....on Darwinin oivallus lajien puusta alaspäin, yhteen "juureen" ja vastaavasti yhdestä juuresta kasvava puu täynnä "lehtiä".
Tervetuloa uskovaiset www:hen, tämä kehitettiin alunperin meille fyysikoille. Tämä tulee olemaan vääjäämättä myös eräänlainen uskontojen hautausmaa, jonkun pitäisi tehdä appsi josta näkee reaaliajassa ateistien ja hullujen suhteelliset määrät.
Nerokkain oivallus historiassa
6
208
Vastaukset
- lueskelee.viestejä
Selasin tekstejäsi parahin nimim.tractor. En löydä niistä trollin poltinmerkkiä. Olet luonnontieteen asioista hyvin perillä.
- UnohdettuTiedemies
Lajien "sukupuun" loivat ensimmäisinä vaikka vahingossa nerokas kilpakaksikko Carl von Linné ja Comte de Buffon laatiessaan taksonomiasta taulukkoa eri lajeille. Darvin jalosti vain tätä jaloa ajatusta eteenpäin. Silti puhtaasti ruotsalainen biologisti Carl von Linné on silti yksi Suomen kansallis sankareista muumuassa Elias Lönnruthin ja Sakarias Topeliuksen vaikutuksesta, eikä Linnén laatimasta kasviostakaan maltettu Suomessa luopua kuin vasta vähinäänin 1970-luvulla.
- C.D.on.NIMI
Kuitenkin vain kreationistit innokkaimmin näkevät C.Darwinin uraauurtavan työn väheksyttävänä.
C.D.on.NIMI kirjoitti:
Kuitenkin vain kreationistit innokkaimmin näkevät C.Darwinin uraauurtavan työn väheksyttävänä.
He näkevät Darwinin työn hyökkäyksenä uskontoaan vastaan. Suurin osa kristityistä ei hahmota asiaa samoin.
- paljastatotuus
Tilanne on se, oletko etevä vai teeskenteletkö etevää.
Uskonto ja uskovaiset teeskentelevät olevansa eteviä, tiede paljastaa etevämmyyden. - maakeskisyys.on.tätä
Jos ihmiseltä puuttuu syntymästä alkaen loogisuuden taju, mikään koulutus sitä ei välttämättä hänelle rakenna.
Nykyään on niin paljon popularisoitua tietoa maailmasta jossa elämme että logiikalla voi päätellä siitä oleellisen rakenteen.
Mielestäni se lähtee kosmologian lakien vääjäämättömyydestä. Aurinko on vähintään toisen polven tähti. Syntyi kaasu ja pölypilvien rotaatioliikkeiden seurauksena kuten kaikki miljardit tähdet.
Planeettamme jäähdyttyä tarpeeksi, siinä saattoivat elää yksisoluiset bakteerit ja syanobakteerit. Näin ollen yksiloluiset eliötkin ovat esivanhempiamme.
Ilman niitä ei olisi kehittynyt moonisoluisiakaan, jakautuvia eliöitä.Ne ovat kaiken elämän perusta maapallolla. Myös evoluution.
Kun tätä ei lue uskontojen perusteoksissa kuten Koraanissa tai Raamatussa, sitä on vanhaan uskoon ankkuroituneiden ihmisten pitää totena.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kansalla on oikeus tietää miksi persut pettävät
Koko kulunut hallituskausi on kysytty persuilta, minkä vuoksi he ovat pettäneet käytännössä jokaisen vaalilupauksen, ain607492Venäjän armeijan evp-upseeri: Armeija surkeassa tilassa, jonka läpäisee kaiken kattava
valehtelu. Venäläiset alkaneet pohtia julkisesti maan todellisia tappioita. Z-bloggari ja 3. luokan kapteeni (evp.) Mak1232926- 1421766
Kansalla on oikeus tietää mikä on SDP:n talousohjelma jolla maan talous
saadaan nousuun? Miksi puolue piilottelee sitä, vai eikö sitä ole? Tähän asti olemme vaan saaneet kuulla hallituksen ha651649Ammattiliitto 900 euroa/vuosi - Työttömyyskassa 72 euroa/vuosi
Ammattiliitosta eroamalla voi säästää jopa 800 euroa vuodessa. Mitä enemmän tienaat, sitä enemmän maksat liitolle. Esim1151458Miten voit olla niin tyhmä
että et tajunnut että sua vedätettiin? Tietäisitpä miten hyvät naurut on saatu. Naiselle1671394- 1301134
- 73827
Kyriake=Kirkko
Kirkko, Kyriake Kirkko-sana tulee kreikankielen sanasta Kyriake=Herran omat, Kristuksen omaksi kastettujen suuri joukko47802- 52715