mantelit

ällikkä

Luin lehdestä mielenkiintoisen jutun manteleista. Siinä testiryhmä oli syönyt 42 mantelia päivittäin ja ruokavalio oli muuttunut terveellisempään suuntaan kaikilla tuona aikana.
Ovat ainakin terveellisiä välipaloja, ja niissä oleva rasva on terveellistä.
Itse olen huomannut, että muutaman mantelin syöminen kunnolla pureskellen vie pahimman makeanhimon pois.

5

1494

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Materi

      Olemme jo jonkin aikaa syöneet runsaasti manteleita. Luin jostakin, että joku oli saanut niiden avulla parannetuksi kolesteroliarvojaan. Minäkin olen ymmärtänyt, että manteleiden ja pähkinöiden rasva on terveellistä.

      Manteleita saa melko edullisesti ainakin Lidlistä. Mantelit saa kuorituiksi, kun laittaa ne kulhoon ja kaataa päälle kiehuvan kuumaa vettä. Hetken päästä kuori irtoaa helposti. Laitan ne sen jälkeen talouspaperin päälle lautaselle kuivahtamaan, etteivät homehdu kulhossa. Maistuvaa naposteltavaa. Helposti ottaa vielä yhden...

      • ???

        ...kuorimattomissa manteleissa enemmän jotain vitamiineja yms. kuin valmiiksi kuorituissa vai onko periaatteessa ihan sama kumpia ostaa?


      • Nimetön
        ??? kirjoitti:

        ...kuorimattomissa manteleissa enemmän jotain vitamiineja yms. kuin valmiiksi kuorituissa vai onko periaatteessa ihan sama kumpia ostaa?

        En tiedä terveellisyydestä, mutta yleensähän kuorimattomissa on enemmän kaikkea tallella. Pidän joka tapauksessa kuorimattomia halvempana vaihtoehtona.


      • Nippi
        Nimetön kirjoitti:

        En tiedä terveellisyydestä, mutta yleensähän kuorimattomissa on enemmän kaikkea tallella. Pidän joka tapauksessa kuorimattomia halvempana vaihtoehtona.

        Minäkin oletin, että olisivat halvempia, mutta ihan saman hintaisia
        ovat sekä kuoritut että kuorelliset ainakin S-marketissa.


    • Anonyymi

      On totta että mantelit vievät pois makeanhimon ja minulle on käynyt onneksi nyt näin. En vielä tämän vuoden alussa ollut syönyt manteleita kuin joskus muutaman, mutta sitten niitä oli yhdessä pähkinäsekoituspussissa ja huomasin että nehän ovatkin hyviä ne mantelit. Joten ostin seuraavaksi vain manteleita. Koko ikäni olen ollut tosi kova makeansyöjä, irtokarkkien ja suklaan perään, mutta nyt manteleita iltaisin rouskutellessa makeansyönti jäi vähitellen huomaamattaan pois. Herkkukaapin suklaat ja karkkipussit ovat olleet koskemattomana jo kuukausia ja mikä parasta, olo on keveämpi ja kilojakin tippuu, joita sokerilla on tullut. Suosittelen kaikille manteleita, ovat hyviä ja pitävät verensokerin tasaisena. Ja ei niitä tarvitse kuoria, maistuvat paremmilta kuorineen ja niissä on ravintoaineita. Lihomista manteleita en ole huomannut, päinvastoin ja syön niitä joskus aika paljonkin päivässä. Viikossa menee helposti kilo. Muista pähkinöistä en niin välitä, jo makunsa takia mantelit ovat parhaita.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Saako kaunis ihminen parempaa kohtelua?

      Onko kauniin ihmisen elämä "helpompaa" kuin tavallisen näköisen ihmisen? Olen kuullut väittämän, että kaunis ihminen saa
      Sinkut
      39
      1609
    2. En rehellisesti usko et oisit

      Sekuntiakaan oikeasti mua kaivannut. Tai edes miettinyt miten mulla menee. Jotenkin todennäköisesti hyödyt tästäkin jos
      Ikävä
      27
      1568
    3. Näin sinusta taas unta!

      Unessa olin pakahtuneesti rakastunut sinuun. Olimme vanhassa talossa jossa oli yläkerran huoneissa pyöreät ikkunat. Pöly
      Ikävä
      13
      1363
    4. Suomennettua: professori Jeffrey Sachs avaa Ukrainan sodan taustat luennollaan EU parlamentissa

      Jeffrey Sachs on yhdysvaltalainen ekonomisti. Sachs toimii Columbian yliopiston The Earth Instituten johtajana. Aiemmin
      NATO
      341
      1329
    5. Nainen, olet jotenkin lumoava

      Katselen kauneuttasi kuin kuuta, sen loistoa pimeässä. Sen kaunis valo on kaunista sekä herkkää ja lumoavaa. Olet naisel
      Ikävä
      68
      1265
    6. Se sinun kaipauksen kohde

      Ei todellakaan käy täällä höppänä mies.
      Ikävä
      12
      1018
    7. Ei ole kyllä mennyt

      Kovin hyvin kun alussa pieni sekoaminen hänestä 😏
      Ikävä
      7
      981
    8. Et katso sitä

      Niinkuin minua. Ehkä se luo toivetta
      Ikävä
      20
      929
    9. En muuttaisi sinusta mitään

      Ensin olit etäinen ja yritin pysyä tutkan alapuolella. Mutta ei silmiltäsi jää mitään huomaamatta, kuten minulla ei kuul
      Ikävä
      7
      921
    10. Olet muutenkin tyhmä

      Ja käyttäydyt epäasiallisesti siinä työssäsi.
      Ikävä
      71
      836
    Aihe