Miksi Suomessa ei ole kunnon observatoriota?

Lappiin, korkealle tunturille pitäisi rakentaa. Ihanteellinen paikka. Ei ilmansaasteita, ei luonnonmullistuksia. Työllistävä vaikutus kun tehtäisiin tarpeeksi mahtipointtinen ja turistit toisivat rahaa. Luulen kuitenkin että Saamelaiset itkupillit olisivat tätä nerokasta ideaani vastaan. Siellä saamelaisnuoret kyynelsilmin huutaisivat kulttuurin tuhoamsien puolesta ja sen yhden metrin mittaisen vaivaiskoivun. Chilen vastaava on lottovoitto ympäristön yrittäjille ja tähtitieteen harrastajille.
25206
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 25

Vanhimmat

Suomessahan on aina niin hyvä sääkin... eikä Lapissa ole revontuliakaan häiritsemässä...

3Äänestä
  • Eikä kesällä häiritse keskiyön aurinkokaan.

    3Äänestä

Ei ne mitään häiritse ja chilessä on vielä karmeampi sää

Äänestä
  • Olet varsinainen asiantuntija... idiotismissa.

    2Äänestä

Tyypillinen vastaus vajakilta kun ei mene jakeluun. Aiheen tein kun olimme professuurimatkalla chilessä. Ja Suomessa on täydellsiet olosuhteet sille..sitä ei apukoululaisen onneton itkeminen muuta mihinkään

Äänestä
  • Olit professuurimatkalla Chilessä... kunnes kompastuit pottaasi ja heräsit.

    3Äänestä

Hieno reissu oli. Kaikki eivät ole kaltaisiasi työttömiä nollia. Teille nauretaan aina kun me professuurit kokoonnumme lunetojen jälkeen kahvin ja hyvän sikarin äärelle keskustelmaan teistä. buahhaaaaaaaaa

Äänestä
  • Älä sure, vaikka oletkin työtön nolla, ei sinulle aina naureta. Saat enemmän sääliä aikaiseksi, kuin keskusteluja.

    2Äänestä

  • Eli suomeksi käännettynä kävit ärrällä ostamassa miestenlehden ja kotimatkalla poikkesit paikalliseen kaljakapakkaan jonka tupakkihuoneessa jatkoitte paskanjauhamista muiden työttömien kanssa halvan rapakaljan ja itsekäärittyjen sätkien parissa

    2Äänestä

  • meneehänseaikanoinkin kirjoitti:

    Eli suomeksi käännettynä kävit ärrällä ostamassa miestenlehden ja kotimatkalla poikkesit paikalliseen kaljakapakkaan jonka tupakkihuoneessa jatkoitte paskanjauhamista muiden työttömien kanssa halvan rapakaljan ja itsekäärittyjen sätkien parissa

    Kyllä suomalainen olut aivan hyvää on mutta valitettavan kallista baareissa ainakin, noin yleensä.

    Äänestä

Kunhan Suomeen saadaan autiomaan keskellä oleva 5 kilometrin korkeudessa sijaitseva tasanko observatoriota varten kuten Chilessä niin hetimiten observatoriota rakentamaan. Niin ja kunhan Suomen koordinaatit saadaan siirrettyä nykyisestä 60...70N asteesta pohjoista tuonne 23N asteen pohjoista paikkeille (Pohjois-Afrikka, Libyan tai Egyptin eteläalueet) niin ettei revontulista ole haittaa.

https://fi.wikipedia.org/wiki/Llano_de_Chajnantorin_observatorio

"Chajnantorin tasanko sijaitsee noin 40 kilometriä itään San Pedro de Atacaman kaupungista. Tasanko sijaitsee 5104 metriä merenpinnan yläpuolella, mikä tekee siitä maailman korkeimmalla sijaitsevan maanpäälisen observatorioalueen. Seudun ohut ja äärimmäisen kuiva ilma tekevät alueesta ihmiselle vihamielisen, mutta tarjoavat ainutlaatuisen hyvät edellytykset etenkin vaikealla alimillimetrialueella tehtävälle tähtitieteelliselle havaintotoiminnalle."

4Äänestä
  • Ei ole mitään väliä onko kilomeettrin tahi viiden kilomeetrin korkeudella. Suomen ilmanala on sen verran parempi mitä Chileläisten. Minä tiedän, Koopiosi on typeträä horinaa..kirjoita itsenösi jos osaat kuten minä, huippuprofessuuri

    Äänestä

  • huippuprofessori kirjoitti:

    Ei ole mitään väliä onko kilomeettrin tahi viiden kilomeetrin korkeudella. Suomen ilmanala on sen verran parempi mitä Chileläisten. Minä tiedän, Koopiosi on typeträä horinaa..kirjoita itsenösi jos osaat kuten minä, huippuprofessuuri

    Opettele nyt kakara edes trollaamaan oikein. Et voi olla professuuri, koska professuuri on VIRKA jota hoitelee professori jos on siihen virkaan valittu.

