Yhdyssanatesti

Totuus-

11

330

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • epäuskottavaa

      Tuloksesi: 10 / 10
      Loistavaa!
      Et tee juuri koskaan yhdyssanavirheitä ja kirjoituksiasi lukee ilolla. Kuulutko niihin, jotka tuhahtelevat muiden mokille? Älä ylpisty vaan jaa tietämystäsi!

    • 0/10 ihme testi

    • Heh, helvatti meni päin sanonko mitä. 4/10. :D

    • ”Tuloksesi: 4 / 10
      Mjaa.

      Tuloksesi on ihan kohtalainen. Hallitset perinteisimmät yhdyssanat, mutta poikkeukset aiheuttavat sinulle päänvaivaa. Pikainen sääntöjen kertaaminen saattaisi tehdä ihmeitä.”

      En minä sääntöjä koskaan ole opetellut koska en muista niitä ja eikä lapsena mielenkiintoa

    • Kokkelin_Kivettäjä

      10/10

      Todella helppo. Ainakin henkilölle, jonka työnkuvaan kuuluu myös tekstin tuottaminen. :)

    • rööperinruusu

      7/10. Apua ... mikä häpeä!!! Haraki perkele!

    • Kaisanoasaa

      Sain 8/10

    • Seiskan sain minäkin.

      Kyllä mä kirjoitan aniharvan yhteen. Mikä ihmeen ani? Eihän se tarkoita yhtään mitään ilman harvaa. Aniharvoin, aniharva, aniharvakseen ja nuin. Juu, Minä olen oikeassa ja kielitoimisto väärässä, pistän noottia menemään.. 😤

    • 8/10. Tunnistan tässä osaamattomuuteni, koska minusta "mukaan lukien" ja "mukaanlukien" näyttää/kuulostaa molemmat oikeilta kuten myös "viime jouluinen" ja "viimejouluinen". Jos joudun kirjoittamaan jotain sähköpostia pysyvämpää niin tekstinkäsittelyjen oikeinkirjitustarkistukset on oivia pelejä löytämään näitä.

      • Se olisikin vallan mainiota jos niitä markkinoitaisiin " tekstin oikeinkirjitustarkistuksena"..


      • Wwuwuw kirjoitti:

        Se olisikin vallan mainiota jos niitä markkinoitaisiin " tekstin oikeinkirjitustarkistuksena"..

        Käytetään myös termiä oikoluku, mutta siitä yhden kirjaimen jättäminen tuottaisi jo esim. sanan oikoluu. Oikofix palvelu olisi huomannut paitsi puuttuvan kirjaimen, niin halunnut lisätä pilkun pää- ja sivulauseen väliin. Mutta sekään ei valittanut viime jouluisesta.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vihamielisyys naisia kohtaan on jo yllättävän suuri ongelma

      Esiintyy laajemmassa mittakaavassa, mitä vain tällä palstalla. Mistä tuo ilmiö nyt oikein johtuu, ja saa alkuvoimansa?
      Sinkut
      343
      1910
    2. Odotan sitä hetkeä

      kun nähdään taas. Tiedän, että sinäkin odotat. Kun se päivä koittaa, katseesi hakee minua. Ehkä arkailemme toisiamme väh
      Ikävä
      75
      1304
    3. Olen melko vakuuttunut

      etten tule olemaan koskaan täysin onnellinen ilman sinua. En uskonut, että näin kävisi kenenkään kanssa. Kunnes sain kok
      Ikävä
      83
      1297
    4. Leijonat Maailmanmestareita!

      Ihanaa Leijonat, ihanaa!!!
      Maailman menoa
      134
      1167
    5. Muistatko kaivattusi

      Syntymäpäivän? Päivämäärä riittää. 🌹
      Ikävä
      84
      1033
    6. Minkälaisessa asennossa

      Haluaisit kaivattusi kanssa olla?
      Ikävä
      90
      926
    7. Sinä siellä lähistöllä

      Tahtoisin tutustua paremmin 💫
      Ikävä
      48
      853
    8. Postimerkki kirjeeseen ja kortiin maksaa jo 3 euroa!

      https://yle.fi/a/74-20229241 Kyllä tämä on järjetön hinta, Posti tuhoaa itsensä tällä hinnalla, täytyyhän Postin "Herro
      Maailman menoa
      118
      824
    9. Mulla on ikävä

      sua nainen ja niitä katseita ❤️ Lupaatko, että katseemme kohtaa taas?
      Ikävä
      48
      790
    10. Sitä saattaa vähän hölmöillä

      rakkauspäissään, jos tunteita on enemmän kuin osaa käsitellä. Alkuhölmöilyt on söpöä ja sallittavaa.
      Ikävä
      60
      746
    Aihe