Jos on vähintään 15v palvelusaikaa, vuosilomaa tulee loogisesti 3 päivää per kuukausi, mutta 12. kuukauden kohdalla jostain ilmestyy vielä kaksi lomapäivää lisää eli ei ole 36 päivää vaan 38 päivää per vuosi.
Sen sijaan vain 5v palvelleet eivät saa edes sitä 2,5 päivää per kuukausi vaan 2,33, jos lasketaan koko vuoden kertymä eli 28 päivää.
Muilla ei ole edes 2 päivää per kuukausi keskimäärin, koska ansaitseminen heittelee eri kuukausina. Välillä on vain yksi lomapäivä, välillä kaksi, joskus kolmekin. Yhteensä vuodessa ei tule 24 päivää vaan 23 eli 1,92 päivää. Muutaman kuukauden määräaikaisia sumutetaan pahimmin, koska esim. 3kk työsuhteessa onkin vain 5 päivää lomaa eikä 6.
Onko tälle kikkailulle jokin järkevä selitys vai tehdäänkö heikennyksiä taulukoihin piilottamalla eli logiikkaa väännetään mielivaltaisesti?
KVTES vuosiloman pituus suosii 15v palvelusaikaa?
2
1907
Vastaukset
- lomaaodotellessa
Otitko laskuissa huomioon, että kvtes:n lomapäivät ovat työpäiviä (ma-pe), kun taas vuosilomalain mukaisessa lomassa lasketaan arkipäiviä (ma-la). 28 työpäivän pituinen kunnallinen loma on pitempi kuin vuosilomalain 30 arkipäivän loma.
- aritmeetikko
KVTES:ssa on erikseen sovittu, että viranhaltijan/työntekijän vuosiloman pituus on aina vähintään vuosilomalain mukainen (IV luku 5 § 3 mom.) Niinpä esim. KVTES:n kolmelta lomanmääräytymiskuukaudelta ansaittu 5 työpäivän eli viikon pituinen loma on yhtä pitkä kuin vuosilomalain mukainen 6 arkipäivän eli viikon pituinen loma.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Työttömyys on kasvussa - Hallitus halusi kannustaa työttömät töihin leikkaamalla sosiaaliturvaa
Hallitus halusi kannustaa työttömät töihin leikkaamalla sosiaaliturvaa. Työttömyys on kuitenkin kasvussa. Mitä itse aja4233294Mikä piirre on kasvoissa tärkein?
Mikä piirre on kasvoissa tärkein kun valitset seuraa itsellesi?1341830Ruumis kanavassa
Mikä juttu eilen ollut poliisit palokunta ambulanssi ja ruumis auto sillalla. Tekikö itsemurhan211630Suurimman myrskyilyn jälkeen
vakiintuu tyynenpi tunne. Entistä vakaampi, entistä varmempi. Aina vaikealla hetkellä auttaa, kun ajattelen sinua. Minul481430- 891230
Mikä häpeä Haapaveden kaupungille
Avin huomautuksen mukaa hoitoyksikkö on ollut monin osin lainvastainen. Huomautettavaa on monista asioista. Miten Haa661175Tojotamies törttöili taas auton eteen
Ja taas joku Tojotapappa vähät välitti liikennesäännöistä ja kääntyi viitostietä ajaneen auton eteen tänään, tällä kerta341171En sano tätä pahalla
Mutta olihan meillä aika reippaasti ikäeroa ja aivan erilaiset elämäntilanteetkin. En vaan jotenkin tajunnut sitä aiemm821084Ei mitään menetettävää
Arvostin ja kunnioitin sun tunteita. Menit nyt liian pitkälle. Mulla ei ole enää mitään menetettävää ja sä tulet sen huo1551040Tiedättekö miksi mies on olemassa?
Lisääntymistä varten. Ei mitään muuta hyötyä. Jos nainen voisi lisääntyä ilman miestä, luuletteko miehet että naiset tar209950