Salmiakki vaarallista?

salmiakkihiiri

Salmiakin terveysvaikutuksista tietoa etsiessäni törmäsin Tiede-lehden keskusteluihin, joissa joku kertoi rottakokeiden kautta ammoniumkloridin tappavan määrän olevan noin 1-1,5 g rotan painokiloa kohti. Ihmiseen suhteutettuna ja ottaen huomioon sallitun ammoniumkloridimäärän esimerkiksi makeisissa, tuo tarkottaisi palstan mukaan sitä, että noin kilo salmiakkia voisi noin 60 kg ihmiselle olla kohtalokas. (Jos kokeet rotilla nyt ovat verrattavissa ihmiseen (?)). Yksilölliset erot huomioiden tuo voi tarkoittaa siis pienempää tai suurempaa määrää salmiakkia nautittuna suun kautta ja kevyemmälle lapselle riittäisi jo paljon pienempi määrä. Voiko tämä olla mahdollista? Jostain nettilähteestä luin, että välitön tappava annostus ihmiselle on 40-50g puhdasta ammoniumkloridia. Samaan syssyyn suomenkielisistä lähteistä löytyy rauhoittelevaa tietoa siitä, että esimerkiksi karkeissa ammoniumkloridia on "vain" 70g/kg. Siis eihän tuo määrä missään nimessä ole vähän tuohon myrkyllisyyteen nähden! Olen aika pöyristynyt. Kysyisinkin nyt paremmin tietäviltä, kuinka ammoniumkloridi vaikuttaa. Olen kiinnostunut lähinnä siitä, voiko salmiakilla ehkä olla pidemmällä tähtäimellä näkyviä terveysvaikutuksia ihmiseen, vaikka sitä ei suuria määriä kerralla söisikään? Poislukien oireet (pahoinvointi, oksentelu, päänsärky - tämän kertoi netti) millainen on ammoniumkloridimyrkytys? Kuinka viiveellä se voi tulla ja onko se helppo todentaa juuri ammoniumkloridimyrkytykseksi vai sekoittuuko helpolla oireiden kautta johonkin muuhun vaivaan ? Sori, kaikki ei nyt liity just kemiaan, mutta eniveisen. Tietoa on netissä saatavilla asiasta todella hintsusti. Ja koska kaikista maailman maista salmiakkia syödään eniten Suomessa eikä Pohjoismaiden, Hollannin ja Saksan lisäksi oikein muualla, tällaisia tutkimuksia on ylipäätään vaikea löytää. Myös tämä tekee minut hieman epäluuloiseksi. Suomessa Salmiakin vaarallisuuskeskustelut on yleensä kytketty sen sisältämään lakritsiin ja lakritsan verenpainetta kohottavaan vaikutukseen. Tuo on pieni murhe mielestäni ammoniumkloridin kaltaisen tappavan myrkyn rinnalla.

Aloin vähän epäillä asiaa erään sairaalareissuni jälkeen. Jouduin muutama vuosi sitten sairaalaan viikoksi ulkomaanmatkan jälkeen. Virallista syytä sille, että maksa-arvoni vetelivät kahdessasadassa, ei koskaan saatu. Diagnoosi oli verenmyrkytys, ja kyllä, verestä löytyi bakteerikin. Silti minulle jäi tunne, että liialla salmiakin syönnillä saattoi olla osuutta asiaan. Vedin aivan överiksi ja vedin päivän aikana noin puoli kiloa salmiakkia, koska minulla oli ollut tätä herkkua maailmalla niin kova ikävä. Ei ole mahdotonta syödä suuria määriä salmiakkia kerralla, tästä syystä olen hyvin järkyttynyt näistä netistä onkimistani tiedonmurusista.

