Aikuiset suomalaisetkin ovat alkaneet pukeutua tei

kysykääLenitalta

Aikuiset suomalaisetkin ovat alkaneet pukeutua teini-ikäisten trendinä alkaneeseen lahjemuotiin.
Muodin mukaiset housunlahkeet ovat niin lyhyet, että nilkat jäävät paljaaksi myös talvisaikaan. Suurena miehenä tajusin mä sen että rippikoulupuku näytti pieneltä.

8

1161

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • lahkeet_pienenevät

      Pukeutuminen on pysynyt täsmälleen samana kuin ennenkin, mutta sen sijaan valmistajat jatkuvasti nipistävät housumalliensa mitoituksia.

      Esim. jos on yli 10 vuoden ajan jo käyttänyt ja ostanut Ralph Laurenin housuja kokoa 34/32, eivät ne ole pysyneet samanlaisena vaan tämän syksyn housuissa on taas entistä kapeammat ja lyhyemmät lahkeet. Sovituskopissa se ei ehkä vielä haittaa vaan housut vaikuttavat samanlaisilta kuin pari vuotta vanhat, mutta pesun jälkeen ne vähän kutistuvat, kun vähän vanhemmat housut olivat jo valmiiksi kutistuneet mittoihinsa.

    • Aika-aikaansa

      No ne entiset teini-ikäiset on nyt aikuisia.
      Samanlailla ne nuoruuden muodit on jäänyt päälle muillekkin aikanaan.
      Ja miksen minä ei niin nuori saa laittaa jalkaani 7/8 mitoilla olevia housuja, mitähän tämä taas kuului muille?

    • muotimuuttuu

      Aikoinaan emme pitäneet pipoja vaikka oli kuinka kovat pakkaset. Nyt ei onneksi enää ole pakkasia, kun kulkevat nilkat paljaina.

      • Aika-aikaansa

        Onhan tässä välissä ollut myös se sukupolvi joka kulkee kesät ja talvet pipo päässä ja pitää niitä myös sisällä. Sitten on se toinen ikäluokka jolla vastaava "cappien" (lippalakki) kanssa.


    • Nilkkojen paljastelu ei ole mikään teinien keksimä juttu eivätkä aikuiset matki teinejä. Jos katselette maailman muotilehtiä, huomaatte että nilkkoja paljastellaan myös puvun housujen ja nahkakenkien kanssa. Se oli alunperin nimenomaan nuorten aikuisten trendi, jonka muotisuunnittelijat kehittelivät. Teinit ovat sittemmin ottaneet sen omakseen. On siinä vanhojen tyylikriitikoiden silmät pyöreenä, kun bisnesmiehet eivät enää käytä suorien housujen kanssa polvisukkia. No, muoti onkin usein kaikkea muuta kuin tyylikästä.

    • Mitä väärää siinä on jos nuori aikuinen pukeutuu "kuin teini", se on kuitenkin jokaisen oma valinta

    • diippaadai

      Onneksi muoti muuttuu, kittanat housut eivät enää ole muotia. Ne olivatkin ihan hirveitä.

    • Tsepu

      Oletko käynyt kaupoissa lähiaikoina? Sieltä ei saa kuin kulloisenkin muodin mukaisia vaatteita. Valitettavasti. Nyt on sitten muodissa tämä naurettava kankaansäästömuoti ja takitkin ovat kinttanoita.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Jalankulkija kuoli. Poliisi etsii mustaa BMW Coupe -autoa, jossa on punertavat vanteet.

      Jalankulkija kuoli jäätyään auton alle Joensuussa – kuljettaja pakeni, poliisi pyytää havaintoja https://www.mtvuutiset.
      Joensuu
      155
      3576
    2. Mikä vasemmistolaisista jankkaavaa vaivaa?

      Pahasti on ihon alle, siis korvien väliin sinne tyhjään tilaan, päässeet kummittelemaan. Ei ole terveen ihmisen merkki
      Maailman menoa
      13
      3046
    3. Ohjelma "Rikollisjengien Ruotsi" hyvin paljasti jakautuneen maan

      eli ns. ruotsalaiset yhdellä puolella, muslimit ja muut kehitysmaalaiset toisella puolella. Siinäkin hyvin näki mitä ma
      Maailman menoa
      25
      2771
    4. Vassarina hymyilyttää vaurastuminen persujen kustannuksella

      Olen sijottanut määrätietoisesti osan Kelan tuista pörssiosakkeisiin, ja salkku on paisunut jo toiselle sadalle tuhanne
      Maailman menoa
      51
      2641
    5. Riikka runnoo: Elisalta potkut 400:lle

      Erinomaisen hallitusohjelman tavoite 100 000 työllistä lisää yksityisellä sektorilla on kohta saavutettu. Toivotaan toiv
      Maailman menoa
      88
      2527
    6. PÄIVÄN PARAS: Nigerialainen haki turvapaikkaa Suomesta, lähti takas huilaamaan

      kotimaahansa, koska turvapaikan saaminen kesti niin kauan. Ja tämän kertoo ihan Yle, eikä yhtään toimittaja kyseenalaist
      Maailman menoa
      49
      2509
    7. Pidennetään viikko 8 päiväiseksi

      Ja jätetään työpäivien määrä nykyiseen 5:een. Tuo olisi kompromissiratkaisu vellovaan keskusteluun työajan lyhentämisest
      Maailman menoa
      11
      2300
    8. Pääseekö kuka tahansa hoitaja katselemaan kenen tahansa ihmisen terveystietoja?

      "Meeri selaili puhelinta uteliaisuuttaan ja katuu nyt – Moni hoitaja on tehnyt saman rikoksen Tuttujen ihmisten asiat k
      Maailman menoa
      83
      1977
    9. Niinistö neliraajajarrutteli Natoon liittymistä vielä sodan alettua

      Myöntää nyt itsekin, mikä jo aikaisemmin tiedettiin. Marin vei Suomen ja Ruotsin Natoon. "”Myönnän auliisti jarruttelle
      Maailman menoa
      202
      1827
    10. Nainen rakas

      Mulle on alkanut tulla sellainen olo että meistä tulee ehkä pariskunta vielä 😌
      Ikävä
      140
      1793
    Aihe