Ihmeellinen vuorovesivoima

TaskutTäynnäKiiviäkö

Jos kuu olisi yhä tänäänkin samalla etäisyydellä maapallosta kuin sen syntyaikoina, valtamerien vuorovesiaallot olisivat kolmekertaa Empirestate buildingin korkuiset. Ne pyyhkisivät korkeina seinäminä maapalloa kuin hiekkapaperi puun piintaa, ja nostaisivat meren pintaa yli siedettävän tason. Onneksi kuu etääntyy maapallosta 3,8 sentrimentin vuosovauhtia ja vauhti vain kiihtyy ajan mittaa. Ikäväkyllä, menetämme jo lähitulevaisuudessa pysyvästi täydelliset auringon pimennykset.

7

259

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • " Onneksi kuu etääntyy maapallosta 3,8 sentrimentin vuosovauhtia ja vauhti vain kiihtyy ajan mittaa. "

      Onko se etääntyminen onni ja kiihtyykö etääntymisvauhti? Jostain tulin lukeneeksi että onni on linnunpaska joka lentää ohi ja että tietokonesimulaatioiden mukaan Kuun etääntyminen sekä hidastuisi että viimein lakkaisi. (n. 50 miljardissa vuodessa, jos Maa ja Kuu vielä silloin olisivat olemassa, eikä Aurinko olisi niitä "nielaissut" vaan ainoastaan kärventänyt tms.)

      Laittaisiko aloittaja linkkiä tuosta vauhdin kiihtymisestä?

      • Oikein mielelläni laitan lähteen, tieku.fi/maailmankaikkeus/aurinkokunta/kuu/lasermittaus-kertoo-kuun-etaisyyden

        Entä sinun lähteesi? Löytyykö sinun esittämälle teorialle esitää todistetta?


      • TaskutTäynnäKiiviäkö kirjoitti:

        Oikein mielelläni laitan lähteen, tieku.fi/maailmankaikkeus/aurinkokunta/kuu/lasermittaus-kertoo-kuun-etaisyyden

        Entä sinun lähteesi? Löytyykö sinun esittämälle teorialle esitää todistetta?

        Linkkisi ei nähdäkseni maininnut etääntymisen kiihtyvän. Tuolla seuraavassa sitten mainitaan etääntymisen päättymisestä https://en.wikipedia.org/wiki/Orbit_of_the_Moon ja seuraavan jutun https://en.wikipedia.org/wiki/Moon ja sen lähdeluettelosta löytyvän materiaalin perusteella asian voi varmistaa.

        PS. Teorialla et varmaan tarkoittanut tuota linnunpaskajuttua, joten en linkitä siitä mitään tässä vaiheessa.


      • OnkoOllenkaanLuotettava
        rollinmolli kirjoitti:

        Linkkisi ei nähdäkseni maininnut etääntymisen kiihtyvän. Tuolla seuraavassa sitten mainitaan etääntymisen päättymisestä https://en.wikipedia.org/wiki/Orbit_of_the_Moon ja seuraavan jutun https://en.wikipedia.org/wiki/Moon ja sen lähdeluettelosta löytyvän materiaalin perusteella asian voi varmistaa.

        PS. Teorialla et varmaan tarkoittanut tuota linnunpaskajuttua, joten en linkitä siitä mitään tässä vaiheessa.

        Koska Wikipedian tiedot on päivitetty ja koska Wikipediadta on tullut luotettava lähde? Tiesitkö että koulutöissä ja esseessä Wikipediaa ei saa käyttää lähteenä, sillä opettajien mukaan se on epäluotettava tietolähde?


      • OnkoOllenkaanLuotettava kirjoitti:

        Koska Wikipedian tiedot on päivitetty ja koska Wikipediadta on tullut luotettava lähde? Tiesitkö että koulutöissä ja esseessä Wikipediaa ei saa käyttää lähteenä, sillä opettajien mukaan se on epäluotettava tietolähde?

        En mitenkään vastusta, jos laitat koululaisille sopivaa materiaalia esille. Ole hyvä vain!
        Viittasin kyllä Wikiin tässä nimenomaisessa tapauksessa ja lähdetietoihin sen varmistamisessa. Ovatko ArXiv-paperit mielestäsi myös opettajien epäluottamuksen kohteena? Tämä nyt tietenkin tulee hieman koulun ja opettajien toiminnan ulkopuolelta, mutta lähde jossa mainitaan jotakin aiheesta vaikuttaa minusta paremmalta kuin sellainen tynkäartikeli jossa ei ole edes mainintaa seikasta josta keskustellaan, lähdeluettelosta puhumattakaan.

        Toisaalta asian voi pitemmällä aikavälillä päätellä mainiosti itsekin, kunhan ymmärtää mistä Kuun etääntyminen Maasta johtuu. Yksinkertaistettunahan se ymmärretään esimerkiksi vektorilaskennan perusteella.

