, sillä koskaan ei tiedä kuka sitä on käpälöinyt varsinkaan itsepalvelupisteissä.

      Eräs esimerkki - kävin Pitskun ässässä muutama vuosi sitten ja sisäänastuessani ihmettelin hajua kuin viemäri olisi hajonnut, tein ostokseni ja kassalle saavuttuani muutaman henkilön verran edelläni oli bissee ostava idiootti selkä aivan paskassa ja kundi pokkana kantoi ostoksensa hihnalle - jäi ostokset tekemättä enkä varmaan pariin kuukauteen käynyt siinä kaupassa.

      Koskaan ei voi tietää kuka rähmäkäpälä on kosketellut valitsemiasi tuotteita, joten lihiksen kuumentaminen kuullostaa kyllä hyvältä ajatukselta.

    • Lihapierukkamiäs

      Paketissa olevat lihikset itseasiassa maistuu kylmänä monesti paremmalta, kyllästyy nopeasti ja sitten lämpimänä, vaihtelu virkistää.

      Hyvä reisuueväs kuitenkin kun voi kylmiltään heittää naamariin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Helena Koivu menettänyt lapsensa. Onko Mikko Koivulla oma laki?

      Voiko olla totta että äidiltä viedään lapset ja ei mitään syytä ole edes kerrottu äidille itselleen.?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      640
      8566
    2. Hannu Pikkarainen ehdottomaan vankeuteen

      KKO tuomitsi 1 v 9 kk. Tämä ei ole Hannulle ilon päivä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      354
      3292
    3. Pikkunaiselle terkkuja

      Olet parasta koko maailmassa! Kaikkein ihmeellisin. Olisitpa täällä. 🧡 harmaasusi
      Ikävä
      441
      2325
    4. Kuinka paljon on

      Merkitystä seksillä kun valitset kumppania?
      Ikävä
      128
      1377
    5. Kauniit naiset

      Ketkä ne on suomussalamen kauniimpie naisie?
      Suomussalmi
      34
      1365
    6. Kuvataiteilija Johanna Oras lataa mielipiteensä Miina Äkkijyrkästä Farmilla: "Miinahan oli..."

      Oho! Johanna Oras ottaa kantaa kollega-Äkkijyrkän Farmi-puuhiin. Farmi Suomi -realityssä koettiin v. 2024 todellinen yl
      Tv-sarjat
      15
      1295
    7. Kuka on mystinen heppamies?

      Nyt tänne vinkkejä siitä kuka on Martinan seurassa viihtyvä hevosmiljonääri. On tullut jo muutamia nimiä esiin keskustel
      Kotimaiset julkkisjuorut
      109
      1231
    8. Muutto ei ratkaise mitään.

      Sielläkin on naapurit. 😉 Nähdään?
      Ikävä
      94
      1147
    9. Olet vieläkin täällä

      Tunnen energiasi. Tunnen että ajattelet minua. En aio koskaan enää ottaa sinuun yhteyttä. Voit ottaa minuun, jos itse h
      Ikävä
      65
      1095
    10. Hyvät valeet myllyistä

      Tuuliviirit valehtelee myllyjen vaikutusta. Äänet kuuluu jopa kilometrien päähän. Se ei pidä paikkaansa. Eläimet häviää
      Puolanka
      66
      949
    Aihe