Salmiakin terveysvaikutuksista tietoa etsiessäni törmäsin Tiede-lehden keskusteluihin, joissa joku kertoi rottakokeiden kautta ammoniumkloridin tappavan määrän olevan noin 1-1,5 g rotan painokiloa kohti. Ihmiseen suhteutettuna ja ottaen huomioon sallitun ammoniumkloridimäärän esimerkiksi makeisissa, tuo tarkottaisi palstan mukaan sitä, että noin kilo salmiakkia voisi noin 60 kg ihmiselle olla kohtalokas. (Jos kokeet rotilla nyt ovat verrattavissa ihmiseen (?)). Yksilölliset erot huomioiden tuo voi tarkoittaa siis pienempää tai suurempaa määrää salmiakkia nautittuna suun kautta ja kevyemmälle lapselle riittäisi jo paljon pienempi määrä. Voiko tämä olla mahdollista? Jostain nettilähteestä luin, että välitön tappava annostus ihmiselle on 40-50g puhdasta ammoniumkloridia. Samaan syssyyn suomenkielisistä lähteistä löytyy rauhoittelevaa tietoa siitä, että esimerkiksi karkeissa ammoniumkloridia on "vain" 70g/kg. Siis eihän tuo määrä missään nimessä ole vähän tuohon myrkyllisyyteen nähden! Olen aika pöyristynyt. Kysyisinkin nyt paremmin tietäviltä, kuinka ammoniumkloridi vaikuttaa. Olen kiinnostunut lähinnä siitä, voiko salmiakilla ehkä olla pidemmällä tähtäimellä näkyviä terveysvaikutuksia ihmiseen, vaikka sitä ei suuria määriä kerralla söisikään? Poislukien oireet (pahoinvointi, oksentelu, päänsärky - tämän kertoi netti) millainen on ammoniumkloridimyrkytys? Kuinka viiveellä se voi tulla ja onko se helppo todentaa juuri ammoniumkloridimyrkytykseksi vai sekoittuuko helpolla oireiden kautta johonkin muuhun vaivaan ? Sori, kaikki ei nyt liity just kemiaan, mutta eniveisen. Tietoa on netissä saatavilla asiasta todella hintsusti. Ja koska kaikista maailman maista salmiakkia syödään eniten Suomessa eikä Pohjoismaiden, Hollannin ja Saksan lisäksi oikein muualla, tällaisia tutkimuksia on ylipäätään vaikea löytää. Myös tämä tekee minut hieman epäluuloiseksi. Suomessa Salmiakin vaarallisuuskeskustelut on yleensä kytketty sen sisältämään lakritsiin ja lakritsan verenpainetta kohottavaan vaikutukseen. Tuo on pieni murhe mielestäni ammoniumkloridin kaltaisen tappavan myrkyn rinnalla.
Aloin vähän epäillä asiaa erään sairaalareissuni jälkeen. Jouduin muutama vuosi sitten sairaalaan viikoksi ulkomaanmatkan jälkeen. Virallista syytä sille, että maksa-arvoni vetelivät kahdessasadassa, ei koskaan saatu. Diagnoosi oli verenmyrkytys, ja kyllä, verestä löytyi bakteerikin. Silti minulle jäi tunne, että liialla salmiakin syönnillä saattoi olla osuutta asiaan. Vedin aivan överiksi ja vedin päivän aikana noin puoli kiloa salmiakkia, koska minulla oli ollut tätä herkkua maailmalla niin kova ikävä. Ei ole mahdotonta syödä suuria määriä salmiakkia kerralla, tästä syystä olen hyvin järkyttynyt näistä netistä onkimistani tiedonmurusista.
Lopuksi vielä keskustelupalstalta kopioimani kommentti tyypiltä, joka ilmeisesti on ostanut apteekista tms. puhdasta ammoniumkloridia ja kummastelee käyttöturvallisuustiedotetta:
"Sinänsä tuo käyttöturvallisuustiedotte on hauska, että tuon mukaan pienikin annos aiheuttaa myrkytyksen joka ei pidä paikkaansa. Jos pitäisi niin miksi elintarvikkeissa jne.. tuota käytetään? "
Niinpä: miksi? Löysinpä vielä sellaisenkin tiedon, että salmiakin käyttöä ollaan ajettu rajoitettavaksi EU:ssa 3 g/kg määrään nykyisestä 70 g/kg ammoniumkloridin myrkyllisyyden vuoksi. Oltiin EU:sta mitä mieltä tahansa, niin kyllä tuollainen heitto minusta jostain jotain kertoo. Otetaan vielä huomioon se, ettei muun maailman intresseissä Euroopan ulkopuolella ole tehdä tällaisia kieltoja tai aiheeseen liittyviä tutkimuksia yksinkertaisesti siitäkään syystä, että SALMIAKKIA EI MUUALLA NAUTITA ELINTARVIKKEENA. Euroopan sisälläkin uskoisin Suomen olevan muista käyttömaista aika isolla keulalla edellä. En pidä salaliittoteorioista noin niinku yleensä, mutta tässä on jotain, mikä häiritsee minua. Voi olla, että olen huolestunut turhasta ja etenkin voi olla, että vetänyt liian pitkälle nuo omat kokemukseni, mutta silti. Olisin kiinnostunut kuulemaan esimerkiksi kemian, biologian ja lääketieteen alan tyyppien näkemyksiä?
Salmiakki vaarallista?
salmiakkihiiri
2
1008
Vastaukset
- KATinhaamu
Salmiakissa oikeastaan ehkä suurempi haitta on se lakritsiuute, Lakritsi on "luomutalidomidi", tekee sikiövaurioita ja muille mm. päänsärkyä ja verenpaineen nousua. Rasittanee munuaisia ja aivoverisuonia.
Onko joku siihen vielä kuollut?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille
Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.3602838SDP pelastaa uppoavan Suomen
2027 kun SDP voittaa ylivoimaisesti vaalit alkaa Suomen uusi raju syöksy kohti täystyöllisyyttä ja turvallisempaa yhteis652276Kauppalehti - Törkeä skandaali paljastui: Espanja käytti EU-rahoja ihan muuhun kuin piti
Espanja on käyttänyt miljardeja euroja EU:n elpymisavustuksia eläkkeisiin ja sosiaalimenoihin – ja pyytää lisää. Espanj781959Jopa Espanjassa talous kasvaa, Purra vain irvistelee
Huomaa kuinka Purra on Suomen historian huonoin miniseteri, joka ei ole saanut aikaiseksi kuin tuhoa, Siis jopa vasemmis661592- 1401532
- 691149
Uuden upotuskasteen vaiettu ongelma
Alkuseurakunnan kaste oli useamman vuosisadan upotuskaste, joka toimitettiin joko ulkona luonnon vesistöissä tai kasteki1021019Raiskaukset loppumaan?
Onko kenelläkään tiedossaan tuloksellisia keinoja saada väkisinmakaaminen loppumaan tai edes vähenemään? Lainsäädännön264955Tsemii Pete ja Linda! Tässä tärkeät kellonajat Euroviisut-viikon ohjelmista tv:ssä!
Euroviisut järjestetään Wienissä Itävallassa 12.-16. toukokuuta. Tsemii Pete ja Linda kisaan! Vetäkää Suomelle voitto Li8932- 39810