        "Kosmisesti lyhyellä" aikavälillä taas etääntymisnopeuden on todettu kiihtyneenkin. Pitkällä se taas takuuvarmasti hidastuu syistä jotka jopa eräät opettajatkin ymmärtänevät. Ymmärrätkö sinä? :)


      • asuntojen.hinnat
        OnkoOllenkaanLuotettava kirjoitti:

        Koska Wikipedian tiedot on päivitetty ja koska Wikipediadta on tullut luotettava lähde? Tiesitkö että koulutöissä ja esseessä Wikipediaa ei saa käyttää lähteenä, sillä opettajien mukaan se on epäluotettava tietolähde?

        ... ja mitä tekemistä Wikipedian epäluotettavuudella on Wikipedian lähdeluettelossa mainittujen artikkeleiden luotettavuuden kanssa?

        Kaikki ennusteet Maan ja Kuun etäisyyksistä muutamaa miljardia vuotta kauemmas ovat varsin epäuskottavia. Auringon kirkastuessa hiljakseen höyrystyvät valtameret siten, että noin 2.3 miljardin vuoden kuluessa vuorovettä ei enää ole. Ilman vuoroveden aiheuttamaa energiahävikkiä vähenee Kuun etääntymisnopeus rajusti.

        Auringon muuttuessa punaiseksi jättiläiseksi Maapallo mahdollisesti putoaa Aurinkoon joutuessaan sen kaasukehän hidastamaksi. Sitä ennen Kuu hidastuu samasta syystä johtuen ja putoaa kappaleina Maahan.

        Tässä Wikipediaan kerätty luettelo tulevaisuudessa tapahtuvista asuntojen myyntihintoihin vaikuttavista asioista.

        https://en.wikipedia.org/wiki/Timeline_of_the_far_future


    • 8765

      Totta, Kuu loittonee Maasta 4cm. vuodessa. Loittoneminen kiihtyy eksponentiaalisesti, ja jo miljoonan vuoden päästä se vähentää vuoroveden vaikutusta merkittävästi, Ja Maan vaappuminen lisääntyy samaan tahtiin, ei ole hyvää tulevaisuutta.
      Ja kun tuo Aurinkokin vittuilee samaan malliin ja laajenee ja poksahtaa, peli on pelattu miljardin vuoden jälkeen Maan suhteen.
      Ennen sitä, juon viiniä ja kuuntelen rokkia.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalainen tutkimus paljasti oudon asian vasemmistolaisista - he häpeävät itseään

      Kyllä, asia on faktaa. Suomalainen tutkimus osoittaa, että vasemmistolaisina itseään pitävät kansalaiset häpeävät itseää
      Maailman menoa
      138
      3819
    2. Sosialismia Tampereella: Virallinen ilmiantolinja avautuu kaupungissa

      Nyt siis mennään mansessa ihan justiinsa samaan malliin kuin entisessä Neuvostoliitossa, jossa saattoi ilmiantaa naapuri
      Maailman menoa
      336
      2954
    3. Tätä et nähnyt tv:ssä: Frederik paljastaa - Totuus "haisevasta jäynästä" pehtoorille Farmilla

      Frederik veti ns. herneen nenään ja päätti kostaa pehtoorille. Mitäs mieltä olet Frederikin "aamutoimista"? Lue jutt
      Tv-sarjat
      8
      1855
    4. Ellen Jokikunnas paljastaa kyynelehtien Ralph-pojasta: "Apua..."

      Ellen Jokikunnaksen ja hänen puolisonsa Jari Raskin perheestä ja taloprojektista Italiassa kertova Unelmia Italiassa -sa
      Suomalaiset julkkikset
      5
      1588
    5. Oho! Vappu Pimiä teki "röyhkeän" teon - Onko sopivaa paljastaa tämä MasterChef-sarjasta?

      Vappu Pimiä on astunut MasterChef Suomi -keittiöön ja liittynyt ohjelman legendaariseen tuomaristoon Helena Puolakan ja
      Tv-sarjat
      4
      1069
    6. Mun kaikkialta häviäminen

      Ei liity sinuun. Muista se. ❤️ Mua kiusataan enkä mä enää jaksa.
      Ikävä
      71
      924
    7. Kaste tulisi tehdä apostolisella tavalla Ap. t. 2:38 mukaan

      Apostolit eivät kastaneet kolminaisuuden nimellä vaan Jeesuksen alkuperäisen käskyn mukaisesti: Ap. t. 2:38 Niin Pietar
      Kaste
      38
      854
    8. Onko teillä

      minkä tyyppisiä seksifantasioita kaivattunne kanssa?
      Ikävä
      44
      764
    9. Inhottaa ajatus siitä

      Miten monia olet pannut.
      Ikävä
      65
      731
    10. Kuhmossa rallit alkoi ennen aikojaan

      Paettiin polliisia törkeästi? Se tuo rallikiima on näemmä saavuttanu paikalliset tommi mäkiset kiljupäissään auton rat
      Kuhmo
      22
      708
    Aihe