Gm-ala ei salli vapaata keskustelua

vapaakeskustelu

Gm kriittistä professoria on painostettu vaikenemaan gm-riskeistä Havaijin yliopistossa.
Gm ala näyttääkin olevan hyvin epätieteellinen, kun se ei salli vapaata keskustelua aiheesta.

http://times.org/2015/05/19/the-silencing-of-hector-valenzuela/

Näin siis "vapaaksi" itseään kutsuvassa maassa!
Vapaus tarkoittaakin ilmeisesti vain vapautta kehua gm-tekniikkaa,
mutta ei vapautta puhua siitä kriittisesti.

3

902

    Vastaukset 3

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • GMOiholleaah

      Sallitaankohan missään oikeastaan mitään keskustelua mistään aiheesta oli se sitten GMO, GTO tai mikään kun bisnikset jyrää taustalla eli pitää tehdä fyffee, hei... oli aihe sitten ravinto tai muskelikaaran jälleenmyyntiarvo - ihmisellä on lopultakin se vähin arvo ja meitä on vain yksinkertaisesti liikaa ollaksemme minkään arvoisia - dimangilla on kymmenien miljoonien arvo, mutta yhdellä immeisellä tuskin edes kehon kemikaalien arvoa vaikka TerraFame nyhtää niistäkin osansa nikkelin tuotantoon vaikka vääristäen lestojen tukitoimet kannattamattoon tuotantantoon.

      Näin se menee - vapaasti saa huudella mitä tahansa, mutta isot pojat päättää mikä on hyvä sinulle tai ainakin heidän lähipiireilleen.

      Ja Suomessako "demokratia" - lähinnä puoluediktario eli muutama hihhuli sanelee sen, mikä on hjuva!

    • AntiGMuskonto

      Euroopassa GM-hysteerikkoja kuullaan liikaakin.

      Vaikka meneekin vähän ohi GMO-ruuasta, niin yksi kamalin esimerkki GM-hysteerikkojen harrastamasta sabotoinnista on saksalainen lääketehdas Hoechst, joka jo vuonna 1984 anoi lupaa ihmisinsuliinin (ns humuliinin) valmistamiseksi gm-hiivalla.

      GMO-vastustajat pystyivät erilaisilla tekaistuilla oikeusprosesseilla viivästyttämään tuotannon aloittamista 14 vuotta. Tuona aikana amerikkalaiset ja tanskalaiset saivat Hoechstin etumatkan kiinni ja valtasivat humuliinimarkkinat. Ihmisinsuliini tuli markkinoille 1987, mutta Hoechst pystyi aloittamaan tuotannon vasta 1998 laitoksessa, jota se kutsui "maailman kalleimmaksi biotekniikkamuseoksi".

      Nykyisin käytännössä kaikki 1-tyypin diabeetikot käyttävät geenitekniikan avulla tuotettua ihmisinsuliinia tai jotain sen parannettua muunnelmaa. GM-hysteerikkojen paniikki oli tässäkin tapauksessa täysin turhaa ja vahingollista. Jos anti-GM liike olisi muuallakin yhtä vahva kuin se oli Saksassa diabeetikot olisivat joutuneet odottamaan parempaa insuliinia yli vuosikymmenen.

    • rahamäärää

      Tuo lehtiuutisen professori sai puhua ja toimia vapaasti siihen asti kunnes yliopisto lähti gm-firmojen kelkkaan.
      Yliopistotutkimukseen ja opetukseen kuuluva akateeminen vapaus siis myytiin rahasta.
      Tämä on erityisen tyypillistä juuri GMO-alalla. Suurfirmat sanelee, mitä yliopistoissa saa tutkia, julkaista ja puhua.
      Siksi suurin osa GMO-tutkimusjulkaisuistakin on vääristynyttä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä on mietteissäsi

      Tänään?
      Ikävä
      74
      926
    2. En olis uskonu

      et kuulut tollaseen porukkaan
      Ikävä
      113
      819
    3. Meiltä löytyy kyllä älliä

      Vai mitä oot mieltä...
      Ikävä
      143
      784
    4. Mikä on hulluinta?

      Mitä ikäväsi kohde on tehnyt?
      Ikävä
      37
      732
    5. Et taida olla ihan varma

      Päätöksestäsi?
      Ikävä
      70
      647
    6. En haluaisi sanoa tätä

      Mutta olet sokea sille, mitä sinulla jo on! Jos minä olisin sinä, pyrkisin tekemään kaikkeni kohentaakseni nykyistä pari
      Ikävä
      40
      629
    7. Koska Sofia kertoo totuuden, että ovat eroneet miljonääri miehen kanssa?

      Eikö olisi hänelle itselleen helpotus, kun voisi kertoa totuuden. Miksi salata asiaa ja pitkittää sitä harmaan tulevaisu
      Kotimaiset julkkisjuorut
      179
      556
    8. Miltä tuntuu

      olla erossa kaivatustasi?
      Ikävä
      32
      549
    9. Vasemmiston aloite

      Pyhäjärvellä, ihan hyvä aloite. Toteutus ja puhdistus pitäisi alkaa ihan omasta pesästä. Näkeehän tuon sokeakin mitä ja
      Pyhäjärvi
      58
      513
    10. Muistelen lämmöllä

      Se oli vaikein päätös, jonka olen joutunut tekemään. En pidä valehtelusta, mutta näin sait päätöksen asioille. Rakasti
      Ikävä
      46
      512
    11. Ajattelitko ikinä pyytää anteeksi?

      Tiedät kyllä mistä.
      Ikävä
      65
      496
    12. Tunnistan mun rakkaan

      Kirjoituksen heti kun se on täällä. Mä vaan tiedän sen ja tunnen 🤗
      Ikävä
      76
      489
    13. Onko suhtautuminen kaivattusi

      Fyysiseen vetovoimaan muuttunut? Jos, mihin suuntaan? Tunnetko enemmän vai vähemmän vetoa häneen fyysisesti kuin silloin
      Ikävä
      35
      484
    14. Miten oletkin noin

      osaamaton kaikin tavoin :)
      Ikävä
      37
      451
    15. Miksi vihainen

      Miksi olet vihainen mulle?
      Ikävä
      41
      446
    16. Tyrkytät ittees liian

      tasokkaille :)
      Ikävä
      45
      443
    17. Maajussille morsian: Farmiviikon voittajat ja häviäjät - Itkua ja pettymystä ei salattu

      Maajussille morsian -suosikkisarjassa farmiviikolla selviää, onko ilmassa "sitä jotakin". Rakkauden etsintä on täynnä i
      Maajussille morsian
      1
      443
    18. Näyttää siltä ettet edes sinä.

      Kukaan ei uskalla kohdata aitoa ja syvää sielun rakkautta. Hyvin harvat vain. Ihmisten on turha tavoitella sitä oikeaa
      Ikävä
      31
      436
    19. Jos olen aiheuttanut pahaa, pyydän anteeksi

      Jos olen omalla kirjoittelullani aiheuttanut täällä jollekin pahaa mieltä tai sotkenut asioita, niin pyydän sitä anteeks
      Ikävä
      61
      430
    20. Hei, alettaisko oleen yhdessä?

      Miltä tuntuisi jos joku ihminen josta tykkäät sanoisi haluavansa yhteen asumaan? Ajattelisitko menettäväsi vapauden, pys
      Sinkut
      74
      426
    Aihe