Onko tämä nyt sitä suomalaisuutta, että ostetaan aina tarjousten perässä halpaa? Kannatetaan kotimaista, mutta mukaan tarttuukin usein se halvempi ulkomainen vaihtoehto. Jonotetaan tarjouksesta Juhlamokkaa ja hykerrellään tyytyväisenä.
Valitetaan ruoan hinnasta, kun kaiken pitäisi mukamas olla "halpaa".
Näyttää olevan monella sama tyyli tuloluokasta riippumatta.
Moni suomalainen kokee edelleen nykypäivänä leveilynä sen, jos joku ostaa kunnon raaka-aineita ja viikoittaiseen ruokavalioon kuuluu muutakin kuin vain ne tutut ja turvalliset "perusruoat".
Terveisin nimim. hieman alle keskituloinen ruokakunta
Ruokaan ei haluta panostaa Suomessa
työssäkäyvä
2
181
Vastaukset
- Alkeellisinta
Kunnon raaka-aineet ? Oletko sitämieltä että hinta määrää kunnon tai raaka-aineen arvostuksen . Jos noin on niin tokihan jätät vaatteittesikin HINTA laput näkyviin .
- luu_soppa
Raaka-aine-valikoima marketeissa tosi surkea. Muoviin pakattua en kylmäkaapista hamua,
Nk palvelevien tiskien myyntiin otetaan vaan nk pikaruokaa.
Kuluttaja ei osaa esivalmistaa apetta edellis-päivänä eli haudutus ja keittely sujuu omia aikojaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ootko nainen noin mustis musta
Onhan se toki imartelevaa kun olet kaunis ja kaikkea muutakin, mutta ehkä vähän kummallista, kun ei varsinaisesti olla t897229- 353831
- 453430
Kauan säkin jaksoit
Minun perässä juosta. Kunnes pahoitit mielen. Kuinka monta anteeksipyyntöä olet vailla? 🧐402562- 2082386
- 412352
- 1232246
Miksi kaipaat
Ja olet elämässäni vielä kaiken tämän jälkeen? Eikö kaikki ole jo selvää välillämme?292149Mietin tässä T....
Oletko jo kesälomalla.?Keli on ihanaa, ja sinä nautit veneilystä.... Edelleen käyt mielessä.... En ole unohtanut sinua..241878- 401819