Kaikki tuntevat Jeesuksen vedenpäällä kävelyn eli Raamatun kohdan Markus 6:45-56 joka tapahtui pian 5000 ihmisen kestityksen jälkeen. Mutta siis tässä alla on nyt joitain kyseisen Raamatun jakson lukuja tarkasteltuna, tosin amatööri tasolta:
Gennesaretin järven halkaisija on noin 8 mailia ja pituus 21 mailia. Raamatun mukaan opetuslapset olivat matkalla Gennesaretin seudulle järven toiselle puolelle ja soutaneet jo iltaan mennessä siinä klo 18-20 maissa noin 3, 5 mailia (30 stad.) pois Betsaidasta, eli he olivat silloin suurinpiirtein siinä Kapernaumin edustalla. Lisäksi Jeesus tapasi opetuslapset vasta neljänen yövartion aikaan eli siinä klo 3 ja 6 välillä aamuyöstä. Oli siis kulunut vähintään jo noin 9 tuntia siitä kun opetuslapset olivat olleet noin 3,5 mailin päässä Betsaidasta. Siinä ajassa opetuslasten olisi jo luullut päässeen vastarannelle kovassakin myräkässä ja Jeesuksen hilpaista maitse odottamaan heitä Gennesaretin puolella, sillä myös kerrotaan että maitse oli nopeampaa kulkea kuin veneellä järven poikki. Betsaidasta on muutes noin 6 mailia Gennesaretin satamaan, joten matka ei ollut pitkä ja hyvällä säällä sen olisi voinut soutaa noin 3,6 tunnissa, sillä tavallinen soutu nopeus on noin keskimäärin 1,5 - 2 solmua (n.1,7mph). Mutta eiköhän tämä ollut tässä.
Ei siis ole mitään syytä uskoa että Jeesus käveli vetten päällä, ei edes teoreettisesti.
Rinnakkaiset kohdat:
Luukas (puuttuu)
Matteus 14:22-36
Johannes 6:16-71
Huom. Sekä muotokritiikki etää vertailu ja tarkempi tutustuminen tekstiin osoittaa että Matteus 14:28-33 on mahdollisesti myöhempi lisäys alkuperäiseen kertomukseen, sillä esim Jeesus kävelee suhteessa mereen (thalasis) kun taas Pietari kävelee suhteessa veteen (hydra). Myöskin episodin puuttuminen Luukkasta, kertoo kyseessä olleen vähemmän merkityksellinen siirtymäjakso paikasta A paikkaan B joita Luukkaasta on karsittu runsaalla kädellä.
Jeesuksen vesikävely matemaattisesti tarkasteltuna
9
204
Vastaukset
- näin.on
Minä en asiaa tunne, joten kaikki eivät asiaa tunne.
- najukar
Jeesus onkin Jumalan poika,joten kaikki on mahdollista.Itämaisissa kulttuureissa jotkut levitoivat -joten paholainenkin pystyy ihmetekoihin.
- Kivimaalta
On sitä myöhemminkin kävelty vetten päällä: joku suomalainen pappi oli jalan liikkeellä kappalaisensa kanssa. Tultiin virtaavan joen rannalle.
Pappi lähti ensimmäisenä ylittämään jokea, ja pääsi vastarannalle.
Sitten lähti kappalainen ylittämään tai yrittämään, mutta joutui virran viemäksi....
Pappi häntä muisteli: ei tuo tuntenut kiviä... - Esim.kaanaan.häät
Niin ja se brittimies tulee mieleen muutama vuosi sitten. Pokkana se käveli Thamesilla järkyttyneiden seriffien jokialukseen.
Eli Jesse oli vaan aikaansa edellä...toki niissä monissaihmeteoissa on paljon paikallista lisää. Lahjakas esseisti tekee ihmeitä sulkakynällä nykyäänkin. - keskittymisen.taito
Monet mentalistit ovat kävelleet veden päällä todistetusti.
https://www.voice.fi/viihde/a-36437 - Yritin_minäkin
Minä kävelen veden päällä joka talvi. Sitä sanotaan jääksi. Taisi Genesaret olla jäässä siinä kohtaa. Jäätynyt järvi olo aika tuntematon asia siihen aikaan niillä seuduilla.
- ihanajeesuslove
Jeesus on paras. Jumalan poika voi mitä vaan. Onhan se meidän pelastajakin. Jeesus sanoo älä pelkää minä se olen. I AM . I AM WHO I AM. Eikö se oo ton järvenkin Luonut. Myrkyt tyyntyy kun Jeesus nuhtelee tuulta.
- jeesusvoittijo
Enkeleitä ei palvota mutta niitä on raamatussa miljoonia. Haagar tarkoittaa orjuutta . Synninorjaa. Faaraon joukkoja .
- alkuaineetsulaa
Mutta sinä päivänä jona Loot lähti sodomasta satoi tulta SATOI TULTA ja tulikiveä TAIVAASTA ja se hukutti heidät kaikki. SAMOIN KÄY SINÄ PÄIVÄNÄ JONA IHMISEN POIKA ILMESTYY.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
SDP palauttaa Suomen kansalle kulta-ajat
Hyvinvointivalto on pääosin SDP:n ja osin myös Maalaisliiton rakentama. Hyvinvointivaltion ylläpito edellyttää oikeude15313521Aamun Riikka: työttömyydessä lähestytään viime laman synkintä vaihetta
Nopeasti mentiiin upean Marinin hallituksen ennätystyöllisyydestä toiseen ääripäähän, kohti Suomen historian kurjimpia t739800Älkää vassarit kuvitelko, että Marinin kulta-ajat palaavat
Vaikka demarit voittaisivat seuraavat vaalit, se ei palauta Marinin taskut-täyteen-kelasta-aikaa takaisin, ei voi eikä h979163Suomen velka kasvoi ennätysvauhtia - Mäkynen repostelee
– Velka kasvoi eniten tilaston historiassa, Mäkynen kirjoittaa. – Vuoden 2025 toisella neljänneksellä selvästi eniten k218149Giorgia Meloni vs Riikka Purra
Kyllä Italian pääministeri on kauniimpi ja seksikkäämpi, kuin Suomen valtiovarainministeri Riikka Purra. Mitä jotkut näk406773Johtuuko vasemmistolaisten inho kristinuskoa kohtaan heidän islamin uskostaan?
Tätä jäin pohdiskelemaan.1506195Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija
https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua563523Ohhoh. Kokoomusvirkamiehen mukaan Suomessa ei ole työttömyyskriisiä
Kun kokoomuksen johtama hallitus epäonnistuu täydellisesti talouspolitiikassaan, niin aikaisemmin erittäin pahaksi määri243415Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %
Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy392307En lähde armeijaan enkä siviilipalvelukseen
Maanantaina telkan uutisissa toistamiseen kerrottiin tästä luuserista, joka kärsii muka "masennuksesta", mutta nauraa rä3971275