    Mutta mennään nyt omien sanojesi mukaisesti. Olet siis professuuri, eli sinua hoitelee professori. Tekeekö hyvää pyllyssä?

    Äänestä

Piti oikein lähettää tämä muille professuureille, joilla nyt iltaluennot..itsellä ansaittua lomaa. Hauskaa lukea kun nollat vaahoa akun ottaa koville ylivertaisen ollessa läsnä.

Äänestä
  • Lapsellisuudessa ylivertainen.
    Megalomaniassaan ylivertainen.
    Typeryydessä ylivertainen ja
    Tietämättämyydessä ylivertainen.

    Eli ylivertainen mitättömyys.

    1Äänestä

  • Mistä lähtien kela on myöntänyt hyvin ansaittua lomaa mielenterveydellisistä syistä sairaseläkkeelle joutuneille?

    1Äänestä

Jo pelkästään Lapissa on kansainvälisestikin arvokasta tutkimusta tehneet Sodankylän geofysiikan observatorion mittausanturiverkosto sekä KAIRA, samaiseen organisaatioon kuuluvat kaksi radioteleskooppia.

1Äänestä

Ei Lappiin.
Aloittaja piipahti Chilessä parissa tunnissa?

Lapissa se vika. että sieltä näkyy kehnosti vain pohjoinen tähtitaivas. ja sekin vain osan vuotta. Paljon aikaa menee hukkaan kesän valoisuuden takia.
Revontuletkin häiritsee valollaan. elleivät satu olemaan se mitä tutkitaan.

Päiväntasaajalla tai sen lähistöllä näkyy melkein koko taivas vuoden aikana.
Vuoret tuntuvasti korkeampia ja sää varmemmin pilvetöntä.

2Äänestä

Ei Suomessa tavallisen kansalaisen kannata ostaa edes tähtikaukoputkea, vaikka tarjouksesta saisi.

Äänestä
  • Jotenkin tuntuu, että vaikka oikeastaan ainoastaan lokakuussa on tänä vuonna ollut reilusti tavanomaista sateisempaa, niin viime aikoina on ollut lähes koko ajan pilvistä yötä päivää?

    Äänestä

  • Juu, ei kannata enää tähtitaivasta tarkkailla.
    Talvella on pilviä ja kesällä kemikaalipaskaa.

    Äänestä

  • kollimaattori kirjoitti:

    Jotenkin tuntuu, että vaikka oikeastaan ainoastaan lokakuussa on tänä vuonna ollut reilusti tavanomaista sateisempaa, niin viime aikoina on ollut lähes koko ajan pilvistä yötä päivää?

    Näin on, ettei edes muista milloin aurinko olisi viimeksi paistanut, ollut pilvessä pitkään, niin taisi olla viime vuonnakin.

    Äänestä

  • kekek-kekek kirjoitti:

    Näin on, ettei edes muista milloin aurinko olisi viimeksi paistanut, ollut pilvessä pitkään, niin taisi olla viime vuonnakin.

    Kyttäsin lokakuun alkupuolelta Julukuun 1. päivään "tähtitaivasmelontaa". Hyvällä kelillä Linnunrata erottuu kotijärvelläni selvästi, mutta nyt parhainakin iltoina näkyivät vai kirkkaimmat tähdet, eikä niitäkään iltoja ollut montaa. Vähintään näkyvyyttä haittaavaa ohutta harsopilveä kahden kuukauden ajan ja useimmiten umpipilveä. Oli viime syksykin pimeä, mutta ei sentään tällainen.

    Äänestä

  • Kyllä kai noita kemikaaleja ruiskutetaan talvellakin ja haittavat näkyvyyttä.

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Baahhaaauuuuuhhaaaaa kirjoitti:

Lappiin, korkealle tunturille pitäisi rakentaa. Ihanteellinen paikka. Ei ilmansaasteita, ei luonnonmullistuksia. Työllistävä vaikutus kun tehtäisiin tarpeeksi mahtipointtinen ja turistit toisivat rahaa. Luulen kuitenkin että Saamelaiset itkupillit olisivat tätä nerokasta ideaani vastaan. Siellä saamelaisnuoret kyynelsilmin huutaisivat kulttuurin tuhoamsien puolesta ja sen yhden metrin mittaisen vaivaiskoivun. Chilen vastaava on lottovoitto ympäristön yrittäjille ja tähtitieteen harrastajille.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu