Kysymys yksinkertaisuudessaan olisi seuraava: Mistä saisi juoksulenkkarit numeroa 50, ja nastoilla? Ei ole Sportamorella, kysyin äsken. Vuosi sitten kyselin useammasta paikasta, ei apua. Olisin kiitollinen jos jostain saisi sellaiset. Meitä pitkäkoipisia sorretaan. Juoksuhalujakin talvella olisi, mutta mitenkä juokset jäätiköllä kesäkumeilla? Ei mulla muuta.
Jättikokoiset nastalenkkarit
Hevosenkavio
7122
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Osta irtonastat. Niitä myydään 20kpl pakkauksissa ruuvausadapterin kanssa ja hinta noin 25. Voihan sitä aina kokeilla
Aika hyvä vinkki tuo. Pitääpä tutkia sopisiko ne noihin Sportamorelta vuosi sitten tilaamiini nastattomiin kenkiin. Ne ovat kokoa 50, merkiltään Merrelit, mutta eivät varsinaisesti juoksulenkkareita, vaan maastokengät joissa rypyläinen pohja. Lumella ne pitää hyvin, mutta eivät jäällä.
Kun tein tilausta, kuvassa ne näyttivät olevan kuin nastalliset, mutta ne olikin kuminastat jotka erehdyttävästi näytti metallinastoilta. Petyin kovasti kun ne oli kumiset. Soitin asiakaspalveluun, ja he itsekin luulivat niitä metallinastoiksi sen kuvan perusteella. Sain vähän hyvitystä siitä heiltä - parisen kymppiä muistaakseni. Kiitos kuitenkin vinkistä.
Muistaakseni Hökäambasadörit ruuvailevat kanssa noita itse kengän pohjoon. Kestää 200km kuten kenkäkin
Otin eka vinkistä vaarin ja vein suutarille ne nastoitettavaksi. 15 nastaa per kenkä.
Ruuvvaa nastat linddaan polettuihin Clifftoneihin. JA matka jatkuu.
Nastoilla ei tee hölkäsenpöläystä.
Ai, no millä sitten? Itse olen 15 vuotta sitten juossut ihan jäätikölläkin ilman nastoja, eikä kaatumisia tullut. Mutta nyt olen sen verran jäykkä jaloistani iän sekä liikkumattomuuden takia, että en lähde leikkimään jäätikölle.