Lopuksi vielä keskustelupalstalta kopioimani kommentti tyypiltä, joka ilmeisesti on ostanut apteekista tms. puhdasta ammoniumkloridia ja kummastelee käyttöturvallisuustiedotetta:

"Sinänsä tuo käyttöturvallisuustiedotte on hauska, että tuon mukaan pienikin annos aiheuttaa myrkytyksen joka ei pidä paikkaansa. Jos pitäisi niin miksi elintarvikkeissa jne.. tuota käytetään? "

Niinpä: miksi? Löysinpä vielä sellaisenkin tiedon, että salmiakin käyttöä ollaan ajettu rajoitettavaksi EU:ssa 3 g/kg määrään nykyisestä 70 g/kg ammoniumkloridin myrkyllisyyden vuoksi. Oltiin EU:sta mitä mieltä tahansa, niin kyllä tuollainen heitto minusta jostain jotain kertoo. Otetaan vielä huomioon se, ettei muun maailman intresseissä Euroopan ulkopuolella ole tehdä tällaisia kieltoja tai aiheeseen liittyviä tutkimuksia yksinkertaisesti siitäkään syystä, että SALMIAKKIA EI MUUALLA NAUTITA ELINTARVIKKEENA. Euroopan sisälläkin uskoisin Suomen olevan muista käyttömaista aika isolla keulalla edellä. En pidä salaliittoteorioista noin niinku yleensä, mutta tässä on jotain, mikä häiritsee minua. Voi olla, että olen huolestunut turhasta ja etenkin voi olla, että vetänyt liian pitkälle nuo omat kokemukseni, mutta silti. Olisin kiinnostunut kuulemaan esimerkiksi kemian, biologian ja lääketieteen alan tyyppien näkemyksiä?

2

1016

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • KATinhaamu

      Salmiakissa oikeastaan ehkä suurempi haitta on se lakritsiuute, Lakritsi on "luomutalidomidi", tekee sikiövaurioita ja muille mm. päänsärkyä ja verenpaineen nousua. Rasittanee munuaisia ja aivoverisuonia.

    • Onko joku siihen vielä kuollut?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Medvedev: Suomi tuhoutuu ydinsodassa ensimmäisenä

      Venäjän ydinaseilla on lyhyin matka Suomeen, joten ydinsodassa Suomi tuhoutuu heti sodan alkuminuuteilla, muilla mailla
      Maailman menoa
      612
      2226
    2. Sinä. Just sinä.

      Palataan ajassa taaksepäin vuosi tai kaksi. Mitä tekisit toisin jos voisit?
      Ikävä
      108
      1098
    3. Hotellille löytyi ostaja....

      Tämän päivän Kainuun Sanomissa oli uutinen, että pesänhoitajan mukaan Hotelli Kainuu myydään ensiviikolla. Hieno homma,
      Kuhmo
      25
      1075
    4. Saana airola ja. muusikko spekulaatiota

      Saara airolan kirja muusikko mies. Oisko redrama tai lauri tähkä? Saana oli 13 v vuonna 2014 Tekoäly sanoo : tähkä Julki
      Yhteiskunta
      4
      927
    5. Onko se loukkaavaa

      Kun joka kerta tuijotan sun peppua. En mahda sille mitään, että se vangitsee katseeni. Pohdin vain että ei minusta ole k
      Ikävä
      101
      855
    6. Miten kuvaisit tunteitasi

      tällä hetkellä?
      Ikävä
      85
      843
    7. Onko kaivattusi seinäruusu?

      Kun hän saapuu paikalle, huomaako kukaan, vai kääntyvätkö päät? Onko se hyvä vai huono juttu? Oletko sinä huomattu vai
      Ikävä
      50
      759
    8. Jos saisit palata takaisin johonkin vuoteen

      Mikä vuosi se olisi? Ja mitä siinä hetkessä tapahtuisi?
      Ikävä
      89
      752
    9. Tiedätkö kaivattusi musiikkimaun?

      Minkälaisesta musiikista hän pitää?
      Ikävä
      63
      725
    10. Moi, olen Lampunhenki

      Kerro toivomuksesi🏺
      Ikävä
      65
      573
    Aihe